خانه / اطلاعات عمومی / راز صفهای تمام نشدنی مسافرین در مرز رازی

راز صفهای تمام نشدنی مسافرین در مرز رازی

با سلام خدمت شما و تمام اعضای کانال سفر زمینی ترکیه . اسم من مسعود است . از همراهان قدیمی سایت و کانال شما بوده ام و بار اول سفرم به شهر وان نیز سالها قبل به مدد کمکهای بیدریغ و بی منت شما انجام گرفت و بعد از آن سفر به وان تقریبا بصورت یک عادت برای من در آمد. و به نوعی منبع درآمدی نیز برای من شد . تا بحال فقط از مطالب شما استفاده کرده ام و سوال پرسیده ام و جواب گرفته ام. این بار تصمیم گرفتم من نیز ادای دین بکنم و تجربه ای از سفر را که شاید کمتر به آن پرداخته شده با شما و خوانندگان سایت به اشتراک بگذارم .

روزهای اولی که به وان می رفتم، یکی از مسائلی که اذیتم می کرد، عبور از مرز رازی بود. صفهای شلوغ و نامنظم و افرادی که از بغل صف به آن اضافه می شدند و در واقع طول صف هیچوقت کم نمی شد و به عرضش اضافه می شد. دیدن خانواده هایی که با زن و بچه در سرما و گرما در صف ایستاده بودند (آن موقع سالن مسافری به این شکل نبود و قسمت اعظم صف در فضای باز بود) و مردان گردن کلفتی که از کنار صف خود را جا می زدند و توجهی هم به اعتراض ها نمی کردند اذیتم می کرد.

یکی دو بار درگیر شدم اما فایده ای نداشت. انگار این مسئله تبدیل به عادت شده بود برای بعضی از افراد. بعد ها که محیط بیرونی نرده کشی شد خوشجال شدیم که صف رعایت می شود ، اما همان افراد از نرده های دو متری هم به داخل صف می پریدند و جالب اینکه بلند کردن افراد و بارهایشان برای عده ای تبدیل به شغل شده بود. بارها شاهد درگیری در مرز بودم و اجحاف در حق افرادی که متمدنانه در صف ایستاده بودند. اما چاره ای نبود …..

بعد از تاسیس سالن جدید پایانه ی مسافری باز هم امیدوار شده بودم که صف در مرز رعایت می شود. چون وقتی به گیت ثبت مهر خروجی می رسیدم متوجه می شدم که مامورین مرزبانی با سرعت خروج ها را ثبت می کنند اما باز هم صف به کندی جلو می رفت. مساله ی عجیبی بود …….

من در رشته ی ریاضی کاربردی فارغ التحصیل شده ام و تصمیم گرفتم اینبار کمی وقت بگذارم و این مسئله را آنالیز کنم . پیدا کردن دلیل این مسئله که چرا با وجود ثبت روان پاسپورتها باز هم زمان ایستادن در صف بسیار طولانی می شود برایم تبدیل به یک دغدغه ی فکری شده بود . در مرداد ماه ۱۳۹۸ که سفر به وان از طریق مرز رازی داشتم، تصمیم گرفتم برای این مسئله وقت بگذارم و دلیل را کشف کنم و کشف هم کردم ! بخاطر همین هم میخواهم این دلیل را برای شما بازگو کنم تا سایرین نیز متوجه موضوع بشوند.

دلایل عمومی مثل قطعی سیستم، آماده نبودن مرزبانان سمت ترکیه ، خرابی دستگاه ایکس ری، قطع برق و امثالهم را کنار میگذارم چون موردی هستند و موقت .

آن روز صبح اول وقت به مرز رسیدم . یکی از روزهای شلوغ سفر بود و طبق معمول صف عریض و طویل مسافرین که حتی تا بیرون ساختمان نیز کشیده شده بود. کار ثبت شروع شد و دو مامور مرزبانی با سرعت شروع به ثبت پاسپورتها کردند. نیم ساعتی منتظر شدم . ملاک من نفری بود که درست کنار درب ورودی سالن مسافری ایستاده بود. بعد از نیم ساعت این فرد شاید نیم متر از جایش تکان خورده بود. عجیب بود . پس افرادی که پاسپورتشان مهر خورده و از سالن خارج شده بودند جایشان را در صف به چه کسی داده بودند؟ از عرض صف که کم نشده بود. بدلیل وجود نرده ها هم کسی از بغل نمی توانست وارد صف شود !

اینجا بود که حلقه ی مفقوده ی ماجرا را کشف کردم . افرادی به محض اینکه وارد سالن می شوند از آخر صف با صدای بلند “ببخشید، ببخشید” گویان در صف جلو می روند و خودشان را به باجه ی ثبت می رسانند. این افراد چنان با اعتماد به نفس کلمه ی ببخشید را تکرار می کنند که همه فکر می کنند این شخص از کارکنان پایانه ی مرزی است یا خانواده اش در اول صف منتظر وی هستند و به او راه می دهند . در طول نیم ساعت حدود سی نفر را شمردم که با همین روش با صدای بلند “ببخشید” از بین افراد حاضر در صف راه گرفتند و بدون مشکل به اول صف رسیدند و پاسپورتشان هم ثبت شد و عبور کردند و کسی هم معترضشان نشد. در عوض همه معترض بودند که چرا صف تکان نمی خورد!

راز ماجرا را پیدا کرده بودم و حال نوبت اثبات فرضیه ام بود . به آخر صف رفتنم و پروژه را از لحظه ای که به قسمت نرده دار رسیدم کلید زدم

نفر اول : آقا ببخشید، ببخشید  – گفتم خدا ببخشه . کجا میری ؟ طرف که انتظار اعتراض نداشت با حالتی دستپاچه گفت : پاسپورتم دست دوستمه اون جلو ، میرم بگیرم بیارم عوارض پرداخت کنم . بلند داد زدم آقا پاسپورت این دوستمون دست کیه ؟ هنوز جوابی نرسیده بود که یکی از افراد کناری من در صف با خنده گفت : داداش پاسپورتت که دستته که و همه نگاهها به سوی وی برگشت . مرد مذکور غر غر کنان پشت سر من ایستاد و چیزی نگفت .

نفر دوم : آقا ببخشید یه لحظه اجاره بدین لطفا. گفتم ما هم تو همین صفیم دیگه . کجا میری ؟ با اعتماد به نفس گفت : من مسافر نیستم داداش . کارمند گمرکم. یکی از کارمندان گمرک را که در محوطه گشت میزد صدا زدم و وقتی آمد گفتم این آقا همکار شماست ؟ گفت کدوم آقا؟ برگشتم که نشانش بدهم. اثری از مرد شماره ۲ نبود ! کارمند مرزی گفت همکاران برای ورود به محل کارشان در مخصوص دارند و هیچ همکاری از بین صف مسافرین برای رسیدن به محل کارش از بین مسافرین عبور نمی کند ! مرد شماره یک هم در حالی که سعی میکرد خونسرد نشان دهد هنوز پشت سر من ایستاده بود !

نفر سوم ” قارداش باغیشلا؛ آقا ببخشید ، خانم اجازه بدین ….” . دوباره ممانعت من و پاسخ اینکه من دوستام از قبل نوبت گرفته بودند و من رفتم عوارض خروج واریز کنم . داد زدم : دوست این آقا کیه که براش نوبت گرفته؟ پاسخی نیامد. مرد شماره سه هم که تیرش به سنگ خورده بود پشت سر من ایستاد.

همراهان کناری من در صف که متوجه ماجرا شده بودند دست بکار شدند و هر موقع که کسی “ببخشید” گویان قصد جلو رفتن داشت جلویش را گرفتند و همین ماجرا برای حدود ۱۲ نفر تکرار شد. جالب این بود که این ماجرا حدود بیست دقیقه تکرا می شد و در همین حین هم صف جلو می رفت و یک لحظه متوجه شدم که مامور مرزبانی به من گفت آقاااااا.

ناباورانه پاسپورت را دادم و مهر خروج خورد و به سمت ترکیه رفتم . جالب اینکه آقای شماره یک و سه و چند آقای مشابه ! هم پشت سر من در صف ایستادند و تا آخر لحظه ی خروج اخم و تخم تحویل من دادند اما بالاخره با صف عبور کردند ! و مسئله ی قابل تامل این بود که زمانی که به شخصی که با این روش قصد جلو زدن داشت اعتراض می شد، در همان محل باقی میماند و همان افرادی را هم که تا آن لحظه رد کرده بود غنیمت می دانست و چون کسی اعتراضی نمی کرد از صف خارج نمی شد !  بماند که در صف ترکیه نیز کمابیش همین داستان تکرار می شود . و همانجا تصمیم گرفتم تا این مسئله را برای شما بنویسم تا به اطلاع خوانندگان سایتتان برسانید .

اگر کمی حواستان جمع باشد و بر حق خود پافشاری کنید ، افرادی که به حق خود قانع نیستند، قادر نخواهند بود حق شما را پایمال کنند . وقتی شما در صف ایستاده اید کسی نباید از شما جلو بزند. تمام افرادی که با چنین ترفند هایی قصد پایمال کردن حق شما را در صف دارند به این کار عادت کرده اند و از نجابت شما سوء استفاده می کنند. و اگر افرادی که در صف هستند یکدست و یکصدا باشند هیچکس نمی تواند حقشان را لگد مال کند. صف مرز هر چقدر طولانی باشد، اگر افراد نوبت را رعایت کنند زمان زیادی برای ثبت خروج لازم نیست و افرادی که در سطرهای بالا توصیف کردم عامل اصلی طولانی شدن زمان معطلی در مرز رازی هستند.

در پایان از اینکه خاطره عملی من را خواندید و انشاء الله بکار خواهید بست از شما ممنونم . همچنین از آقای ضربی ، آقای رسولی هم بخاطر راهنمایی های بیدریغشان تشکر میکنم . به امید روزی که ما حداقل معیارهای فرهنگی یک جامعه ی متمدن را رعایت کنیم .

با تشکر – مسعود گروسی – شهریور ۱۳۹۸

 

توضیح ادمین : عکسهای متن آرشیوی است – شما نیز می توانید با ارسال عکسها و خاطرات سفرتان، در اشاعه ی فرهنگ “سفر ارزان و ارزنده برای همه ” سهیم باشید.

 

آیا این مطلب برای شما مفید بوده است ؟

درباره رضا ضربی

هر چهره ای با لبخند زیباست... خاموش بودن،نصف حکمت است... تعقیب نکردن دیگران، نصف آرامش و مداخله نکردن در کار دیگران، نصف ادب ..... همیشه آنکه قویتر بود ، کمتر زور میگفت...... و آنکه راحت تر می گفت اشتباه کردم، اعتماد به نفسش بالاتر بود...... آنکه "صدایش" آرامتر بود، حرف هایش بانفوذتر بود ...... آنکه خودش را واقعا " دوست داشت، دیگران را واقعی تر دوست داشت ..... آنکه به " تفاوت بین انسانها " واقف بود، بیشتر نقاط مشترک میان خود و دیگران را پیدا میکرد... پيروز و پاينده باشيد ??❤️ ............. کانال تلگرامی TrTravel (راهنمای آنلاین شما در سفر ترکیه)

۸ دیدگاه

 1. اردیبهشت ماه وقتی از مرز خلوت رازی شاید کمتر از یک دقیقه عبور کردم برای چند وقت دیگر ایستادن زیر گرمای شهریور چند سال قبل را فراموش کرده بودم. ولی با دیدن همان سالن جدید و سبک و سیاق های جدید بعضی اشخاص به ظاهر متمدن برای صف رد کردن و دیدن عکسهای شما, دوباره یاد آن اوقات افتادم. به راستی تا کی این وضعیت می خواهد ادامه پیدا کند؟ کاش این مطالب را دوستان عزیز گمرک و مرز رازی هم میخواندند و کمی به فکر مسافرانی بودند که برای کار یا تفریح به سمت ترکیه می روند.

  ارزش این مطلب
 2. البته که بی نظمی در صف هست و خواهد بود ولی مورد دیگری هم هست که گفته نشده و اون اینه که واسطه های هستند که با کارمندان ‌و مرزبانان صمیمیت بسیار دارند و براحتی پاسپورتشون مهر میخوره که بسیار مشاهده شده

  ارزش این مطلب
 3. واقعا”باید متاسف شد به حال افرادی که حقوق دیگران (اعم از زن وبچه و پیر و …) براشون مهم نیست

  ارزش این مطلب
 4. من یک بار که رفتم با همچین موردی بر نخوردم خدا رو شکر همچین چیزی برای من پیش نیامد ولی من به قطع یقین اجازه همچین کاری رو بهش نمیدم که از ته صف با ببخشید کنان بیاد داخل صف حتی ار حرفش راست باشه و پاسپورتش دست دوستش هم باشد

  ارزش این مطلب
 5. مطلب جالبی بود و تشکر از این دوست عزیز که به اشتراک گذاشتن. پیشنهاد دستگاه نوبت دهی هم عالیه. انشاالله به گوش مسئولین هم برسه.

  ارزش این مطلب
 6. علاوه بر موارد یاد شده توسط آفا مسعود؛ یک سری افراد مقیم هستند که جلوی درب کارشون گرفتن خودروی تاکسی و فروختن سیگار به مسافرین است که با پررویی هر چه تمام تر زودتر از همه جلوی صف جاباز می کنند برای عبور افراد، برخی از افراد هم با نشان دادن بلیط پرواز هواپیمای وان به استانبول، به مسافرین، خیلی راحت از همه می زنند جلو!! نکته ی جالب تر اینکه کسانی که با ون های ترک از تبریز، یا ارومیه و یا خوی به وان می روند تا آخرین فردی که از مرز رد میشه، ون آنها منتظرشان خواهد بود بنابراین نیازی به عجله نخواهد بود مگر اینکه: با خودروهای ون که آنطرف مرز هستند بروید و منتظر افراد دیگر نباشید بنابراین فقط در اینمورد است که هر چه سریعت تر رد بشوید زودتر به وان می رسید در مابقی شرایط چنان فرق نمی کنه

  ارزش این مطلب
 7. مشکل صف نامنظم پایانه های مرزی و امثالهم در داخل که متاسفانه عدم رعایت حق الناس برای خیلیها یک جور زرنگی به حساب میاد با یک دستگاه ساده نوبت دهی قابل حله . که میشه هر کسی با وارد کردن کد ملی یا شماره پاسپورتش یک نوبت بگیره

  ارزش این مطلب
 8. سلام.
  از دوستمون که با دقت و حوصله به این مشکل پی بردن و اعلام کردن و حقشون را گرفتن واقعا سپاسگذارم.
  متاسفانه این مشکلی هست که در هر نوع صفی که در هرجایی باشد وجود دارد و عده ای بدون رعایت نوبت و با اسنفاده تز نجابت دیگران خارج از صف وارد میشوند و برایشان تبدیل به عادت شده هست.
  رعایت نوبت از بدیهی ترین رفتارهای اجتماعی هست و ما حتا در این زمینه هم مشکل داریم. یکی از دلایل تصلی ترافیک هم عموما همین رعایت نکردن حق تقدم ها هست.

  ارزش این مطلب

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

theme
رفتن به بالا
طراحی وراه اندازی: علی رسولی 09192221634