خانه / سفرنامه ها / سفرنامه شهر وان / سفرنامه تبریز به وان – آقا پارسا

سفرنامه تبریز به وان – آقا پارسا

صبح ساعت ۵:۱۵ مورخه ۹۴/۱۲/۱۹ بیدار شدیم و ۵:۴۵ از تبریز راه افتادیم به سمت مرز رازی. البته این دومین بارمون بود که با راهنمایی های سایت محبوبم یعنی تورک تروال و با پرایدو خودم ! به سمت وان راهی بودیم.

با رد کردن شهرهای صوفیان و مرند به خوی رسیدیم. باکم رو تو خوی پر کردم و یک بطری ۲ لیتری هم بنزین با خودم بردم. ساعت ۹:۴۵ دم مرز رسیدم و بطری رو تو باکم خالی کردم. هرچند که روی تابلو زده بودن ۹:۳۰ ولی نزدیکای ۱۱ در رو باز کردن و ماشین رو تونستم ببرم تو حیاط گمرک ایران و تو این فاصله همراهام تو صف مهر پاسپورت خروج از ایران بودن و تقریبا رسیده بودن جلو.

راننده ها رو بدون نوبت پاسپورتشون رو سمت ایران مهر زدن ولی در سمت ترکیه کم بود مسول مهر پاسپورت منو قورت بده و با کلی بی تربیتی و بد دهنی منو مجبور کرد برم ته یه صف عریض و طویل و صد البته پاسپورت پارتی دارها بدون نوبت هی مهر میزدن و همراهان من در خاک ترکیه منتظر من بودن تا هم بتونم کارهای خودم رو انجام بدم و هم ماشین. بعد از حدودا سه ساعت کلنجار رفتن تو مرز نارازی! تونستیم وارد خاک ترکیه بشیم.

در مسیر کاپیکوی (نام مرز رازی سمت ترکیه) تا وان حدود بیست کیلومتر مثل سری قبل خاکی/آسفالت بود و در مسیر خودروهای نظامی رویت می شد که البته علتش رو نفهمیدیم و کمی ما رو نگران کرد (که البته حالا متوجه شدم که علتش انفجار اخیر آنکارا بوده و ترکها قبلش بو برده بودن) بعد از دیدن شهرهای اوزلپ و سارای به وان رسیدیم. و بعد از قیمت گرفتن از هتل یاقوت که سه نفر رو با تخفیف شبی ۱۲۰ لیر گفت به هتل فوات مراجعه کردم و با کلی خواهش صاحب هتل ! شبی ۱۳۰ لیر اتاقی سه تخته رو اجاره کردم وگرنه می خواستم به یاقوت مراجعه کنم.

قیمت ها در نمایندگی ها به نسبت سال قبل کمی گران تر شده بودند ولی باز نسبت به ایران کلی توفیر داشتند. به نمایندگی های دفکتو ، ای سی ، رودی پارک ، وان پارک ، کفش ، فرش سارای مراجعه کردم و نیز در غذاخوری ها کلی خوردنی های خوش مزه هم خوردیم.

از گربه های وان دیدن کردیم بسیار ملوس و زیبا و آرام بودن. به من اجازه دادند غذای گربه خربداری کرده و خودم شخصا داخل قفسشون بشم و بهشون غذا بدم. از سر و کولم بالا میرفتن. قیمتشون هم بالای ۲۰۰ لیر بود. برای خودشون اتاق خواب زایمان و زمین بازی و توالت داشتند!!

بعد اون در روز به دریاچه مراجعه کردیم و فهمیدیم در روز پلاژ ها و مراکز تفریحی دریاچه فعال نیست و شب نیز فرصت نشد دوباره مراجعه کنیم پس به سمت میگروس روانه شدیم.در میگروس بعد از خرید ۴۰۰ لیر محصولات سوپر مارکتی بهمون کارت تخفیف دادن تا اگه دوباره رفتیم میگروس بتونیم با اون کارت تخفیف بگیریم ولی نفهمیدم به ازای چقدر خرید اون کارت رو میدن.

البته برامون تخفیف رو حساب هم کرد پس دریافت کارت تخفیف به زیر ۴۰۰لیر معطوف می شد. بعد میگروس باز بازارها رو گشتیم. بعد خرید پولمون کم اومد ولی یک ایرانی در خیابان بهمون گفت که در تقاطع جمهوریت و کاظم یک آژانس مسافرتی هست که دستگاه pos بانک سامان داره و میتونه از طریق کارت بانک ایرانی ریال به لیر چنج کنه.

اون روز من قبل رفتن به آژانس از طریق همین کانال قیمت روز لیر رو دیدم که ۱۲۰۵ تومن بود و تو آژانس هر لیر رو ۱۳۰۰ تومن بهم فروختن که باز برام کلی ارزش داشت!!  فردای اون روز پول هتل رو پرداخت کردیم و راهی خیابان شدیم. بارون و برف قاطی هم می بارید و ما با کمی خیس شدن آخرین خرید هامونو کردیم و راهی مرز شدیم. مرز بسیار شلوغ بود و صف شلوغی داشت و طبق معمول حق خوری در اون موج میزد.

بعد کلی مکافات به خاک ایران رسیدیم. در حیاط گمرک ایران ارزیاب برای اجناسمون دو تا پاسپورت را مهر زد. البته کل جنسامون ۱۰۰۰ دلار نمی شد ولی چون یک هفته بعد سال عوض می شد اعتراضی نکردم. بعد مرز در خوی باکم رو پر کردم و بعد یکسره راهی تبریز شدیم.

درباره رضا ضربی

هر چهره ای با لبخند زیباست... خاموش بودن،نصف حکمت است... تعقیب نکردن دیگران، نصف آرامش و مداخله نکردن در کار دیگران، نصف ادب ..... همیشه آنکه قویتر بود ، کمتر زور میگفت...... و آنکه راحت تر می گفت اشتباه کردم، اعتماد به نفسش بالاتر بود...... آنکه "صدایش" آرامتر بود، حرف هایش بانفوذتر بود ...... آنکه خودش را واقعا " دوست داشت، دیگران را واقعی تر دوست داشت ..... آنکه به " تفاوت بین انسانها " واقف بود، بیشتر نقاط مشترک میان خود و دیگران را پیدا میکرد... پيروز و پاينده باشيد ??❤️ ............. کانال تلگرامی TrTravel (راهنمای آنلاین شما در سفر ترکیه)

۶ دیدگاه

 1. میشه لطفا آدرس فروشگاه میگروس رو بگید

 2. ممنون از سفر نامتون

  میشه لطفا راهنمایی کنید چطور میشه با دلموش ها به خانه گربه های وان رفت  ؟

 3. شهسواری

  با سلام جناب ضربی. وتشکر از زحمات شما.برای اردیبهشت هتلی و معرفی میکنید که هزینه اش از هتل فواد کمتر باشه؟؟

  دوم اینکه لوازم آرایشی مارک های ترکیه ای و کاکائو از کجا تهیه کنم؟؟؟؟

  • هتل سمیرا و شاهین

   کاکائو و شکلات رو از فروشگاههای میگروس و کارفورسا

   و لوازم آرایشی هم که فروشگاه اختصاصی خاص خود را دارند

 4. خیلی جالب بود..

  گربه ها شناسنامه دارن و واکسینه شده هستند؟

  قیمت کف 200 بود؟!

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

theme
رفتن به بالا
طراحی وراه اندازی: علی رسولی 09192221634