خانه / سفر زمینی ترکیه / سفر با تورهای مسافرتی / دلیل تفاوت قیمت تورهای مسافرتی به یک مقصد مشخص چیست؟

دلیل تفاوت قیمت تورهای مسافرتی به یک مقصد مشخص چیست؟

تصمیم خود را برای سفر گرفته اید و از یک موسسه ی مسافرتی خوشنام که توصیه یکی از دوستانتان بوده تور مسافرتی خریده اید و بیصبرانه منتظرید تا زمان سفر فرا برسد که ناگهان با دیدن یک آگهی در روزنامه یا اینترنت عرق سردی بر پیشانیتان مینشیند !

مقصد همان مقصد است و تعداد روزها و شبها نیز همان تعداد، اما قیمتش بسیار پایین تر از قیمتی است که شما پرداخته اید . مردد می شوید و احساس ناخوشایند مغبون شدن تمام وجودتان را فرا میگیرد. شاید تصمیم بگیرید که به موسسه ی مسافرتی اول زنگ بزنید و تور خریداری شده را پس بدهید و از آگهی جدید تقاضای سفر کنید . اما قبل از این کار چند لحظه صبر کنید و این نوشته را تا انتها بخوانید و در مورد آن تا فردا صبح فکر کنید . اگر قانع نشدید فردا صبح اقدام کنید . بقول فردوسی پاکزاد :

چو فردا بر آید بلند آفتاب ………. من و رستم و گرز و افراسیاب

برای شروع مثالی میزنم. فرض میکنیم شما مدتها پول پس انداز کرده اید و برای خود یک خودروی شاسی بلند شیک ژاپنی خریده اید و کلی هم ذوق دارید. تلفن را برمی دارید و به یکی از دوستان قدیمی زنگ می زنید :

شما : سلام . خوبی ؟ یه ماشین خریدم محشر ! حاضر شو میخوام بیام دنبالت بریم یه دوری باهاش بزنیم اخمات وا شه

دوست قدیمی : به به …. مبارکه ایشالا . ایشالا چرخش واست بچرخه ! چند خریدیش؟

شما : قابل شما رو نداره . ۴۸۰ میلیون تومان

دوست قدیمی : چه خبره بابا . بهت انداختن . این اکبر آقا بود همسایه ی ما ! یادت که هست . دیروز رفتیم واسش یه ماشین خریدیم. عروسک . بگو چند ؟ ۱۴ میلیون و هفتصد . تازه سه میلیونشم یه ساله چک داده!

مطمئنا ذهن شما خواننده ی گرامی به سرعت به این نکته معطوف می شود که نوع ماشین دوم در این مثال ذکر نشده و ممکن است ماشین دوم یک پیکان وانت بیست سال قبل بوده باشد . بنا بر این هرگز احساس نمی کنید که سر خریدار اولی کلاه رفته است. هر ماشینی قیمت خودش را دارد . و هر توری  نیز هکذا . البته هر ماشین و هر توری هم کیفیت خودش را.

عوامل بسیاری در تعیین قیمت تور مسافری نقش دارند که به چند تا از این عوامل اشاره ی مختصری میکنم. :

۱ –  دوری و نزدیکی به شهر مقصد :

بگذارید برای نمونه شهر وان را در نظر بگیریم که برای بسیاری از خوانندگان آشناست. فرض کنید دو موسسه ی مسافرتی با کیفیت خدمات یکسان از تبریز و تهران برای تور وان ثبت نام کنند . مطمئنا رقم کرایه ی هر فرد از تهران تا تبریز (و بالعکس) باید در عدد نهایی لحاظ شود. فرض کنیم این رقم صد هزار تومان باشد. با توجه به هزینه کل سفر که زیر یک میلیون تومان است، در نظر نگرفتن شهر مبدا ، میتواند یک آگهی  با قیمت ده درصد پایین تر پدید بیاورد که صد البته پس از تماس مشتری به وی اعلام خواهد شد. بنابر این باید قبول کنیم که توری که از اصفهان برای وان بسته می شود قیمتی بالا تر از تور معادل از شهر خوی داشته باشد !

۲ – کیفیت خدمات و هتل

این یکی که دیگر زیاد توضیح نمی خواهد . مطمئنا اتوبوس وی آی پی گرانتر از معمولی و هتل پنج ستاره گرانتر از سه ستاره است. معمولا موسسات معتبر در آگهی نوع هتل را اعلام می کنند . حتی ممکن است چند هتل با درجات مختلف به شما پیشنهاد دهند که بسته به کیفیت آن ( و تعداد ستاره ها) قیمتها متفاوت باشد. اما اگر در تبلیغاتی متوجه شدید که نوع (یا نام هتل) ذکر نشده است . در اولین تماس با برگزار کننده ی تور در این مورد سوال کنید
مطمئنا برگزاری تور در یک هتل دو ستاره قیمتی حدودا نصف قیمت یک هتل ۵ ستاره خواهد داشت و به همین نسبت نیز کیفیت خدمات متفاوت است . بقول معروف : هر چقدر پول بدی آش میخوری. شاید در تبلیغات به آیتم های مشترکی مانند صبحانه ی رایگان اشاره شود. اما آنهاییکه تجربه ی ماندن در هر دو هتل را دارند میدانند که :

میان ماه من تا ماه گردون …… تفاوت از زمین تا آسمان است

۳ – گشت های شهری – ناهار و شام و میان وعده ها – تغذیه بین راهی – ویزا و خروجی

اقلام بالا مواردی هستند که نبودنشان چندان به چشم نمی آید اما بودنشان ممکن است هزینه تمام شده ی تور را برای مجری تور بسیار بالا ببرد و وی نیز ناگزیر به افزایش قیمت باشد . بارها مشاهده کرده ام که در تور هایی مانند تور باکو ، قیمت اولیه بسیار پایین بوده اما با تماس با مجری تور متوجه می شویم که هزینه ویزا به عهده ی مسافر است و ضمنا ترانسفر از مرز به مرز صورت میگیرد. یعنی باید مسافر باید هزینه ویزا را علاوه بر تور بپردازد ، هزینه ی رفت و برگشت (به/از) مرز نیز با خودش باشد و در نهایت نیز دلش راضی باشد که تور ارزانتری گرفته است ! یعنی مشاهده ی فقط  یک وجبی !

۴ – تعهدات برگزار کننده ی تور

برگزار کنندگان مجرب و خوشنام تورهای مسافرتی، هرگز اعتبار خود و موسسه ی متبوعشان را با سود های گذرا و کوتاه مدت عوض نمی کنند . اگر در هنگام عقد قرارداد مسافر ، به او وعده ی گشت شهری یا وعده ی غذایی یا بازدید از مکانی خاص داده شده است ، در مقصد نباید از وی هزینه ی اضافی طلب گردد (مگر اینکه این مورد قبلا به صراحت ذکر شده باشد).

بیمه را در سفرهای خارج کاملا جدی بگیرید . برگزار کنندگان مجرب تور بدون بیمه مسافر نمی برند و شاید یکی از دلایلی که تورهای این دسته کمی گرانتر از بقیه است همین باشد . اما اگر خدای نکرده اتفاقی برای یکی از مسافرین بیفتد یا نیاز به خدمات پزشکی پیدا کند ، کاملا متقاعد خواهید شد که این رقم نه چندان زیاد ارزش پرداخت داشته است.

در تورهای معتبر، تور لیدر فقط همسفر شما نیست و وظیفه اش ورای رساندن شما به درب هتل و بازگردادن شما از آنجاست ! تور لیدر علاوه بر مشاوره در هر مورد مربوط به کشور مقصد ، میتواند راهنمای خوبی برای گردشگری شما (حتی خارج از برنامه تور) – معرفی جاذبه های توریستی و خرید – هشدار در مورد اماکنی که رفتن به آنها به صلاح شما نیست – مترجمی حرفه ای و یار و یاور شما در هنگام بروز مشکلات احتمالی است.

۵ – شرایط زمانی  برگزاری تور

در هنگام پیک مسافرت ، اکثر مراکز اقامتی و توریستی ، تخفیفهای زمان خلوتی را ندارند. در ایام حراجی های فصلی یا مناسبتها و اعیاد معمولا قیمت تورها بالاتر است. دلیل این امر معمولا سودجویی مجریان تور نیست ، بلکه بخاطر بالا رفتن هزینه های تمام شده ی تور است که ممکن است از روزی به روز دیگر متفاوت باشد.

فرض کنید یک موسسه برای عید فطر وان که عموما فرصتی عالی برای استفاده از تخفیفات است توری سه روزه برگزار میکند که تاریخ آن سه روز مانده به عید تا خود عید است . و نفر بعدی همین تور سه روزه را از فردای روز عید فطر تا سه روز بعدش برگزار کند. مدت تور و خدمات هم یکیست اما مسلما قیمت تور دوم میتواند کاهشی قابل توجه داشته باشد (بخاطر کم شدن آنی سیل مسافرین) و بنا بر این مقایسه بین قیمت این دو و متهم کردن مجری اول به گرانفروشی به دور از انصاف است.

و سخن آخر اینکه در سفر ها همه چیز قیمت پایین و هزینه کم نیست . کمی هزینه ی بیشتر و استفاده از خدمات با کیفیت تر مطمئنا ارزش راحتی شما و خانواده را دارد. بسیاری از دوستان ماشین حساب را برمیدارند و هزینه های سفر را یک به یک جمع می زندد و در آخر عنوان میکنند که وقتی این هزینه ها شده است مثلا ۴۰۰ هزار تومان ، چرا فلان موسسه مسافرتی از من ۴۵۰ هزار تومان طلب میکند ؟

پاسخ بسیار ساده است . موسسه های مسافرتی که بنگاههای خیریه نیستند . بنگاههای اقتصادی هستند. درست مثل من . درست مثل خود شما. هزینه های ملک و آب و برق و گاز و تلفن و مالیات و عوارض و پروانه کسب و حقوق لیدر و پرسنل و بیمه و هزار و یک هزینه دیگر دارند که باید پوشش داده شود تا بتوانند سفری مطمئن برای مسافران به ارمغان بیاورند و حق هم دارند در مقابل چنین کار پر مسئولیتی سودی نیز برای خود در نظر بگیرند و در مقابل ، مسافر را از دغدغه هایی مانند یافتن وسیله ی سفر و پیدا کردن محل اقامت برهانند .

سالها تجربه ی سفر را در یک جمله خلاصه میکنم :  ارزانترین همیشه به صرفه ترین نیست

شعار هواپیمایی امارات را بخاطر داشته باشید : با خود مهربان باشید و با امارات سفر کنید . هر چند جزو پرواز های ارزان قیمت محسوب نمی شود اما باید یکبار با هواپیمایی امارات سفر کرده باشید تا پی به درستی این جمله ببرید. حال من نیز به دوستان توصیه میکنم : در سفر های ترکیه  فکر چادر زدن و خوابیدن در ماشین و گذراندن شب در پارک و امثالهم را کلا از مغزتان بیرون بریزید.  ناسلامتی سفر خارج از کشور است. مطمئن باشید اگر برای آسایش و راحتی خود خانواده ، بطور معقول کمی بیشتر هزینه کنید جای دوری نمی رود. بقول یکی از دوستان : یک روز از طول سفر کم کنید و به تعداد ستاره های هتل مورد نظر برای اقامت  اضافه کنید ! ضرر کردید با من !

آیا این مطلب برای شما مفید بوده است ؟

درباره رضا ضربی

هر چهره ای با لبخند زیباست... خاموش بودن،نصف حکمت است... تعقیب نکردن دیگران، نصف آرامش و مداخله نکردن در کار دیگران، نصف ادب ..... همیشه آنکه قویتر بود ، کمتر زور میگفت...... و آنکه راحت تر می گفت اشتباه کردم، اعتماد به نفسش بالاتر بود...... آنکه "صدایش" آرامتر بود، حرف هایش بانفوذتر بود ...... آنکه خودش را واقعا " دوست داشت، دیگران را واقعی تر دوست داشت ..... آنکه به " تفاوت بین انسانها " واقف بود، بیشتر نقاط مشترک میان خود و دیگران را پیدا میکرد... پيروز و پاينده باشيد 🌹🌹❤️ ............. کانال تلگرامی TrTravel (راهنمای آنلاین شما در سفر ترکیه)

۲ دیدگاه

  1. مطلب درست است اما یک عامل دیگه اینکه هر قدر به زمان تور نزدیکتر میشویم و آژانسها نمی توانند مسافر پر کنن مجبور میشن قیمت رو پایین بیارن. در این صورت مسافرانی که اول ثبت نام کردن به نوعی ضرر میکنن.

    ارزش این مطلب
  2. خیلی عالی بود

    ارزش این مطلب

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

theme
رفتن به بالا
طراحی وراه اندازی: علی رسولی 09192221634