خانه / سفر زمینی ترکیه / مقدمات سفر / حداقل هزینه های سفر / مدیریت هزینه سوخت در سفر های خارجی

مدیریت هزینه سوخت در سفر های خارجی

افزایش اخیر قیمت ارز باعث شده است تا بحث هزینه های سفر خارجی مجددا پر رنگ شود. تا اوایل امسال ، سفر به شهر های ترکیه بصورت زمینی بدلیل تنوع بالا و فرصت های مناسب تفریح و خرید و هزینه های نسبتا پایین ، تبدیل به یکی از گزینه های مطرح انتخاب سفر برای هموطنان شده بود ، اما بالا رفتن عوارض خروج از کشور و متعاقبا افزایش نرخ ارز در داخل کشور ایجاب می کند تا مدیریت بیشتری بر روی هزینه های سفر انجام گیرد.

یکی از این گزینه ها ، مدیریت هزینه های مربوط به حمل و نقل است و چنانچه با خودرو شخصی سفر میکنید هزینه بنزین یکی از پارامتر های اصلی هزینه های سفر شما خواهد بود ترکیه یکی از گرانترین کشور ها در مورد سوخت است . اگر قیمت هر لیتر بنزین را بطور متوسط ۵ لیره در نظر بگیرید برای هر لیتر بنزین (با قیمت فعلی لیره) مبلغی در حدود ۷ هزار و ۵۰۰ تومان باید بپردازید .

در مورد سفر به وان با خودرو شخصی ، معمولا یک باک بنزین برای رفت و برگشت و گشت درون شهری کافیست و نیازی به سوختگیری نخواهد داشت اما برای مسیر های دورتر (مانند ترابزون) ، اطلاع کافی از موارد زیر ضروریست :

میزان مصرف بنزین خودرو

این مقدار معمولا با مصرف لیتر مصرفی در هر ۱۰۰ کیلومتر سنجیده می شود و مقدار آن برای جاده و داخل شهر متفاوت است، البته ظرفیت اسمی را که هنگام خرید خودرو و توسط کارخانه ی سازنده به شما گفته شده است را فراموش کنید و حتما میزان مصرف را خودتان تست کنید تعویض به موقع روغن موتور و فیلتر هوا تاثیر به سزایی در کاهش مصرف خودرو خواهد داشت. تنظیم کارکرد موتور و باد لاستیکها نیز در مصرف بهینه بسیار تاثیر گذارند .

طول مسیر

مسیر طی شده بین مبدا و مقصد را به راحتی میتوانید از اینترنت پیدا کنید و با تخمین بالایی میزان سوخت مصرفی بین این دو نقطه را محاسبه کنید . البته ممکن است قصد داشته باشید در شهر های مابین مسیر هم گشتی بزنید که باید در محاسبات لحاظ شود.

نوع مسیر

مسیر های کوهستانی و جاده های دو طرفه و جاده های پر دست انداز شما را وادار میکنند که سرعتتان را کم و زیاد کنید و همین مسئله باعث می شود تا مصرف سوخت بصورت قابل ملاحظه ای بالا برود . اگر چند مسیر برای رسیدن به مقصدتان وجود دارد سعی کنید مسیری را انتخاب کنید که جاده ی آن سالمتر باشد (هر چند کمی فاصله بیشتر شود).

نوع رانندگی

مطمئنا طرز رانندگی شما یکی از پارامترهای اصلی در میزان مصرف سوخت و صد البته سلامت خودرو شماست. معمولا پرگاز رانندگی کردن و افزایش و کاهش ناگهانی سرعت ، میتواند مصرف سوخت شما را تا حد نگران کننده ای بالا ببرد. سعی کنید آرام و یکنواخت رانندگی کنید و دور موتور را در محدوده ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ نگه دارید .

با دنده ی متناسب حرکت کنید و از سرعت مطمئنه پیروی کنید. این کار علاوه بر کاهش مصرف سوخت ، میتواند شما را از جریمه های رانندگی بسیار سنگین کشورهای خارجی نیز در امان نگه دارد. به یاد داشته باشید که هدف از سفر فقط رسیدن به مقصد نیست و مسیر سفر نیز میتواند یکی از جاذبه های سفر شما باشد.

به فکر بردن بنزین نباشید ، این کار علاوه بر خطر جانی حمل سوخت در خودرو ، ممنوعیت قانونی دارد و از طرف مامورین مرزی به شدت هر چه تمامتر کنترل و ممانعت می شود. از قیمت بنزین در کشورهای مسیر سفر اطلاع دقیق حاصل کنید . مثلا اگر میخواهید از طریق ترکیه به گرجستان بروید و باز گردید و در طول سفر ناگزیر به سوختگیری هستید سعی کنید تا حد ممکن سوختگیری را در گرجستان انجام دهید چون قیمت سوخت پایین تر است ( با توجه به اینکه عبور از مرز ترکیه به گرجستان هزینه خاصی ندارد) . در موقع برگشت نیز به مقداری سوختگیری کنید که شما را به ایران برساند.

توصیه شخصی ام اینست که هیچگاه به امید رسیدن به پمپ بنزین، روی آخرین قطرات بنزین باک خودرو حساب نکنید ، همیشه احتمال اینکه در طول مسیر به ترافیک غیر قابل پیش بینی بر بخورید یا بعلت تعمیرات جاده ای از مسیر اصلی منحرف شوید یا پمپ بنزین مد نظر شما خراب باشد یا بنزین نداشته باشد، هست.

همچنین اگر خودرو شما دارای باک بزرگتری باشد (مانند سمند) ، دغدغه سوخت کمتر شما را آزار خواهد داد. بنابر این اگر با خودرویی سفر میکنید که ظرفیت باک آن نسبتا پایین است (مانند پراید) ، قبل از سفر کلیه مسیر ها و میزان مصرف را کاملا بررسی کنید. شاید مدیریت مصرف خودرو شما را وادار کند که برای پایین آوردن هزینه های سفر ، گزینه ی استفاده از خودرو های عمومی را جایگزین سفر با خودرو شخصی کنید . بخاطر داشته باشید که بردن خودرو علاوه بر هزینه ی سوخت، هزینه هایی مثل کاپوتاژ و بیمه را نیز به همراه دارد.

حال بستگی به نظر شخصی شما دارد که بین راحتی و هیجان و مزایای سفر با خودرو شخصی و صرف نظر از هزینه ها ، کدام را انتخاب کنید.

سفری بی خطر برای شما آرزو میکنیم

آیا این مطلب برای شما مفید بوده است ؟

درباره رضا

۲ دیدگاه

 1. سلام

  ممنون از سایتتون و کانالتون

  میشه در مورد تمدید کاپوتاژ هم بنویسید؟

  من سال قبل کاپوتاژ کردم اما ۶ ماهی هست که مدت یکسال اون تموم شده

  ممنون

  ارزش این مطلب
  • سلام – در مورد کاپوتاژ مطلب در سایت هست – تمدید کاپوتاژ تمام مراحلش عین صدور هست فقط پلاک رو که قبلا گرفته اید دائمی هست و هزینه پلاک رو باید کم کنید . بقیه هزینه ها و مراحل یکسان هستند

   ارزش این مطلب

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

theme
رفتن به بالا