خانه / پرسشها و پاسخهای پر تکرار / فروش سیگار در ترکیه برای مسافران ایرانی چقدر سود دارد؟

فروش سیگار در ترکیه برای مسافران ایرانی چقدر سود دارد؟

حتی تصورش هم برایم مشکل بود که روزی چنین پستی در سایت بنویسم ! دوستانی که از طریق کانال تلگرام در ارتباط بوده اند احتمالا به این موضوع برخورده اند که عموما از جواب دادن به این سوال طفره میرفتیم چون اصولا نفس این کار را درست نمیدانم.

اما چه کنیم که از حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ سوالی که در روز توسط همراهان کانال پرسیده می شود ، بخش اعظمی مربوط به همین موضوع است. چه بخواهیم و چه نخواهیم حمل و فروش سیگار توسط مسافرین ترکیه، برای جبران بخشی از هزینه های سفر  در جریان است و پاک کردن صورت مسئله دردی را دوا نخواهد کرد.

سود فروش سیگار برای مسافرین قابل توجه است و شاید همین سود باعث شده است تا در سفرهای خانوادگی، پدری که سیگار برایش جزو خطوط قرمز خانواده بوده است نه تنها خود، بلکه چندین بسته نیز در کوله بار پسر نوجوانش قرار دهد یا مادری که شنیدن اسم سیگار ، لرزه بر اندامش می انداخت ، دختر نوجوانش را مامور کند تا در اینترنت تحقیق کند و میزان مجاز حمل سیگار برای هر نفر را در بیاورد !

طبق قانون هر نفر میتواند برای مصرف شخصی مقدار محدودی سیگار در مسافرتهای خارجی همراه ببرد. این مقدار برای مسافرین ترکیه ، با توجه به اینکه هر مسافر میتواند بدون ویزا ۹۰ روز در ترکیه بماند، ۶۰۰ نخ سیگار معادل سه باکس است . دقت بفرمایید که قانون این اجازه را برای مصرف شخصی که عادت به مصرف دخانیات دارد داده است نه برای فروش و کسب سود . بنا براین شما با بردن سیگار حداقل در ظاهر قبول میکنید که سیگاری هستید و این مقدار را برای مصرف شخصی حمل می کنید .

 

به نکات زیر توجه کنید :

 • این قانون برای مسافرین بالای ۱۸ سال قابل اجراست نه برای هر پاسپورت ! بنابراین اگر شما برای نوزاد دو ماهه تان نیز سیگار خریده و قصد حمل آن به ترکیه را داشته باشید مامورین مرزبانی ترکیه مانع خواهد شد و سیگارهای مربوط به افراد زیر ۱۸ سال توقیف شده و پس داده نخواهد شد. بدیهی است که اگر خودتان سیگاری هستید و واقعا برای مصرف خودتان هم باید ببرید باید مقدار سیگار مصرفی خودتان را از سه باکس کم کنید.
 • به هیچ عنوان سعی در بردن مقدار بیشتر نکنید. چون در ورودی مرزهای ترکیه بشدت حساسیت در این مورد هست . سیگاری که شما به ترکیه می برید اگر مصرف شخصی نباشد و فروخته شود قاچاق محسوب می شود.
 • سیگار در ترکیه جزو اقلام گران محسوب می شود. دلیلش هم مالیات سنگینی است که از سیگارهای وارداتی اخذ می شود . در صورتیکه سیگارهای موجود در بازار ایران اکثرا قاچاقی وارد کشور شده اند و آنهایی که قانونی وارد میکنند نیز مالیات چندانی برای آن نپرداخته اند .
 • در حال حاضر عمده سیگاری که توسط مسافرین برده می شود کنت ۸ است . بردن و فروش سه باکس سیگار در حال حاضر (تابستان ۹۸ ) برای مسافرین حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان سود دارد . البته این رقم بسته به وضع بازار و ارز متفاوت است و ممکن است کمتر یا بیشتر باشد.
 • معمولا در مسیر حرکت به سمت مرز، در جایگاههای سوختگیری و لب مرز افرادی هستند که سیگار برای بردن به ترکیه بفروشند . من فروشنده ی خاصی سراغ ندارم . همچنین از قیمت روز آن در ایران. و همینطور محل مشخصی برای فروش آن در ترکیه نمیشناسم . خریدار سیگار در ترکیه عمدتا دستفروشان سیگار و بقالی های کوچک هستند . فروشگاههای بزرگ و معتبر هرگز از شما سیگار نخواهند خرید چون از تبعات قانونی آن می ترسند .
 • این موضوع فقط در مورد شهرهای مرزی مانند وان و ایغدیر صادق است . اگر مسافر شهرهای داخلی ترکیه مانند استانبول و آنکارا و آنتالیا هستید کلا موضوع بردن سیگار را فراموش کنید . در این شهر ها حتی اگر سیگارها را مجانی هم بدهید کسی از شما برنمی دارد و نیز ممکن است پلیس با شما برخورد یا حتی دستگیرتان کند.
 • این کل اطلاعات من راجع به این موضوع بود ! در سایر موارد مانند زعفران و پسته و خرما و چای و امثالهم اطلاعی از تفاوت قیمت و محل خرید ندارم.

اگر سود چنین کاری تاثیری در زندگی شما ندارد توصیه ام این است که از انجام چنین کاری خودداری کنید تا شاید قدمی هر چند ناچیز اولا در راستای ارتقاء سلامت جامعه و در ثانی برای تحقق ریشه کنی قاچاق و حکمفرمایی قانون در تجارت بین کشورها داشته باشیم . بسیار بهتر است ما را بعنوان توریست بشناسند تا چتر باز مرزی! به امید روزی که هزینه های سفر برای ایرانیان آنقدر معقول باشد که به سفر خانوادگی به عنوان یک فرصت تجاری نگاه نکنیم و سفر صرفا فرصتی باشد برای لذت بردن و زدودن روزمرگی زندگی. کانال تلگرام سفر زمینی ترکیه همواره آماده راهنمایی شما عزیزان برای سفری ارزان و ارزنده می باشد .

آیا این مطلب برای شما مفید بوده است ؟

درباره رضا

۱۳ دیدگاه

 1. برنج.قند.چای.زعفران هم میشه برد؟ مثل سیگار میخرن؟

  ارزش این مطلب
  • سلام – همین پست رو که کامنت گذاشتین لطفا یکبار دیگه با دقت مطالعه بفرمایید. بخصوص اون نوشته های قرمز رنگ

   ارزش این مطلب
 2. سلام، من سازنده زیورالات برنجی ونقره هستم از قبیل انگشتر،گلوبند،دستبندوگوشواره که کارهای معمولی نیست ولی قیمت انها در ایران هم بین هشتادتا دویست هزارتومان است . میخواستم بدانم اگرمقداری از این کارها را ببرم منع قانونی ندارد و ایا اطلاع دارید که انجا امکان فروش دارد؟

  ارزش این مطلب
  • در حد عرف و اگر جنبه تجاری پیدا کند مشکلی ندارد اما هدف را مشخص نکرده اید . اگر منظور وان باشد که خود وان معدن صنایع دستی و زیور آلات نقره هست اما در مورد قیمت و فروش احتمالی اجناس شما متاسفانه اطلاعی ندارم

   ارزش این مطلب
 3. سلام خسته نباشید
  اگر یک خانواده پنج نفره در کیف هرکدام سه باکس سیگار ببریم یعنی جمعا ۱۵ باکس موقع گذر از مرز مشکلی پیش نمیاد؟ و اینکه در ایست بازرسی های جاده سیگارها رو نمیگیرن؟ و اینکه قوانین مرز رازی و مرز سرو باهم یکسان هستن؟ چون شنیدم از مرز سرو فقط میتونی برای هرنفر دو باکس ببری.باتشکر

  ارزش این مطلب
 4. با تشکر از اطلاعات مفیدتان
  با تحقیقاتی که داشتم به این نتیجه رسیدم که سیگار بهمن خیلی بین افراد ترک رواج داره و هر پاکتی با قیمت شش لیره به فروش میرسه و هر باکس ۲۵ پاکت داره
  در ایران پاکتی یک لیره قیمت داره و این یعنی از هر پاکت ۵ لیره سود میکنیم
  خواستم بپرسم با این مشکلی ندارن که ۷۵ پاکت با خود ببریم؟ یعنی سه باکس
  خیلی ممنون

  ارزش این مطلب
  • مقدار مجاز برای هر نفر بالای هیجده سال ۶۰۰ نخ هست. این مقدار رو بر حسب تعدا بسته موجود در هر باکس از هر نوع محاسبه کنید

   ارزش این مطلب
  • سلام جناب ضربی شما که زحمت کشیدین راهنمایی کردین اگر امکانش هست و کسی رو می شناسید معرفی کنید برای فروش سیگار در ترکیه
   چون ظاهرا از ایرانی ها زیر قیمت واقعی می خرن ولی از ترک ها بهتر می خرن. کنت هشت رو حدود ۴۵ لیره قیمت میدن ولی از بقیه ۶۰ تا می‌خرن. و خودشون ۱۰۰ تا میفروشن ممنون که وقت میزارید و جواب همه رو میدین.

   ارزش این مطلب
   • نه متاسفانه من کسی سراغ ندارم

    ارزش این مطلب
   • سلام داداش این نرخا مال هر پاکت؟ یعنی باکسی ۴۵۰ لیر؟
    بعداینکه خریداراش کیان؟ به کی میشه فروخت؟
    چیز دیگه ای هم میشه برد ک راحت پول بشه یانه.دمت گرم

    ارزش این مطلب
 5. سلام خسته نباشین من میخواستم تاکسی بخرم چطوری میتونم از کجا جویا شم ممنون میشم راهنمائیم کنین

  ارزش این مطلب

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

theme
رفتن به بالا