خانه / سفرنامه ها / سفرنامه شهر وان / سفرنامه تبریز به وان – آقا پارسا

سفرنامه تبریز به وان – آقا پارسا

صبح ساعت 5:15 مورخه 94/12/19 بیدار شدیم و 5:45 از تبریز راه افتادیم به سمت مرز رازی.البته این دومین بارمون بود که با راهنمایی های سایت محبوبم یعنی تورک تروال و با پرایدو خودم ! به سمت وان راهی بودیم.

با رد کردن شهرهای صوفیان و مرند به خوی رسیدیم. باکم رو تو خوی پر کردم و یک بطری 2 لیتری هم بنزین با خودم بردم. ساعت 9:45 دم مرز رسیدم و بطری رو تو باکم خالی کردم. هرچند که روی تابلو زده بودن 9:30 ولی نزدیکای 11 در رو باز کردن و ماشین رو تونستم ببرم تو حیاط گمرک ایران و تو این فاصله همراهام تو صف مهر پاسپورت خروج از ایران بودن و تقریبا رسیده بودن جلو.

راننده ها رو بدون نوبت پاسپورتشون رو سمت ایران مهر زدن ولی در سمت ترکیه کم بود مسول مهر پاسپورت منو قورت بده و با کلی بی تربیتی و بد دهنی منو مجبور کرد برم ته یه صف عریض و طویل و صد البته پاسپورت پارتی دارها بدون نوبت هی مهر میزدن و همراهان من در خاک ترکیه منتظر من بودن تا هم بتونم کارهای خودم رو انجام بدم و هم ماشین. بعد از حدودا سه ساعت کلنجار رفتن تو مرز نارازی! تونستیم وارد خاک ترکیه بشیم.

در مسیر کاپیکوی (نام مرز رازی سمت ترکیه) تا وان حدود بیست کیلومتر مثل سری قبل خاکی/آسفالت بود و در مسیر خودروهای نظامی رویت می شد که البته علتش رو نفهمیدیم و کمی ما رو نگران کرد (که البته حالا متوجه شدم که علتش انفجار اخیر آنکارا بوده و ترکها قبلش بو برده بودن) بعد از دیدن شهرهای اوزلپ و سارای به وان رسیدیم. و بعد از قیمت گرفتن از هتل یاقوت که سه نفر رو با تخفیف شبی 120 لیر گفت به هتل فوات مراجعه کردم و با کلی خواهش صاحب هتل ! شبی 130 لیر اتاقی سه تخته رو اجاره کردم وگرنه می خواستم به یاقوت مراجعه کنم.

قیمتها در نمایندگی ها به نسبت سال قبل کمی گران تر شده بودند ولی باز نسبت به ایران کلی توفیر داشتند. به نمایندگی های دفکتو ، ای سی ، رودی پارک ، وان پارک ، کفش ، فرش سارای مراجعه کردم و نیز در غذاخوری ها کلی خوردنی های خوش مزه هم خوردیم.

از گربه های وان دیدن کردیم بسیار ملوس و زیبا و آرام بودن. به من اجازه دادند غذای گربه خربداری کرده و خودم شخصا داخل قفسشون بشم و بهشون غذا بدم. از سر و کولم بالا میرفتن. قیمتشون هم بالای 200 لیر بود. برای خودشون اتاق خواب زایمان و زمین بازی و توالت داشتند!!

بعد اون در روز به دریاچه مراجعه کردیم و فهمیدیم در روز پلاژ ها و مراکز تفریحی دریاچه فعال نیست و شب نیز فرصت نشد دوباره مراجعه کنیم پس به سمت میگروس روانه شدیم.در میگروس بعد از خرید 400 لیر محصولات سوپر مارکتی بهمون کارت تخفیف دادن تا اگه دوباره رفتیم میگروس بتونیم با اون کارت تخفیف بگیریم ولی نفهمیدم به ازای چقدر خرید اون کارت رو میدن.

البته برامون تخفیف رو حساب هم کرد پس دریافت کارت تخفیف به زیر 400لیر معطوف می شد. بعد میگروس باز بازارها رو گشتیم. بعد خرید پولمون کم اومد ولی یک ایرانی در خیابان بهمون گفت که در تقاطع جمهوریت و کاظم یک آژانس مسافرتی هست که دستگاه pos بانک سامان داره و میتونه از طریق کارت بانک ایرانی ریال به لیر چنج کنه.

اون روز من قبل رفتن به آژانس از طریق همین کانال قیمت روز لیر رو دیدم که 1205 تومن بود و تو آژانس هر لیر رو 1300 تومن بهم فروختن که باز برام کلی ارزش داشت!!  فردای اون روز پول هتل رو پرداخت کردیم و راهی خیابان شدیم. بارون و برف قاطی هم می بارید و ما با کمی خیس شدن آخرین خرید هامونو کردیم و راهی مرز شدیم. مرز بسیار شلوغ بود و صف شلوغی داشت و طبق معمول حق خوری در اون موج میزد.

بعد کلی مکافات به خاک ایران رسیدیم. در حیاط گمرک ایران ارزیاب برای اجناسمون دو تا پاسپورت را مهر زد. البته کل جنسامون 1000 دلار نمی شد ولی چون یک هفته بعد سال عوض می شد اعتراضی نکردم. بعد مرز در خوی باکم رو پر کردم و بعد یکسره راهی تبریز شدیم.

آیا این مطلب برای شما مفید بوده است ؟

درباره رضا

۶ دیدگاه

 1. میشه لطفا آدرس فروشگاه میگروس رو بگید

  ارزش این مطلب
 2. ممنون از سفر نامتون

  میشه لطفا راهنمایی کنید چطور میشه با دلموش ها به خانه گربه های وان رفت  ؟

  ارزش این مطلب
 3. با سلام جناب ضربی. وتشکر از زحمات شما.برای اردیبهشت هتلی و معرفی میکنید که هزینه اش از هتل فواد کمتر باشه؟؟

  دوم اینکه لوازم آرایشی مارک های ترکیه ای و کاکائو از کجا تهیه کنم؟؟؟؟

  ارزش این مطلب
  • هتل سمیرا و شاهین

   کاکائو و شکلات رو از فروشگاههای میگروس و کارفورسا

   و لوازم آرایشی هم که فروشگاه اختصاصی خاص خود را دارند

   ارزش این مطلب
 4. خیلی جالب بود..

  گربه ها شناسنامه دارن و واکسینه شده هستند؟

  قیمت کف 200 بود؟!

  ارزش این مطلب

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

theme
رفتن به بالا