در باره دلار بدانید

شنیدن نام دلار این روزها ما را به یاد بالا رفتن نجومی و کهکشانی قیمت ها می اندازد و خستگی اقتصادی که بسیاری از ما به دوش می کشیم. شاید برایتان جالب باشد که بدانید دلار هم اکنون واحد پول رسمی بیش از ۳۰ کشور جهان است، اما دلار مرجع متعلق به آمریکاست و این واژه همگان را به یاد ایالات متحده می اندازد. دلار از سال ۱۷۸۵ (حدود ۲۳۰ سال) واحد پول رسمی ایالات متحده بوده و حدود ۹۵٫۵ درصد از اسکناسهایی که چاپ می شوند جایگزین پولهای فرسوده می شوند .

بنابر این مقدار کل دلار در جهان تقریبا ثابت بوده و ارزش بالای آن نیز تا حدی به همین امر وابسته است . اجزای آن سنت و هر ۱۰۰ سنت یک دلار است . هر دلار ۱۸ ماه بعد از چاپ از چرخه خارج می شود و شاید به همین دلیل باشد که همانند اسکناسهای خودمان ، نیم کیلو چسب و منگنه ضمیمه ی هر اسکناس نشده است .

دلار در همه جای دنیا ارزش خود را دارد و در اکثر کشور ها ملاک ارزش گذاری واحد پول آن کشور ، قدرت برابری آن واحد در برابر دلار آمریکاست . در مسافرتهای خارجی بردن دلار همیشه بهترین راه است چون اولا هر جا که لازم باشد میتوانید آن را با بهترین شرایط به پول رایج آن کشور تبدیل کنید و در ثانی بسیاری از مراکز خدماتی و تجارتی ، علاوه بر واحد پول کشور خود ، دلار هم قبول میکنند . با بردن دلار از نوسانات ارزی کشورهایی که اقتصاد ضعیف دارند در امان خواهید بود .

در مورد سفر به ترکیه نیز همین موضوع صادق است . اکثر مسافران ترکیه در مورد اینکه دلار همراه ببرند یا لیره ، مردد هستند . توصیه ی من بردن دلار است و در مورد دلایل آن میتوانید پست موجود در همین سایت را با عنوان (بردن دلار بهتر است یا لیره ترک) از اینجا بخوانید

توصیه هایی در مورد خرید دلار

برای اینکه از دلار های تقلبی در امان بمانید . مطمئن ترین و بهترین راه ، خریدن ارز از صرافی های معتبر است . دلالان خیابانی یا دم مرزی ، شاید با ارائه ی دلار به قیمت چند تومان پایین تر شما را وسوسه کنند ، اما اگر حرفه ای نیستید ، از خیر این سود کم بگذرید و از داخل صرافی خرید کنید . اگر خیلی وسواسی هستید از صرافی بخواهید تا دلار های شما را مهر کند. صرافی ها مهرهای ریزی دارند که در صورت درخواست مشتری باید ارز تحویلی را ممهور به مهر صرافی کنند .

ارزی که هر مسافر میتواند همراه خود در مسافرتهای خارجی از کشور خارج کند حداکثر ۵۰۰۰ دلار است . حسن دیگر بردن ارز مورد نیاز بصورت دلار اینست که بعد از برگشت ارز مازاد خود را (اگر سود نکرده باشید) با ضرر خیلی کمی میتوانید بفروشید. برای فروش هم توصیه ام استفاده از صرافی هاست .

چطور دلار اصل و تقلبی را تشخیص دهیم ؟

راههای مختلفی برای تشخیص اصل یا تقلبی بودن دلار وجود دارد . افرادی که در  کار ارز تجربه و تبحر دارند میتوانند با لمس اسکناس ، اصل یا بدلی بودن آن را تشخیص دهند . شاید باورتان نشود اما بوی دلار هم یکی از راههای تشخیص اصلی بودن آن است .

اما اگر نیمه حرفه ای هستید، میتوانید با گرفتن دلار در زیر اشعه فرا بنفش ، پرزهای درخشانی را در آن ببینید . دلار اصل پرزهای ریزی مانند پرز فرش دارد که حتی با چشم غیر مسلح هم قابل رویت است .

اگر تازه کار هستید ، قسمتی از دلار را  به بزاق دهان آغشته کنید ، (مثل روش تمبر یا پاکت نامه)، البته به جهت غیر بهداشتی بودن غیر قابل توصیف اسکناس، می توان انگشت سبابه را با نوک زبان مرطوب کرد و روی قسمتی از دلار کشید و بعد آن قسمت از دلار را روی یک سطح سفید (اعم از دیوار یا روی کاغذ و …) بکشید، در صورتی که رنگ پس بدهد دلار اصل است (دلار اصل رنگ پس میدهد).

این را در نظر داشته باشید که هیچ روشی صد در صد مطمئن نیست و حتی حرفه ای های ارز نیز گاها فریب مهارت جاعلان را می خورند. میتوانید این مسئله را از اسکناسهای تقلبی که گاها در زیر شیشه ی میز صرافی ها یا بانکهاست مشاهده کنید . پس یهتر است که از اول خیال خودتان را راحت کنید و از محل مطمئن ارز بخرید

آیا این مطلب برای شما مفید بوده است ؟

درباره رضا

۲ دیدگاه

 1. سلام اقاي ضربي عزيز ممنون از وبلاگ وسايت تلگرامتون يه سوال داشتم الان كه تقريبا ليرقيمتش اومده پايين ودلار ٣٦٠٠هست البته تقريبا بازهم توصيه ميكنيد دلار ببريم 

  درضمن اگر بخواهيم مستقيم باهاتون درتماس باشم ميشه ياهو يا تلگرام بديد ممنونم 

  ارزش این مطلب
  • سلام

   در مورد بردن ارز در سایت پست کامل هست لطفا مطالعه بفرمائید

   در مورد کانال تلگرام هم که آدرس لینکش در سایت هست و میتونین در ارتباط باشید

   ارزش این مطلب

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

theme
رفتن به بالا