خانه / سفر زمینی ترکیه / در سفر وان سوئیت بگیریم یا هتل ؟

در سفر وان سوئیت بگیریم یا هتل ؟

تصوری که ما از سوئیت در سفرهای داخل کشور داریم، یک خانه ی مستقل ویلایی یا آپارتمانیست که دربست در اختیار مسافر قرار می گیرد و مبلغ مشخصی نیز بابت اجاره ی آن پرداخت میگردد. این روش که در زمانهای پیک سفر بسیار مورد استقبال مسافران (بخصوص شمال کشور) قرار می گیرد باعث می شود تا خانواده های پر جمعیت ، کمبود فضا و امکانات را بجان خریده و مثلا ده نفری در یک آپارتمان یکخوابه بمانند و با توجه به سرشکن شدن رقم اجاره بر تعداد نفرات، در کل هزینه ی پایین تری بابت اقامت بپردازند .

بسیاری از دوستان که برای بار اول قصد سفر به وان دارند ، بخصوص خانواده های پر جمعیت، با اطلاع از قیمت هتل ها ، اولین سوالی که مطرح میکنند همین اقامت در سوییت است، با این تصور که با گرفتن یک سوییت با قیمتی مشخص، میتوانند به هر تعداد که خواستند در آن اقامت کنند و با این روش از هزینه های اقامت سفر بکاهند .

ایده ی هوشمندانه ای است ! اما متاسفانه در شهر وان کاربردی ندارد. چرا ؟

سوئیت ها در وان دو دسته اند :

دسته اول اماکن اقامتی هتل مانندی هستند که فقط در نامگذاری آنها از کلمه ی سوییت استفاده شده است (دلیل این کار موضوع بحث نیست) . این اماکن اقامتی شاید ظاهر هتل ندارند اما واحد های (۱ و ۲ خوابه) برای اقامت در اختیار مسافر میگذارند و شاید برخی از آنها امکاناتی اضافه بر هتل به مسافر ارائه دهند (مانند ماشین لباسشویی و ظرفشویی و امکانات پخت و پز در اتاق).

دسته ی دوم آپارتمانهای شخصی هستند که بنام سوییت دربست به مسافران اجاره داده می شوند. معمولا چنین سوییت هایی بدون صبحانه هستند و در ایام پیک سفر ارائه می شوند.

اما نکته ی مشترک هر دو نوع فوق الذکر این است که قیمت آنها بسته به تعداد مسافر و با احتساب نفرات تعیین می شود. و این دقیقا همان تفاوت ذهنی است که مسافران از اجاره ی سوییت دارند.

مسئله ی مهم دیگر این است که قیمتی که برای این سوییت ها تعیین می شود از قیمت هتل ها کمتر نیست. بطور مثال در زمان نگارش این مطلب ، قیمت اقامت در ایام عادی در یک هتل ۳ ستاره (با صبحانه و اینترنت) حدودا برای هر نفر ۵۰ لیره است، و قیمت سوئیت های موجود نیز (که بر اساس نفرات محاسبه می شود) نیز همین قیمت و در مواردی بالاتر از این قیمت است .

بسیاری از امکاناتی که در سوییت ها عرضه می شود عملا جنبه ی دکوری داشته و مورد استفاده ای ندارد. افرادی که به وان سفر کرده اند آگاهند که برای این شهر یک مسافرت با اقامت دو یا سه شب کافیست و بعید است کسی در طول دو روز سفر نیاز به استفاده از ماشین لباسشویی یا مایکرو فر یا پکیج مستقل داشته باشد.

تجربه شخصی نگارنده اینست که قیمت هتل در وان ( و تقریبا تمام شهرهای ترکیه) ، در مقایسه با قیمت هتل در اکثر کشور های جهان (بخصوص کشور عزیزمان ایران) بسیار پایین تر و بصرفه تر است. وان شهریست که برای هر مسافری و با هر توان مالی هتل دارد. از ۴۰ تا ۵۰ لیره برای هتلهای سه ستاره تا حدود  150 لیره برای بهترین هتل ۵ ستاره ی شهر (در ایام عادی) ، محدوده ی انتخاب بسیار گسترده ای را در اختیار مسافران قرار می دهد. و گرفتن سوئیت تغییر قابل ملاحظه ای درهزینه های شما  نخواهد داشت.

آیا این مطلب برای شما مفید بوده است ؟

درباره رضا

۲ دیدگاه

  1. سلام. لطفن هتل ها رو هم بذارین. مهم ترین بخشش گذاشتن هتل ها هس

    ارزش این مطلب

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

theme
رفتن به بالا