خانه / سفر زمینی ترکیه / آغاز طرح ساخت پایانه ی جدید مرزی کاپی کوی

آغاز طرح ساخت پایانه ی جدید مرزی کاپی کوی

بولنت تفنگچی وزیر تجارت و گمرک دولت ترکیه و رفعت حصارچیکلی اوغلو رئیس اتاق بازرگانی ترکیه از جمله حاضران و سخنرانان مراسم آغاز ساخت پایانه ی مرزی کاپی کوی در مرز قطور _ کاپی کوی بودند. این دو مقام بر اهمیت مرز ترکیه با ایران در منطقه ی رازی خوی تأکید کردند . بولنت تفنگچی گفت نرز کاپی کوی _ رازی منطقه ای بی جایگزین است و از ظرفیت های بالایی برخوردار است ترکیه از طریق این مرز و با عبور از خاک ایران در خوی و…به دنبال ایجاد کریدور مهم تجاری – ترانزیتی در مسیر آسیای میانه و از آن مهمتر عرق – سوریه و دریای مدیترانه است .

رئیس اتاق بازرگانی ترکیه هم گفت که ما درصدد هستیم وان را به یک شهر جهانی تبدیل کنیم ومرز رازی – کاپی کوی دروازه ی اصلی برای رسیدن به این هدف بزرگ و مهم است . او گفت که ترکیه چشم به بازار ۸۰ میلیونی ایران و چند صدمیلیونی منطقه دارد ویکی از ابزارهای مهم برای رسیدن بهاین بازارها ، مرز رازی – کاپی کوی است .


فرماندار خوی به عنوان مهمان ویژه ی مراسم آغاز ساخت پایانه ی مرزی کاپی کوی یکی دیگر از سخنرانان مراسم بود.


در این سخنرانی بر اهمیت مرز رازی برای کشور ایران و به خصوص شهرستان خوی تآکید کرد و اشاره بر این داشت که  امروزه این مرز به دروازه ی مهم در منطقه و در همسایگی ایران با ترکیه تبدیل شده است ؛ تردد سالیانه بیش از ۶۰۰ هزار نفر از این مرز و ظرفیت های بسیار زیاد برای تجارت و ترانزیت این مرز را به یک مسیر مهم ترانزیتی تبدیل کرده و توسعه و نوسازی آن به نفع هر دو کشور و هردو ملت است . دولت ایران کاملا این اهمیت دریافته و مصمم به نوسازی و توسعه ی مرز رازی – قظور و جاده ی رازی – خوی می باشد . در ادامه یادآور شدم که تمامی مراحل اجرایی و فنی و تهیه ی نقشه ها و طرح های لازم برای ساخت پایانه ی رازی مشابه پایانه ی کاپی کوی آماده و در ماه های آینده عملیات ساختمانی آن در خاک ایران آغاز می شود


دولت ترکیه اهمیت ویژه ای برای پایانه ی مرزی کاپی کوی در مرز مشترک خود با ایران در منطقه ی قطور خوی قائل است . دولت ترکیه مصمم به توسعه و عمران منطقه ی وان و کاپی کوی است . مراسم کلنگ زنی و آغاز ساخت پایانه ی کاپی کوی را ترکیه ای ها بسیار باشکوه برگزار کردند.در این مراسم وزیر تجارت و گمرک ، نمایندگان مجلس ترکیه ، معاونین چند وزارتخانه ، والی وان و رییس اتاق بازرگانی ترکیه حضور داشتند . دولت ترکیه طول مدت اجرای پروژه را ۱۵ ماه اعلام کرده است .

آیا این مطلب برای شما مفید بوده است ؟

درباره رضا

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

theme
رفتن به بالا