خانه / اطلاعات عمومی / چه خصوصیاتی باعث می شود برخی افراد تمایل بیشتری به سفر داشته باشند ؟

چه خصوصیاتی باعث می شود برخی افراد تمایل بیشتری به سفر داشته باشند ؟

حقیقت این است که برخی افراد، حتی در صورت جور بودن همه شرایط، تمایل چندانی به سفر ندارند. این در حالی است که برخی دیگر از افراد حتی از کوتاه ترین زمان ها و کوچکترین فرصت ها برای رفتن به سفر استفاده می کنند. روانشناسان معتقدند وجود ویژگی های شخصیتی خاصی در افراد موجب تمایل بیشتر آنها به سفر می شود. حال ببینیم مهمترین این خصوصیات چه هستند:

۱- برونگرایی


برون گرایی و درون گرایی از ویژگی های شخصیتی هستندن و بر روی بسیاری از جنبه های زندگی تاثیر می گذارند. افراد برون گرا، به طور کلی، در دنیای بیرون سیر می کنند. آنها دوست دارند سرخوش، اجتماعی، رقابت جو، سریع و واقع گرا باشند. برای آنها هر چیزی که شفاف تر و مشخص تر باشد بهتر است. آنها ابهام را تحمل نمی کنند. برون گرایی رفتاری است که با دیدگاه عینی و خارجی مخص شده و با فعالیت عملی بالاتری همراه است، به همین دلیل افراد برون گرا، نسبت به افراد درون گرا تمایل بیشتری به سفر دارند.

۲- کنجکاوی


کنجکاوی به معنای علاقمندی به همه آن چیزهایی است که تجربه شان می کنیم. افراد کنجکاو فعال بوده و در جستجوی موقعیت های چالش برانگیزند. این ویژگی همان چیزی است که در طول قرون دانشمندان، مخترعان و مکتشفان را بر آن داشته تا فراسوی محدودیت های دانش بشر گام بردارند. شاید یکی از مثال های مناسب در این مورد کریستف کلمب باشد که سفر ماجراجویانه و خطرناکش منجر به کشف قاره ای جدید شد.

۳- سرزندگی


سرزندگی به معنای داشتن دیدگاهی نسبت به زندگی است که با انرژی بسیار، زنده دلی و هیجان مشخص می شود. یک فرد سرزنده زندگی را به صورت سفری ماجراجویانه و هیجان انگیز می بیندکه باید با همه وجود تا اعماق آن پیش برود. سرزندگی به فرد کمک می کند هم ابعاد روانشناختی و هم جسمانی رویدادها را تجربه کند و بدین ترتیب استرسش کاهش و سلامتش افزایش یابد.

۴- تحسین زیبایی ها و خوبی ها


افراد واجد این توانمندی نسبت به اجسام و رویدادهای اطرافشان احساس حیرت توأم با لذت دارند. آنها از دیدن زیبایی های ظاهری، استعدادها و مهارت های دیگران و زیبایی های ذاتی فضال و اخلاقیات لذت می برند. در همه ابعاد زندگی، از طبیعت تا هنر و از ریاضیات تا علوم و از علوم تا تجارب روزمره، می توان زیبایی را یافت. این توانمندی افراد را قادر می سازد از تجارب روزمره خود احساس رضایت و غنا کنند. افرادیکه دارای این توانمندی هستند از سفر کردن و آشنا شدن با ناشناخته ها از اعماق وجود لذت می برند.

۵- انعطاف پذیری


افراد منعطف هم درباره دنیای درونی و هم درباره دنیای بیرونی کنجکاو هستند و زندگی آنها از لحاظ تجربه غنی است. آنها مایل به پذیرش عقاید جدید و ارزش های غیرمتعارف اند و بیشتر و عمیق تر از افراد غیرمنعطف هیجان های مثبت و منفی را تجربه می کنند. از آنجایی که این افراد بیش از حد درگیر نظم و مقررات زندگی روزمره نیستند، از کوچکترین و کمترین امکانات برای مسافرت استفاده می کنند. ممکن است گذراندن شبی در چادر، برای این افراد، لذتی بالاتر از اقامت در یک هتل پنج ستاره داشته باشد.

آیا این مطلب برای شما مفید بوده است ؟

درباره رضا ضربی

تفاوت زیادی با بقیه آدمها ندارم . بغیر از اینکه دوست دارم تجربیات سفرم را دیگران نیز بدانند و راحت تر سفر کنند کانال تلگرامی TrTravel (راهنمای آنلاین شما در سفر ترکیه)

۴ دیدگاه

 1. در موردمطلب برونگرایی کاملا مخالف هستم.من خودم بسیار درونگرا هستم اما علاقه ی من به سفر قابل وصف نیست و از هر فرصتی هم برای سفر استفاده میکنم.برونگرایی و درونگرایی بیشتر در نحوه ی سفرتاثیر داره نه علاقه به سفر علاوه بر خودم افراد درونگرای زیادی هم دیدم که علاقه ی زیادی به سفر دارند.ضمنا درونگرایی به هیچ وجه ضعف نیست متاسفانه جامعه ی ما در این باره اطلاعات پایینی داره.

  ارزش این مطلب
  • علیکم السلام
   این یک مطلب کلی است و وارد بحث استثنائات نشده است . ضمنا هیچ جای مطلب فوق از درونگرایی بعنوان ضعف یاد نشده و به عنوان یک خصلت و ویژگی مورد بحث بوده است بدون قضاوت در مورد مثبت یا منفی بودن ان. از حسن توجه شما سپاسگزاریم

   ارزش این مطلب
 2. آقا رضا یادتون رفت پولداری رو که مهمترین خصوصیت هست، ذکر کنین 😉

  ارزش این مطلب
  • حداقل در مورد سفرهای زمینی چنین نیست . الان سفر به وان بسیار ارزانتر از سفر به شمال یا جنوب کشور است . کافیست مقایسه ای بین قیمت های تور وان و تور کیش بکنید ولی در مورد سفرهای اروپایی بله حق با شماست . هر چند که در بین افراد بسیار متومل نیز کسانی دیده می شوند که تمایلی به سفر ندارند

   ارزش این مطلب

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

theme
رفتن به بالا
طراحی وراه اندازی: علی رسولی 09192221634