خانه / سفر زمینی ترکیه / مقدمات سفر / حداقل هزینه های سفر / حداقل هزینه سفر به وان چقدر است؟
شرکت مسافرتی و گردشگری آذر سفر سبز تبریز 041-33341308-33354905 تبریز-خ امام-بالاتر از چهارراه بهشتی-پلاک 435
برآورد هزینه های سفر به وان ترکیه
سفر به وان

حداقل هزینه سفر به وان چقدر است؟

اکثر سوالهایی که دوستان میکنند مستقیم یا غیر مستقیم مربوط به بحث "هزینه" های سفر به وان است. البته مبرهن است که هزینه هر نفر به نفر دیگر متفاوت است اما در این پست سعی داریم هزینه های پایه یعنی حداقل پولی را که یک نفر باید خرج کند را توضیح دهیم.

توجه به این نکته ضروریست که در اکثر موارد ، وقتی دو نفر یا بیشتر با هم مسافرت میکنند ، خیلی از هزینه ها (پس از سرشکن کردن بر تعداد نفرات) پایین تر از هزینه ی مسافرت انفرادی است . برای مثال شما ممکن است مجبور شوید برای مسافتی اتومبیل دربست کرایه کنید که در این صورت ، با بیشتر بودن تعداد نفرات ، هزینه انفرادی هر نفر پایین خواهد آمد . اما در کل سفر به وان میتواند یکی از کم هزینه ترین مسافرتهای خارجی شما باشد . حتی پایین تر از هزینه مسافرت و اقامت به یکی از شهرهای استان همجوار خودتان! و زمانی که بدانید با سفر به وان ، علاوه بر یک مسافرت خوب و به یاد ماندنی ، می توانید با خرید های ارزان و بصرفه ، کلی در هزینه های خرید سالیانه صرفه جویی کنید ، جذابیت موضوع برایتان بیشتر خواهد شد .

هزینه دریافت پاسپورت : شاید بنظر دوستانی که زیاد مسافرت خارجی می روند ، این قسمت زائد بنظر بیاید اما خانواده 5 نفره ای که برای اولین بار میخواهد مسافرت ارزان خارج از کشور را تجربه کند باید هزینه صدور پاسپورت را نیز در نظر بگیرد .

هزینه دریافت پاسپورت برای هر نفر را با تمام مخلفات( تهیه عکس – فیش های واریزی به بانک – هزینه پلیس +10 و هزینه پست و رفت و آمد های خودتان) را حدودا 100 هزار تومان در نظر بگیرید . برای دریافت پاسپورت (بعد از تحویل مدارک) یکهفته ای هم باید منتظر بمانید .

هزینه کاپوتاژ خودرو ، گواهینامه بین المللی ، کارت بین المللی خودرو ، پلاک ترانزیت و برچسب IR : این بند مخصوص عزیزانی است که میخواهند با خودرو شخصی به مسافرت وان بروند و دوستانی که از وسیله نقلیه عمومی استفاده میکنند این هزینه را نداشته و در عوض هزینه های ایاب و ذهاب (بلیط یا کرایه اتومبیل)خواهند پرداخت .

هزینه کاپوتاژ خودرو با مخلفات را حدودا پانصد هزار تومان در نظر بگیرید . این هزینه برای بار اول است و در دفعات بعدی شما هزینه صدور پلاک را نخواهید پرداخت .

 

هزینه بیمه خودرو : برای مسافرت به وان با خودرو شخصی ، بیمه اجباری است . در مورد بیمه در پست مربوطه توضیح کامل داده شده . هزینه آن بین 75 هزار تومان(15 روزه آکسا)  تا 120 هزار تومان(بیمه ترکیه) است . این هزینه نیز صرفا برای افرادیست که با ماشین خودشان مسافرت می کنند.

هزینه عوارض خروج از کشور : این هزینه برای هر نفر 28000 تومان است (25000 تومان عوارض خروج از کشور و 3000 تومان عوارض شهرداری) . دقت کنید که این اعداد و ارقام صرفا برای عبور زمینی از مرز رازی است و مرزهای دیگر ممکن است عوارض شهرداری متفاوتی داشته باشند ، اما مبلغ 25000 تومان رقم ثابت تمام مرزهای خروجی زمینی است .

 

هزینه مسافرت تا لب مرز :

الف – سفر تا شهر خوی. از آنجائیکه من از محل فعلی شما خواننده گرامی وبلاگ اطلاع ندارم ، زحمت این قسمت را خودتان بکشید و با توجه به نوع وسیله ای که تا خوی سفر میکنید برآورد هزینه بفرمائید. خوی در استان آذربایجان غربی واقع است و برای رسیدن به آن از طریق شهر تبریز می توانید یکی از مسیرهای

تبریز – صوفیان – مرند – خوی

یا

تبریز – صوفیان – شبستر – سلماس – خوی

و اگر از طریق ارومیه یا کردستان یا بقیه استانهای واقع در جنوب و جنوب غربی کشور مسافرت میکنید از طریق

ارومیه – سلماس – خوی

 

را انتخاب بفرمائید .

 

———————————————————————–

ب – هزینه سفر از خوی تا مرز زمینی رازی : اگر خودرو شخصی ندارید باید هزینه مسافرت از شهر خوی تا دم مرز رازی را نیز بحساب بیاورید . این هزینه بسته به انصاف راننده بین 50 تا صد هزار تومان برای یک سواری است (4 نفر)

البته اگر ساعت درست رسیدن به مرز را برنامه ریزی نکرده باشید شاید مجبور شوید شبی را نیز در خوی بیتوته کنید که به هزینه هایتان افزوده می شود . این مطلب برای افرادی که می خواهند بیمه خودرو را در مرز تهیه کنند بسیار اتفاق می افتد (پست مربوط به بیمه را مطالعه فرمائید)

هزینه پارکینگ و کپی مدارک : اگر با خودرو شخصی مسافرت کنید باید کپی از پشت و روی برگه کاپوتاژ و کارت ماشین را همراه داشته باشید در غیر اینصورت دوستان عزیزی که در مرز دکه دارند زحمت این کار را (البته با هزینه ای بسیار بیشتر ) برای شما خواهند کشید. اگر با خودرو شخصی تا دم مرز رفته و قصد دارید از آن به بعد با خودرو عمومی سفر کنید باید هزینه ای (حدود 3 تا 5 هزار تومان برای هر24 ساعت) برای استفاده از پارکینگ مرز پرداخت کنید.

ج – هزینه سفر از مرز تا شهر وان : چنانچه با ماشین شخصی به وان نمی روید ، بعد از خروج از مرز تاکسیهای ون ترکیه در انتظار شما هستند . آنها با دریافت 20 لیره برای هر نفر ، شما را تا هر جای وان که بخواهید می رسانند . این رقم ، هزینه ایست که موقع برگشت هم همین مقدار است . بنابراین برای رسیدن به شهر وان و برگشت تا لب مرز برای هر نفر 40 لیره نیاز دارید ( 20 لیره برای هر نفر، تنها مقدار پول ترکیه است که شما تا وان نیاز خواهید داشت . از بردن لیره اضافی خودداری کنید و ارز مورد نیاز را به دلار ببرید)

اگر بخواهید میتوانید با تاکسیهای ترکیه از خوی تا وان یکسره سفر کنید . کرایه این تاکسیها (در حال حاضر) ، 45000 تومان است.

—————————————————————————————————

هزینه اقامت (کرایه هتل) در وان : پس از اینکه به وان رسیدید ممکن است خستگی و استرس شهر غریب شما را وادار کند که حاضر شوید پول بیشتری بپردازید ، چنین نکنید ، با کمی گردش و جستجو خواهید توانست مکان مناسبی بیابید . بطور متوسط هزینه اقامت در یک هتل معمولی برای هر نفر 50 لیر است . البته برخی هتلها حاضرند تخفیف بیشتری هم به شما بدهند . هتل از مواردی است که هر چه تعداد افراد بیشتر بشود ، هزینه انفرادی هر شخص کاهش خواهد یافت . صبحانه های معروف و مفصل وان همراه قیمت اقامت شما محاسبه شده است (برای صبحانه هزینه ای نخواهید پرداخت)

———————————————————————————–

هزینه خورد و خوراک : از آنجائیکه این هزینه بستگی کامل به اشتها و قدرت جیب مسافر دارد برآوردش کمی مشکل است اما هر نفر با 15 تا 20  لیره میتواند یک وعده غذای کامل (ناهار – شام) را نوش جان کند . هزینه های آب معدنی مورد نیاز و هله هوله ی مصرفی را نیز برای هر نفر روزی 5 لیره در نظر بگیرید.

افرادی که با خودرو شخصی مسافرت میکنند می توانند با بردن خوراک دو سه روزه ، این قسمت را از بیخ و بن! صرفه جویی کنند .

هزینه ایاب و ذهاب : برای رفت و آمد در داخل شهر تاکسی را فراموش کنید . هزینه تاکسی در ترکیه بسیار بالاست . برای ایاب و ذهاب میتوانید از مینی بوسهایی که در خیابانهای مرکز شهر ایستگاه دارند ( با کمی پرس و جو )استفاده کنید . کرایه این مینی بوسها برای هر نفر 2 تا 5 لیره است . 

دوستانی که ماشین می برند از این هزینه معاف هستند . البته دقت کنید که بنزین مصرفی را مدیریت کنید تا شما را به مرز بازگرداند والا مجبور به زدن بنزین حدود لیتری 5 لیره خواهید بود !

هزینه ورودیه ها و بلیط ها : اگر صرفا برای خرید به وان می روید ، این بند شامل حال شما نخواهد شد . اما اگر از آن دسته افرادی هستید که به دیدن مکانهای دیدنی و آثار باستانی علاقمند هستید برای بلیط و ورودیه چنین اماکنی نیز باید دست به جیب شوید . معمولا هزینه چنین مواردی بین 5 تا 10 لیره برای هر نفر است .

خوب …. این بود هزینه های حداقلی ، دوستانی که به وان سفر کرده اند میدانند که مسافر وان (بخصوص اگر خانم باشد یا حداقل یک همراه خانم داشته باشد ) در میان دریای خرید موج سواری خواهد کرد .

میزان هزینه ای که برای خرید در نظر میگیرید بستگی به تعداد دلارهای خوشرنگی است که در جیب دارید. تا دلتان می خواهد و بودجه تان اجازه میدهد ، بخرید ، اما میزان سقف کالای همراه مسافر در گمرک را نیز در نظر داشته باشید (هر پاسپورت 300 دلار) . دوستانی که کمی حرفه ای تر هستند حتی برای کودکان نیز پاسپورت جدا می گیرند و از ثبت به عنوان همراه در پاسپورت خودشان خودداری میکنند تا بتوانند از معافیت یک پاسپورت اضافی نیز بهره مند شوند.

از مسافرتتان لذت ببرید . تجربه شخصی من نشان داده که (در حال حاضر) یک مسافرت سطح معمولی به وان (بدون احتساب خرید ها) روزی (هر 24 ساعت) حدود صد هزار تومان هزینه دارد. حال ماشین حساب را بردارید و بسته به نوع سفرتان ، هزینه هایش را حساب کنید . برای راحتی کارتان ، هر لیر را 1500 تومان در نظر بگیرید.

چنانچه سوال یا ابهامی برایتان بوجود آمد در قسمت نظرات مطرح بفرمائید . با عرض پوزش ، قادر به پاسخگویی نظرات خصوصی و همچنین ارسال پاسخ به ایمیل شما و نیز تماس تلفنی (مگر موارد بسیار خاص ) نیستم .

آیا این مطلب برای شما مفید بوده است ؟

درباره رضا ضربی

۴۰ دیدگاه

 1. با سلام خدمت آقای ضربی

  آیا در هتل *رز* اجاق گاز هم موجود هست؟ (مثلا برای یه وعده پخت غذا)

  ممنونم بابت راهنماییهاتون

  ارزش این مطلب
 2. با سلام

  من در شهریور ماه قصد سفر زمینی  به وان رو دارم

  آیا الان سفر زمینی امنیت داره؟ از لحاظ امنیت با خودرو شخصی برم بهتره یا با تورهایی که از تبریز میرن؟؟

  ارزش این مطلب
  • سلام

   در حال حاضر سفر به ترکیه توصیه نمی شود و بردن تور هم ممنوع است و اگر شخصی یا موسسه ای چنین کاری انجام میدهد کاملا غیر قانونیست

   ارزش این مطلب
 3. با عرض سلام و خسته نباشید

  من میخوام وسایل برقی کوچک جهیزیه و چند تکه لباس و کریستال و خرده ریزها رو از وان بگیرم، آیا قیمت هاش از بازار تهران ارزانتر میشه؟ نسبت به بانه چطور؟ میخوام بدونم ۳نفر بریم چقدر وسایل میتونیم از مرز رد کنیم

  ارزش این مطلب
  • سلام

   وسایل برقی خیر ولی بقیه موارد ارزانتر از ایران است

   سقف کالای مجاز که هر مسافر میتواند با خود بیاورد ۳۰۰ دلار است

   ارزش این مطلب
 4. سلام اقای ضربی

  مامیخواستیم با همسرم از وان به استانبول بریم میخواستم ببینم با هوایی وزمینی چقدر هزینه وچند ساغت تو راهیم.از تبریز بریم مستقیم استانبول با صرفه هستش یا از وان.ممنون

  ارزش این مطلب
  • در حال حاضر بلیط هوایی استانبول از ایران بقدری ارزان شده که بصرفه هست از خود ایران بروید

   البته اگر بتوانید از تهران بروید که قیمت بلیط ها در بر خی از روز ها به زیر صد هزار تومان هم می رسد

   ارزش این مطلب
 5. سلام

  آیا میشه یا اصلا امکان داره 3 چهارتا 20 لیتری بنزین ببریم و تا ترابزون با بنزین خودمون بریم و برگردیم ؟

  ارزش این مطلب
 6. سلام آقا رضای عزیز کاش عکستون رو توی سایت یا تلگرام میذاشتید ! دوتا سوال داشتم . بهمراه همسرم قصد سفر به وان (برای خرید چند دست لباس جهت مصرف شخصی جفتمون و بازدید از دریاچه ) رو داشتیم . قصدم اینه که دو شب اقامت داشته باشم . میخواهیم از مرز بازرگان با وسایل عمومی بریم سمت وان . به نظرتون ششصد دلار و دویست لیری که خودمون حساب کردیم کافی هست برای مواردی که عرض کردم ؟ 

  باز هم ممنون ازتون 

  ارزش این مطلب
 7. ممنون عالی بود

  ارزش این مطلب
 8. با زبان چیکار کنیم ما که ترکی بلد نیستیم

  ارزش این مطلب
  • نگران نباشید – اولا در وان اکثر فروشندگان تا حدی به زبان فارسی آشنا هستند

   در ثانی ماشاء الله اینقدر هموطن در وان هست که برخی مواقع ممکن است یادتان برود در یک کشور دیگر هستید

   ارزش این مطلب
 9. با سلام

  مرسی از مطالب خوبتون

  ما سه نفر هستیم و می خواستیم برنامه ریزی کنیم برای نوروز ۹۵ به وان سفر کنیم

  به نظر شما در این ایام هزینه ها چقدر افزایش خواهد داشت؟ هتل ارزون در نوروز شبی چقدر تموم میشه؟ آیا به صرفه است ماشین و کاپوتاژ کنیم؟ در ایام تعطیل عوارض خروج و کاپوتاژ و گواهینامه بین المللی در مرز صورت میگیرد؟

  با تشکر

  ارزش این مطلب
  • سلام

   دوست عزیز سوالاتتان طوری طرح شده که هر کدام یک صفحه پاسخ نیاز دارد و قبلا نیز در سایت پاسخ داده شده است

   لطفا آیتم هزینه های سفر – عوارض خروج از کشور و کابوتاژ و گواهینامه بین المللی را در سایت کامل مطالعه بفرمائید

   تمام سوالات را پاسخ خواهید گرفت

   ارزش این مطلب
 10. با سلام مطالب فوق العاده مفيد بود ممنون 

  يك سوال داشتم 

  هزينه اي كه گفتيد حدود ١٠٠٠٠٠ تومن به ازاي هر ٢٤ ساعت براي هر نفره ؟ شامل تمام هزينه ها از بدو شروع به حركت يا فقط هزينه اقامت خورد و خوراك و كرايه داخل وانه ؟ مجددا از شما تشكر ميكنم 

  ارزش این مطلب
  • سلام

   کسی که از زاهدان به وان سفر میکند و نفر دیگر از تبریز آیا هزینه های یکسانی دارند؟ من که مبدا حرکت تک تک عزیزان را نمیدانم که بتوانم در مورد هزینه ها از بدو شروع به حرکت نظری بدهم !

   این هزینه مربوط به داخل وان (بعد از رسیدن) هست

   ارزش این مطلب
 11. باسلام. خواستم ببینم اگه بخوام با خانواده از  مرز زمینی به ترکیه سفر کنم، سندی یا چیزی دیگه ای باید تو ایران گرو بزارم.؟؟؟؟

   

  ارزش این مطلب
  • سلام

   نه دوست عزیز هیچ چیزی لازم نیست گرو بزارین

   پاسپورت و پول برمیدارین

   دست خانواده ی محترم رو میگیرین و میرین ترکیه

   ارزش این مطلب
 12. اعتمادراد

  با سلام خدمت جناب ضربي .ميخواستم سوال كنم براي تعطيلات 22بهمن هتل فواد جا داره يا بايد قبلش رزرو كنيم

  ارزش این مطلب
 13. سلام من برای اواخربهمن یا اواخر اسفند ماه که تعطیلات22بهمن هست یااخر اسفند که تعطیلی شهادته 3 روز به همراه همسرم تصمیم گرفیتیم بریم وان برای خرید لباس عید..چون وسیله شخصی نداریم میخواهم با وسیله عمومی بریم تا خوی بعدشم مرز رازی..هزینه سفر برای هر دو بیشتر 700 تومان با هتل و رفت آمد در میاد؟پاسپورت داریم.فقط از تبریز تا خوی و هتل و تاکسی اونجا….میخواهم بدونم واسه خرید شخصی استانبول به صرفه تره یا وان؟

  ارزش این مطلب
  • سلام

   نه تقریبا همین مقدار میشه – لیست هزینه ها در سایت هست

   خرید از استانبول بصرفه تره اما هزینه رفت و آمد بالا به استانبول باعث میشه که وان هزینه کمتری ببره در نهایت

   ارزش این مطلب
 14. سلام.

  من قرار بود برای یک شنبه این هفته 22 آذر برم وان دیشب تو برنامه آخرین خبر . خبری دیدم مبنی بر متوقف شدن ورود مسافر به وان .

  من قرار بود از خوی و مرز رازی برم لطفا راهنمایی کنید. 

  که وضعیت چگونه است.؟؟

  ارزش این مطلب
 15. رسول اصانلو

  با سلام و خسته نباشید  خدمت دوستان عزیز   که واقعا برای رفتن ترکیه موارد لازمو توضیح دادن    تشکر و قدردانی می کنم   من یه دانشجو هستم می خوام پاییز ۹۵ برم ترکیه    ایا هزینه ها تا اون موقع  زیاد فرق می کنه   البته دو نفر یا انفرادی برم     شما پیشنهاد می کنید با تور های مسافرتی برم یا سر خود

  ارزش این مطلب
  • سلام

   دوست عزیز الان پاییز 94 هست

   تا پاییز 95 یکسال مونده

   برنامه ریزی رو یه کم زود شروع کردید

   انشاء الله تابستان 95 میتوانید برای سفرتان برنامه ریزی کنید . کافیست

   ارزش این مطلب
 16. ممنونم عالی بود

  ارزش این مطلب
 17. سلام

  هزینه های هر دو روش به تفضیل در سایت آورده شده است. می ماند یک جمع ساده که آنهم زحمتش با شما

  ارزش این مطلب
 18. سلام دستتون  درد نکنه اطلاعاتتون مفید بود احتمالا به همراه خوانواده ام امسال حرکت کنم به طرف وان 4 نفر هستیم  هزینه هتل 4 نفره برای هر شب به نظرتون به طور متوسط 100 لیره میشه یانه احتمالا با خودرو شخصی برم برای ماشینهای با 6 سالقدمت  اجازه خروجمی دهند؟

  ارزش این مطلب
  • سلام

   در حال حاضر که سفر زمینی به وان امن نیست و مشخص هم نیست این وضع تا چه زمانی ادامه داشته باشد

   در مورد ماشین ولی محدودیت خاصی وجود ندارد

   ارزش این مطلب
 19. سلام…مامورین مرز چطور میفهمن که اجناس چقد قیمت دارن که بخوان تا 300 دلار اجازه بدن؟اگه اضافه باشه چیکار میشه کرد؟

  ارزش این مطلب
  • سلام

   اونا سالهاست کارشون اینه و بسادگی متوجه میشن

   اگر اضافه باشه یا جریمه سنگین داره و یا میره انبار و مرجوعی میخوره که عملا باید باهاش خداحافظی کنید

   ارزش این مطلب
 20. سلام

  شماره حساب ها برای واریز مبلغ25000و3000تومانی رو لطفا اعلام کنید

  ارزش این مطلب
 21. سلام اقا دست گل تون درد نکنه خیلی عالی بود عالی …سپاس فراوان

  ارزش این مطلب

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

theme
رفتن به بالا