خانه / سفر زمینی ترکیه / سفر با خودرو شخصی / برچسب IR / محاسبه سرانگشتی هزینه های سفر به ترابزون با خودرو شخصی

محاسبه سرانگشتی هزینه های سفر به ترابزون با خودرو شخصی

قدیما موقع سفر به خارج از کشور اینقدر در مورد هزینه ها حساسیت بخرج نمی دادیم . البته منظور از قدیما، صد سال قبل نیست . حدود یکسال قبل که قیمت ارز و خروجی و امثالهم ! اینقدر گرون نشده بود . ولی الان با این شرایط باید برآورد بسیار دقیق (یا حداقل با دقت بالا) از خرج سفر داشته باشیم .

در این نوشته که اعداد و ارقام آن مربوط به کمتر از یکماه قبل (نوروز ۱۳۹۸) است ، سعی شده است تا ریز هزینه های سفر یک خانواده سه نفره از تهران به ترابزون آورده شود . نوع خودرو مورد استفاده تندر ۹۰ بوده که بطور متوسط مصرفی حدود شش لیتر بنزین برای هر ۱۰۰ کیلومتر داشته است .

اولین هزینه مربوط به کاپوتاژ خودرو است . در نظر داشته باشید که کاپوتاژ خودرو یکساله است و کل هزینه آن در این سفر آورده شده است . اگر شما تعداد مسافرت بیشتر از یکبار (تا آخر اعتبار کاپوتاژ ) داشته باشید اکثر هزینه ها مانند هزینه کاپوتاژ ، گواهینامه و کارت ماشین و پلاک ترانزیت و بیمه، بر تعداد سفر ها سر شکن خواهد شد. البته اگر فاصله ی بین خروجهای شما از کشور کمتر از سه ماه باشد باید جریمه مابه التفاوت قیمت سوخت بپردازید .

هزینه اخذ کاپوتاژ (فروردین ۱۳۹۸) سی هزار تومان است. البته بشرطی که خودتان راسا اقدام کنید و اگر این امر را به کارگزاران گمرکی بسپارید تقریبا باید معادل همین رقم را نیز بعنوان دستمزد پرداخت کنید.با برگه ای که از گمرک میگیرید تشریف میبرید یکی از آژانس هایی که نمایندگی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی داشته باشند،  و پلاک بین المللی به قیمت ۳۶۰٫۰۰۰ تومان، دفترچه مالکیت خودرو ۱۱۰٫۰۰۰ تومان، گواهی نامه بین المللی یکساله ۱۱۹٫۰۰۰ تومان، برچسب IR  هم ۴۸۰۰ تومان


تا اینجای کار هزینه: ۶۲۳۸۰۰ تومان

پلاک ترانزیت یکبار برای همیشه است و در دفعات بعدی هزینه اخذ پلاک نخواهید داشت. دقت داشته باشید که پلاک ترانزیت بر عکس پلاک انتظامی، مربوط به خودرو هست نه صاحب خودرو. بنا بر این موقع فروش خودرو باید پلاک را به خریدار بعدی بدهید چون عملا برای خودرو جدید شما کاربردی ندارد.

به خاطر داشته باشید که مجوز خروج خودرو از کشور یا همان کاپوتاژ ، با اتمام تاریخ اعتبار، باطل نمی شود و باید در صورت عدم تمایل به تمدید، مجددا به گمرک مراجعه و برای ابطال آن اقدام کنید.

هزینه بنزین از تهران تا لب مرز در ایران ۷۰٫۰۰۰ تومان ( این مورد کاملا بستگی به نوع خودرو، میزان مصرف خودرو و نیز طرز رانندگی شما دارد. خودرو مورد استفاده در این مبحث، تندر نود بوده و از سرعت مجاز نیز تخطی نکرده و در شهرهای بین راه نیز توقف یا گشت نداشته ایم. لازم است قبل از سفر برآورد دقیقی از میزان مصرف سوخت خودرو در هر صد کیلومتر داشته باشید) – با راهکارهای بسیار ساده ای ، میتوان سوخت مصرفی خودرو را تا ۲۰ درصد کاهش داد که مهمترین آن تعویض به موقع فیلتر هوا(منظور تعویض کامل است نه باد گرفتن روی فیلتر) – تعویض بموقع شمعها – میزان بودن باد لاستیکها – تمیز کاری سیستم انژکتور و رانندگی بدون شتاب است.

هزینه بیمه سه ماهه ترک در مرز بازرگان ۲۰۰ لیر ( بیمه ایران در حال حاضر با دریافت سی تا چهل یورو بیمه یکماهه سفر خارجی صادر میکند. بیمه ترک یک ماهه نیز قیمتی حدود ۱۹۰ لیره دارد اما بصرفه ترین نوع بیمه ، بیمه ی سه ماهه ترک است که هم بلحاظ سقف تعهدات بسیار منطقی است و اگر کثیر السفر هستید میتوانید تا اتمام اعتبار بیمه نامه ، از آن استفاده کنید)

هزینه بنزین در لب مرز ۵۰٫۰۰۰ تومان (با یک باک و رعایت سرعت ۹۵ کیلومتر در ساعت شما به راحتی با این مقدار بنزین  به ترابزون خواهید رسید) فاصله مرز بازرگان تا ترابزون حدود ششصد کیلومتر است – الیته من همین مسیر را با خودرو سمند نیز رفته و برگشته ام که با توجه به باک ۷۰ لیتری و مصرف صدی پنج(اگر در داخل ترابزون گشت نداشته باشید) یک باک بنزین شما را از بازرگان به ترابزون برده و دوباره برمی گرداند و نیازی به سوختگیری در داخل ترکیه نداشتم. علاوه بر سرعت و نحوه ی رانندگی، تعداد سرنشینان و بار همراه شما و در مجموع وزن نهایی خودرو نقش مهمی در میزان سوخت مصرفی دارد.

هزینه یک باک بنزین در ترابزون (باک تندر نود ۵۰ لیتر گنجایش دارد) ۳۴۰ لیر
هزینه بنزین از مرز تا تهران ۷۰٫۰۰۰ تومان
هزینه های عوارضی رفت و برگشت ( حدودا سی هزار تومان) – جدیدا برخی از آزاد راهها عوارض نقدی نمی گیرند و باید الکترونیکی پرداخت شود. برای اطلاع از نحوه ی محاسبه و پرداخت عوارض آزاد راهها بصورت الکترونیکی، این مطلب را مطالعه بفرمایید )

هزینه های ریالی: ۸۱۳۸۰۰
هزینه های ارزی: ۵۴۰ لیره معادل ۱٫۳۵۰٫۰۰۰ تومان ( قیمت روز لیره در تاریخ سفر ۲۵۰۰ تومان بوده است و بدیهی است که شما در تاریخ سفر باید به قیمت همان لحظه محاسبه کنید)

مجموع هزینه ها: ۲٫۱۶۳٫۸۰۰ تومان

با توجه به اینکه مجموعا ۵ نفر بودیم سرانه هزینه سفر از تهران به ترابزون و بالعکس برای هر نفر ۴۳۲٫۰۰۰ تومان شد. این مبلغ تقریبا معادل رقمی است که شما باید برای رفت و برگشت با اتوبوس بپردازید.  البته باید در نظر گرفت که میزان گشتن در سطح شهر و رفتن به اماکن تفریحی اقماری (مانند دریاچه ی اووزون گل) نیز در همین هزینه ها محاسبه شده است و اگر بخواهید هزینه های سفر بدون خودرو را با احتساب هزینه های دولموش و تاکسی در سطح شهر حساب کنید این سوال پیش می آید که آیا سفر با خودرو شخصی بصرفه تر است یا وسایل نقلیه عمومی؟)

پاسخ به این سوال ساده نیست. راحتی و آسایش سفر با خودرو شخصی قابل مقایسه با خودرو های عمومی نیست. ولی اگر صرفا بحث هزینه مطرح باشد کلا به این نتیجه رسیده ام که اگر چنانچه ظرفیت خودرو تکمیل باشد ( در این مثال ۵ نفر بوده است) سفر با خودرو شخصی بصرفه تر است اما اگر مثلا برای یک یا دو نفر استفاده شود مبلغ سفر با خودرو شخصی بیشتر خواهد شد. 

واضح است که در این مثال صرفا هزینه های کاپوتاژ ، بیمه، گواهینامه و پلاک و بنزین محاسبه شده و هیچ حادثه یا خرابی نیز برای اتومبیل در طول مسیر پیش نیامده است. اگر بخواهیم دقیقتر به مسئله نگاه کنیم  و هزینه هایی مانند استهلاک خودرو ، یکبار تعویض روغن ، هزینه چکاپ خودرو و هزینه خرابی های احتمالی و یا تصادفات را نیز دخیل بدانیم ، باید از لذت و هیجان و راحتی سفر با خودرو شخصی چشم پوشی و به وسائل نقلیه عمومی ( و تن دادن به مشکلات خاص آن) قناعت کنیم . در نظر داشته باشید که این نوشته صرفا به هزینه های رفت و برگشت پرداخته و هزینه های اقامت و گشت و گذار و خورد و خوراک و خرید در آن لحاظ نشده است. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه، با کانال تلگرام سایت در ارتباط باشید.

مطالب مربوط به کاپوتاژ ، بیمه ، گواهینامه بین المللی ، پلاک ترانزیت ، مدیریت هزینه سوخت را نیز مطالعه بفرمایید .

آیا این مطلب برای شما مفید بوده است ؟

درباره رضا

۱۹ دیدگاه

 1. سلام واس رفتن به ترابزون از کدوم شهرها رد خواهیم شد وچن ساعت طول میکشه با ماشین شخصی میریم. نکته دگه هم چه چیزهایی تو مرز ازاد هستن که ببریم دوستان تو ترابزون ازمون قرص خواستن میتونیم ببریم یا نه چه مقدار

  ارزش این مطلب
  • بستگی به مسیر انتخابی دارد اما معمولا از مرز بازرگان از طریق شهر های آغری و ارزروم و بایبورت و گوموشحانه هست و حدودا شش هفت ساعت طول می کشد

   دارو در حد مصرف شخصی آزاد هست . البته داروهای آرامبخش و کدئینه توصیه می شود نسخه پزشک به همراه داشته باشید

   ارزش این مطلب
 2. سلام
  آیا بجای مرز بازرگان میشه از مرز سرو ارومیه و یا مرز رازی خوی با ماشین شخصی رفت یا نه؟ اگه میشه لطف کنید فاصله مرز سرو و رازی رو هم تا ترابزون و وان بگید چقدره نسبت به مرز بازرگان نزدیکتره یا دورتر….. ممنون

  ارزش این مطلب
  • سلام – شدنش رو که میشه اما خیلی دورتر میشه و ضمنا بیشتر مسیر رو مجبور میشین در خاک ترکیه طی کنید . از مرز رازی حدود ۳۰۰ و از مرز سرو حدود ۶۰۰ کیلومتر دورتر میشه و منطقی نیست

   ارزش این مطلب
 3. امروز کانالتون یه مطلبی گذاشته مسیر ترابزون به بندرسامسون
  از طریق ارسالی اعضای کانال تون اگر امکانش هست پی وی اونو واسم بدین چن سوال داشتم سر برج میخواستم برم ترابزون.. سوال دوم بنظر شما خونه از هتل ارزونتر در نمیاد واسه دو خانواده ۶ نفری

  ارزش این مطلب
  • سلام – از ارائه ی مشخصات اعضای کانال معذوریم . هر سوالی هست در کانال تلگرام از ادمینهای کانال سوال بفرمایید

   ارزش این مطلب
 4. سلام
  من مشتری اون سمندم که با یه باک رفته ترابزون برگشته

  ارزش این مطلب
  • مشتری زیاد داره دوست عزیز :))
   با یک باک ۱۲۰۰ کیلومتر رفتیم و خاموش هم نشد تا رسیدن به پمپ بنزین – عکسش تو سایت زیاد هست

   http://www.turktravel.ir/?p=323

   البته مصرف ماشین ۵۰ درصدش به کیفیت ماشین بستگی داره – نوع رانندگی هم به همین میزان موثره

   ارزش این مطلب
 5. با سلام و تشکر از توضیحات خوبتون اول اینکه هزینه هتل ها در ترابزون چند هست و اینکه چطور میشه از ایران رزرو کرد و دیگه اینکه واسه کاهش هزینه آپارتمان هم برای اجاره هست اونجا وآیا امکان اجاره مطمئن از ایران وجود داره

  ارزش این مطلب
  • سلام – طیف گسترده ای از هتل در ترابزون موجود هست و قبل از دهم خرداد میتوان از نفری شبی ۵۰ لیر ببالا در ترابزون هتل رزرو کرد – از دهم خرداد به بعد قیمت هتلها در ترابزون افزایشی حدود دوبرابری دارد تا آخر تابستان – برای رزرو میتوانید به ادمینهای کانال تلگرام راهنمای سفر زمینی به ترکیه مراجعه کنید

   ارزش این مطلب
 6. محمد مهدی شکل آبادی

  بسیار عالی خیلی ممنون از شما و چند سوال یکی من ماشینم هایس ۱۹۸۳هست و دارای گاز مایع ظرفیت هفت نفر که صندلی‌ها بصورت دست ساز وغیر استاندارد آیا اجازه میدن یامشکل پیش میاد

  ارزش این مطلب
 7. با سلام جسارتا مراحل رد شدن از مرز بازرگان را به ترتیب اگر امکانش هست بزارین

  ارزش این مطلب
 8. سلام خوبی من یه سوال دارم ازتون ممنون میشم ج بدید
  من سواری ۲۰۶ مدل سال ۸۸ رو دارم اگر کاپتاژ کنم میتونم از مرز ایران وارد ترکیه بشم ؟ محدودیت سال ساخت داره ؟

  ارزش این مطلب
  • سلام . نه محدودیتی ندارد و می توانید بروید

   ارزش این مطلب
  • البته این رو هم بایداضافه کرد که در صورتی که بخواهید با آرامش سفر کنید و عذاب نکشید می‌بایست هزینه دوشب اقامت در شهر ماکو یا شهری نزدیک مرز در ترکیه (مثلا اگری) را به لیست هزینه ها وقتی با ماشین شخصی مسافرت میکنین اضافه کنین.

   ارزش این مطلب
 9. این هزینه ها کامل نیست، مثلا عوارض خروج، هتل، خوراک، پاسپورت و … در این مطلب اعلام نشده

  ارزش این مطلب
  • توصیه همیشگی اینست که هز مطلبی را با دقت کامل بخوانید. بخصوص این پاراگراف را :

   در نظر داشته باشید که این نوشته صرفا به هزینه های رفت و برگشت پرداخته و هزینه های اقامت و گشت و گذار و خورد و خوراک و خرید در آن لحاظ نشده است.

   ارزش این مطلب

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

theme
رفتن به بالا