خانه / سفر زمینی ترکیه / سفر به شهر.... / ایغدیر / سفر به ایغدیر از طریق مرز زمینی بازرگان (Iğdır)
ایغدیر

سفر به ایغدیر از طریق مرز زمینی بازرگان (Iğdır)

مطمئنا برای شما هم مثل من آنچنان مهم نیست که ایغدیر در چند درجه ی شمالی و شرقی ! قرار گرفته و ارتفاع آن چقدر است و حکمران آن در ۵۰۰۰ سال قبل که بوده و شهردار فعلیش کیست ! بنابر این از خیر این مطالب تکراری میگذرم و صاف میروم سر اصل مطلب که به درد مسافرت بخورد !

ایغدیر یکی از نزدیکترین شهرهای ترکیه به ایران است و شاید همین نزدیکی باعث شده است تا این شهر مقصد گردشگران بسیاری از کشورمان باشد .

برای رفتن به ایغدیر …….

برای رفتن به ایغدیر ، بهتر است از مرز بازرگان از کشور خارج شوید . افرادی که با خودرو شخصی مسافرت میکنند اگر در مرز باک خودرو را پر کنند برای رفت به ایغدیر و گشت و گذار در آن شهر و برگشت به مرز نیازی به سوختگیری در داخل خاک ترکیه نخواهند داشت .

بلافاصله پس از خروج از مرز بازرگان میتوانید منظره بدیع کوههای آرارات را در سمت راست خود مشاهده کنید. حدود ۴۰ کیلومتر بعد از مرز به شهر دوبایزید خواهید رسید . اینجا شهری بسیار کوچک (کمی بزرگتر از ده) بوده و جاذبه ی چندانی ندارد. دوبایزید یک سه راهی است .

اگر مسیر مستقیم را ادامه دهید شهر های آغری و ارزروم در انتظار شماست . اگر به سمت جنوب حدود ۲۶۵ کیلومتر برانید از طریق چالدران به شهر زیبای وان خواهید رسید و اگر به طرف شمال (سمت راست) تغییر مسیر دهید ، بعد از طی مسافت حدودا ۵۵ کیلومتری وارد ایغدیر خواهید شد. جاده ی دوبایزید نسبتا خوب و چند کیلومتر مانده به ایغدیر (خیلی خوب!) است.

تقریبا تمام شهرهای کوچک ترکیه از یک قانون ثابت پیروی کرده اند و اگر این قانون را بدانید ، نیازه به راهنما و نقشه و یا آشنایی قبلی با شهر ندارید . آن قانون اینست که مراکز خرید و تجاری معمولا در مرکز شهر قرار گرفته اند و اگر شما تابلوهای مرکز شهر (sehir merkezi) را دنبال کنید ، بسادگی به چنین مکانهایی خواهید رسید.

شهر ایغدیر مقصد بسیاری از هموطنان ایرانی است. اکثر مردم و بخصوص فروشندگان ، به زبان آذری تسلط دارند و در اکثر مواردی که به توریستها مربوط می شود ، شما میتوانید تابلوها یا نوشته هایی به زبان فارسی مشاهده کنید.اکثر خیابانهای مرکز شهر اسفالت ندارند و سنگفرش شده اند و این برای رانندگانی که خیلی به ماشینشان وابسته هستند ممکن است کمی آزار دهنده باشد.

سنگفرش کف خیابانها و خلوتی نسبی شهر

در ترکیه نفت و گاز به اندازه ی ایران “مفت” نیست . و مردم قدر منابع انرژی را بخوبی میدانند . اگر در زمستان به ایغدیر مسافرت کنید یا از ایغدیر به وان بروید هنوز هم ماشینهای فروش زغال سنگ را خواهید دید. و شاید به همین دلیل تقریبا تمام خانه ها به آبگرمکن های خورشیدی مجهزند تا در مصرف انرژی حداکثر صرفه جویی را بکنند.

در فصل زمستان دود غلیظی از دود کش ساختمانها در ایغدیر بلند می شود.(من هنوز نتوانستم کشف کنم که آیا چنین دود غلیظی مربوط به گازوئیل است یا مازوت) اما هر چه هست ، شهر در هاله ای از دود فرو می رود بطوریکه تنفس مشکل می شود. با اینکه به خیلی از شهرهای ترکیه سفر کرده ام اما در هیچ شهری به اندازه ی ایغدیر آلودگی هوا مشهود نیست.

در ایغدیر تا دلتان بخواهد هتل و متل و مسافرخانه هست. اکثر این هتل ها برای جذب گردشگران ایرانی تابلوها یا دستنوشته های فارسی نیز دارند و مسئولین پذیرش خیلی روان به زبان آذری صحبت میکنند. در کل تصوری که ما از تعداد ستاره های یک هتل در ایران داریم در ترکیه کمی جابجا می شود. یک هتل دوستاره در ترکیه یعنی یک مسافرخانه ی کاملا معمولی در ایران.

این هاله ی سفید در عکسها “مه” نیست بلکه دودی است که در زمستان کل شهر ایغدیر را در برگرفته و تنفس (و حتی دید) را مشکل میکند

با کمی چانه زدن میتوانید قیمتهای اعلام شده را پایین تر بیاورید . در بهمن ماه ۹۳ قیمت یک اتاق دو نفره در یک هتل سه ستاره بین هفتاد تا هشتاد لیره است . صبحانه روی سرویس اتاق است (هر چند که به پای صبحانه های معروف وان نمی رسد) . موقع گرفتن اتاق رمز وای فای را نیز از مسئول پذیرش بخواهید. معمولا در هر طبقه یک اتصال جداگانه بنام همان طبقه وجود دارد و سرعت اینترنت نیز قابل قبول است.

به ساعت عکس (یک بعد از ظهر – به وقت ایران- مرکز شهر ایغدیر) دقت کنید . شهر کاملا خلوت است

سعی کنید در مسافرت به ترکیه از تلفن همراه برای تماس کمترین استفاده را بکنید . در زمان نوشتن این مطالب ، بهترین و مناسب ترین تعرفه متعلق به همراه اول است. پیامک های ورودی رایگان ، پیامک ارسالی هر عدد ۱۵۰۰ تومان ، تماس ورودی دقیقه ای ۲۰۰۰ تومان و خروجی حدود دقیقه ای ۴۰۰۰ تومان است . اگر مجبور شدید مکالمه کنید حساب دقایق را داشته باشید چون دقیقه کامل محاسبه می شود . بطور مثال اگر ۶۱ ثانیه مکالمه داشته باشید دو دقیقه برای شما محاسبه خواهد شد. اما اگر از طریق شبکه های اجتماعی و تماسهای اینترنتی بتوانید ارتباط برقرار کنید از هزینه های بالای تلفن در امان خواهید بود .

بسیاری از برند های معتبر پوشاک مانند ال سی وایکیکی و نیز فروشگاههای بزرگ مانند میگروس و بیم در ایغدیر شعبه دارند . اما باید اعتراف کرد که هیچکدامشان به پای وان نخواهند رسید . خیابانهای ایغدیر (بخصوص در مرکز شهر) سنگفرش هستند . من در مرکز شهر بیشتر از ۳ صرافی ندیدم که از این سه تا فقط یکیشان ارقام بالا Change می کرد.

کیفیت پایین عکس بخاطر اینست که مجبور شدم دوربین را در پاکت پلاستیکی بگذارم و یواشکی عکس بگیرم!

بر خلاف وان که فروشگاهها تا دیر وقت باز هستند و شهر آکنده از جنب و جوش است ، در ایغدیر تمام فروشگاهها ساعت هفت و نیم (نه به وقت ایران) بستند و خیابانها خلوت شد. هر چند در طول روز نیز جنب و جوش خاصی در شهر مشاهده نمی شود . حسن بزرگ شهر ایغدیر داشتن فرودگاه است و اگر خود را به این شهر برسانید می توانید با استفاده از پرواز های داخلی ترکیه ، به شهرهایی مانند استانبول و آنکارا پرواز کنید.

اینهم برای رفع خستگی دوستان : کاغذی که بر روی سرویس بهداشتی اتاق ما در ایغدیر نصب شده بود با این مضمون : “لطفا با حوله ها و ملافه ها کفشهایتان را پاک نکنید !”

درباره رضا ضربی

هر چهره ای با لبخند زیباست... خاموش بودن،نصف حکمت است... تعقیب نکردن دیگران، نصف آرامش و مداخله نکردن در کار دیگران، نصف ادب ..... همیشه آنکه قویتر بود ، کمتر زور میگفت...... و آنکه راحت تر می گفت اشتباه کردم، اعتماد به نفسش بالاتر بود...... آنکه "صدایش" آرامتر بود، حرف هایش بانفوذتر بود ...... آنکه خودش را واقعا " دوست داشت، دیگران را واقعی تر دوست داشت ..... آنکه به " تفاوت بین انسانها " واقف بود، بیشتر نقاط مشترک میان خود و دیگران را پیدا میکرد... پيروز و پاينده باشيد ??❤️ ............. کانال تلگرامی TrTravel (راهنمای آنلاین شما در سفر ترکیه)

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

theme
رفتن به بالا
طراحی وراه اندازی: علی رسولی 09192221634