خانه / مرزهای زمینی ترکیه / ساعت کاری مرز ها / خلوت ترین زمان مرز چه ساعتی است ؟
ساعات کاری مرز های ایران و ترکیه
صف مسافرین در مرز رازی

خلوت ترین زمان مرز چه ساعتی است ؟

اطلاع از وضعیت ترافیک مسافر در مرز های ایران و ترکیه، یکی از پر تعداد ترین سوالاتی است که مطرح می شود . اکثر مسافرین از صفهای طولانی و معطلی در مبادی ورودی و خروجی خاطره ی خوشی ندارند و سعی بر این است تا با برنامه ریزی دقیق، بتوان با ساده ترین روش ممکن و کمترین میزان معطلی از مرز عبور کرد. شاید شما نیز مثل من از آن دسته افرادی هستید که میانه ی خوبی با صفهای طولانی ندارید ، یا با خانواده سفر میکنید و کودک خردسال شما طاقت معطلی چند ساعته در صف های طویل را ندارد .  در این نوشته بشما خواهم گفت چه ساعتهایی برای گذر از مرز مناسب تر است و در چه زمانهایی با اوج ترافیک روبرو خواهید شد.

عبور از سمت ایران به سمت ترکیه

مرز رازی : مرز رازی برای مسافرین وان ، نزدیکترین فاصله را دارد و به همین دلیل اکثر مسافرینی که مقصد آنها وان ترکیه است این مرز را انتخاب می کند . اما محاسبات اشتباه، باعث می شود تا اکثریت مسافرین عبوری از این مرز با ترافیک سنگین مسافر و صفهای طولانی روبرو شوند.

تصور اشتباه که عموما در بین مسافرین (بخصوص سفر اولی ها) رایج است ، رسیدن به مرز در ساعات اولیه ی صبح و قبل از باز شدن مرز است. اینطور تصور می شود که اگر مثلا ساعت ۶ صبح در مرز باشیم جزو نفرات اول در صف خواهیم بود و به محض باز شدن مرز جزو اولین نفرات از مرز عبور خواهیم کرد. متاسفم که نا امیدتان میکنم ! اما چنین تصوری در مورد مرز رازی اشتباه است.

محوطه ی مرزی یک درب اصلی دارد و سالن مسافری که در داخل محوطه ی مرزی است یک درب دیگر. این دو درب حدود یک کیلومتر با هم فاصله دارند که برای طی مسافت یاد شده، یا باید با خودرو شخصی بروید (مسافرینی که با خودرو شخصی به ترکیه می روند) یا با استفاده از ماشینهای کرایه که در مرز حضور دارند این مسیر را طی کنید یا پای پیاده.

مرز رازی چه زمانی خلوت است ؟

در هر حال درب اصلی قبل از ساعت ۹ صبح باز نمی شود و بعد از باز شدن بایستی مسافرین مسافت ذکر شده را طی کنند و به سالن مسافری برسند و در آنجا به صف شوند تا روال گذر از مرز آغاز شود . بنابر این قبل از باز شدن درب اصلی(ساعت ۹ صبح) عملا هیچ صفی وجود ندارد که بتوانید در آن نفر اول باشید. صف بعد از باز شدن درب اصلی تشکیل می شود و مجل آن سالن مسافری است . پس عملا زود تر از ساعت ۹ رسیدن هیچ فایده ای ندارد.

ساعات اولیه شروع به کار مرز بسیار شلوغ است . و این ترافیک در روزهای آخر هفته بسیار بیشتر و در روزهای منتهی به نعطیلات بسیار شدید است. حتی اگر شما در اولین ساعات کاری مرز نیز در رازی حضور داشته باشید ، در روزهای پر ترافیک عملا دو سه ساعت در صف خواهید بود. پس از تخلیه ی بار ترافیکی صبج ، کمی خلوت تر می شود و روال ترخیص مسافر آهنگ منظم تری بخود می گیرد و مسافرین سریعتر رد می شوند و مقدار زمان کمتری را هم در صف می گذرانند، بنا براین مسافری که در ساعات اولیه صبح خود را به مرز رسانده و مسافری که مثلا ساعت ۱۱ صبح به مرز مراجعه کرده اند تفاوت زیادی در زمان عبور از مرز نخواهند داشت چون اولی زمان بیشتری را در صف خواهد گذراند و دومی سریعتر صف را طی خواهد کرد .

مرز رازی از سمت ایران به ترکیه بعد از ظهر ها خلوت است . در روزهای عادی اگر شما مثلا ساعت ۳ بعد از ظهر به مرز مراجعه کنید به احتمال زیاد حتی مجبور نخواهید شد بار همراه خود را برای یک لحظه هم زمین بگذارید و بدون معطلی از مرز عبور خواهید کرد. البته اکثر مسافرین حاضر به انجام چنین کاری نیستند چون قصد دارند در اولین فرصت از مرز رد شده و سریعتر به وان برسند تا از فرصت باقیمانده ی همان روز نیز استفاده کنند. این نکته را در نظر داشته باشید که اگر اولین نفر صف هم باشید ، زود تر از حدود ساعت ۱ ظهر (به وقت ایران) به وان نخواهید رسید.

بطور خلاصه : اگر از سمت ایران به سمت ترکیه قصد عبور از مرز رازی را دارید بعد از ظهر ها بهترین و خلوت ترین زمان ممکن است.

مرزهای بازرگان و سرو : این دو مرز بدلیل اینکه ۲۴ ساعته هستند میزان ترافیک مسافر در آنها به اندازه مرز بازرگان مشهود نیست (بغیر از ایام پیک سفر) ولی در عین حال در اواخر هفته این دو مرز نیز در ساعتهای اولیه صبح ترافیک بالای مسافر دارند . اگر قصد عبور از این دو مرز را دارید و حوصله ی ایستادن در صف و معطلی را ندارید نصف شبها بهترین زمان برای عبور است. البته در نظر داشته باشید که اگر وسیله شخصی با خود نمی برید، و قصد ادامه ی مسیر با تاکسیهای مرزی را دارید، این تاکسیها در تمام ساعات شبانه روز موجود نیستند و اگر در ساعات نامتعارف از مرز رد شوید شاید برای پر شدن ماشینها باید ساعتها منتظر بمانید یا مجبور شوید هزینه ی بالاتری برای دربستی بپردازید . از مرز سرو برای وان ماشین مستقیم هست ولی از مرز بازرگان باید ابتدا به شهر دوبایزیت در ۴۰ کیلومتری مرز بروید و از آنجا برای وان ماشین پیدا کنید . هر کدام از این مرز ها فاصله ای  چهار پنج ساعته با وان دارند

 

عبور از سمت ترکیه به سمت ایران

مرز رازی :

شاید وقتی که مسافر ترکیه بوده اید ، زمانی که در ساعات اولیه صبح در صف مرزی بوده اید متوجه افرادی شده اید که لبخند زنان از سمت ترکیه به ایران برگشته اند و با نگاهی پیروزمندانه ! نظاره گر صفهای طولانی مسافرینی هستند که قصد عبور به سمت ترکیه دارند .

عبور از سمت ترکیه به سمت ایران در ساعات شروع کاری مرز رازی در شوغ ترین روزهای کاری مرز نیز بسیار سهل و آسان است و تقریبا نیازی به در صف ایستادن حتی برای مدت کوتاه هم ندارد. درست در همان زمانی که مسافرین خروجی از ایران در حال بالا رفتن از سرو کول همدیگر هستند، مسافرین ورودی شلنگ تخته می اندازند و راحت وارد می شوند . اما با نزدیک شدن به ساعات ظهر این روند برعکس می شود.

این یک فرمول ساده است . هر چقدر زود تر از وان خارج شوید همانقدر زود تر نیز از مرز رد می شوید و برعکس . البته در نظر داشته باشید که خروج یکساعت دیرتر به معنای عبور از مرز یکساعت دیرتر نیست و ممکن است همان یکساعت باعث شود که شما در مرز سه ساعت بیشتر معطل شوید .

خلوت ترین ساعت مرز ترکیه

بطور معمول، مسافران خروجی از وان سعی میکنند تا لحظه ی آخر از سفرشان استفاده کنند. و زمان برگشتن را به ساعتهای منتهی به ظهر موکول میکنند. این فکری است که تقریبا تمام مسافرین میکنند و همین مسئله باعث می شود تا مرز رازی در ساعات بعد از ظهر برای مسافرینی که قصد بازگشت به کشور را دارند در روزهای پر ترافیک سفر تبدیل به کابوسی وحشتناک شود. بنا براین اگر حوصله و طاقت ایستادن در صفهای طولانی را نداید باید از ساعات وسوسه انگیز انتهای سفر کم کنید و روز آخر سفر ، در اولین زمان ممکن از وان دل بکنید.

مرز های سرو و بازرگان:

در این مرز ها بدلیل شبانه روزی بودن ترافیک مسافر بمانند مرز رازی مشهود نیست اما در ایام پر ترافیک، بخصوص در مرز سرو، بعد ازظهر تا شب شاهد ترافیک بالای مسافرین هستیم و ساعات اولیه صبح برای بازگشت به ایران همیشه خلوت است.

 

بطور کلی اگر مسافر وان هستید و قصد عبور از مرز رازی را دارید و همزمان قصد دارید در خلوت ترین زمان ممکن و بدون معطلی از مرز رد شوید برای رفتن از سمت ایران به سمت ترکیه ساعتهای بعد از ظهر و برای برگشت به ایران ساعات اولیه روز را انتخاب کنید . هر چند که در این صورت مجبور خواهید بود چند ساعتی از حضور در وان را کم کنید اما به هر حال باید یکی از این دو حالت را انتخاب کنید یا چند ساعت حضور بیشتر در صف و متعاقبا صفهای طولانی تر در مرز یا چشم پوشی از آن چند ساعت طلایی و گذر سریعتر از مرز .

سفر بخیر

آیا این مطلب برای شما مفید بوده است ؟

درباره رضا ضربی

هر چهره ای با لبخند زیباست... خاموش بودن،نصف حکمت است... تعقیب نکردن دیگران، نصف آرامش و مداخله نکردن در کار دیگران، نصف ادب ..... همیشه آنکه قویتر بود ، کمتر زور میگفت...... و آنکه راحت تر می گفت اشتباه کردم، اعتماد به نفسش بالاتر بود...... آنکه "صدایش" آرامتر بود، حرف هایش بانفوذتر بود ...... آنکه خودش را واقعا " دوست داشت، دیگران را واقعی تر دوست داشت ..... آنکه به " تفاوت بین انسانها " واقف بود، بیشتر نقاط مشترک میان خود و دیگران را پیدا میکرد... پيروز و پاينده باشيد ??❤️ ............. کانال تلگرامی TrTravel (راهنمای آنلاین شما در سفر ترکیه)

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

theme
رفتن به بالا
طراحی وراه اندازی: علی رسولی 09192221634