خانه / پرسشها و پاسخهای پر تکرار / فروش سیگار در ترکیه برای مسافران ایرانی چقدر سود دارد؟

فروش سیگار در ترکیه برای مسافران ایرانی چقدر سود دارد؟

حتی تصورش هم برایم مشکل بود که روزی چنین پستی در سایت بنویسم ! دوستانی که از طریق کانال تلگرام در ارتباط بوده اند احتمالا به این موضوع برخورده اند که عموما از جواب دادن به این سوال طفره میرفتیم چون اصولا نفس این کار را درست نمیدانم.

اما چه کنیم که از حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ سوالی که در روز توسط همراهان کانال پرسیده می شود ، بخش اعظمی مربوط به همین موضوع است. چه بخواهیم و چه نخواهیم حمل و فروش سیگار توسط مسافرین ترکیه، برای جبران بخشی از هزینه های سفر  در جریان است و پاک کردن صورت مسئله دردی را دوا نخواهد کرد.

سود فروش سیگار برای مسافرین قابل توجه است و شاید همین سود باعث شده است تا در سفرهای خانوادگی، پدری که سیگار برایش جزو خطوط قرمز خانواده بوده است نه تنها خود، بلکه چندین بسته نیز در کوله بار پسر نوجوانش قرار دهد یا مادری که شنیدن اسم سیگار ، لرزه بر اندامش می انداخت ، دختر نوجوانش را مامور کند تا در اینترنت تحقیق کند و میزان مجاز حمل سیگار برای هر نفر را در بیاورد !

طبق قانون هر نفر میتواند برای مصرف شخصی مقدار محدودی سیگار در مسافرتهای خارجی همراه ببرد. این مقدار برای مسافرین ترکیه ، با توجه به اینکه هر مسافر میتواند بدون ویزا ۹۰ روز در ترکیه بماند، ۶۰۰ نخ سیگار معادل سه باکس است . دقت بفرمایید که قانون این اجازه را برای مصرف شخصی که عادت به مصرف دخانیات دارد داده است نه برای فروش و کسب سود . بنا براین شما با بردن سیگار حداقل در ظاهر قبول میکنید که سیگاری هستید و این مقدار را برای مصرف شخصی حمل می کنید .

 

به نکات زیر توجه کنید :

 • این قانون برای مسافرین بالای ۱۸ سال قابل اجراست نه برای هر پاسپورت ! بنابراین اگر شما برای نوزاد دو ماهه تان نیز سیگار خریده و قصد حمل آن به ترکیه را داشته باشید مامورین مرزبانی ترکیه مانع خواهد شد و سیگارهای مربوط به افراد زیر ۱۸ سال توقیف شده و پس داده نخواهد شد. بدیهی است که اگر خودتان سیگاری هستید و واقعا برای مصرف خودتان هم باید ببرید باید مقدار سیگار مصرفی خودتان را از سه باکس کم کنید.
 • به هیچ عنوان سعی در بردن مقدار بیشتر نکنید. چون در ورودی مرزهای ترکیه بشدت حساسیت در این مورد هست . سیگاری که شما به ترکیه می برید اگر مصرف شخصی نباشد و فروخته شود قاچاق محسوب می شود.
 • سیگار در ترکیه جزو اقلام گران محسوب می شود. دلیلش هم مالیات سنگینی است که از سیگارهای وارداتی اخذ می شود . در صورتیکه سیگارهای موجود در بازار ایران اکثرا قاچاقی وارد کشور شده اند و آنهایی که قانونی وارد میکنند نیز مالیات چندانی برای آن نپرداخته اند .
 • در حال حاضر عمده سیگاری که توسط مسافرین برده می شود کنت ۸ است . بردن و فروش سه باکس سیگار در حال حاضر (تابستان ۹۸ ) برای مسافرین حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان سود دارد . البته این رقم بسته به وضع بازار و ارز متفاوت است و ممکن است کمتر یا بیشتر باشد.
 • معمولا در مسیر حرکت به سمت مرز، در جایگاههای سوختگیری و لب مرز افرادی هستند که سیگار برای بردن به ترکیه بفروشند . من فروشنده ی خاصی سراغ ندارم . همچنین از قیمت روز آن در ایران. و همینطور محل مشخصی برای فروش آن در ترکیه نمیشناسم . خریدار سیگار در ترکیه عمدتا دستفروشان سیگار و بقالی های کوچک هستند . فروشگاههای بزرگ و معتبر هرگز از شما سیگار نخواهند خرید چون از تبعات قانونی آن می ترسند .
 • این موضوع فقط در مورد شهرهای مرزی مانند وان و ایغدیر صادق است . اگر مسافر شهرهای داخلی ترکیه مانند استانبول و آنکارا و آنتالیا هستید کلا موضوع بردن سیگار را فراموش کنید . در این شهر ها حتی اگر سیگارها را مجانی هم بدهید کسی از شما برنمی دارد و نیز ممکن است پلیس با شما برخورد یا حتی دستگیرتان کند.
 • این کل اطلاعات من راجع به این موضوع بود ! در سایر موارد مانند زعفران و پسته و خرما و چای و امثالهم اطلاعی از تفاوت قیمت و محل خرید ندارم.

اگر سود چنین کاری تاثیری در زندگی شما ندارد توصیه ام این است که از انجام چنین کاری خودداری کنید تا شاید قدمی هر چند ناچیز اولا در راستای ارتقاء سلامت جامعه و در ثانی برای تحقق ریشه کنی قاچاق و حکمفرمایی قانون در تجارت بین کشورها داشته باشیم . بسیار بهتر است ما را بعنوان توریست بشناسند تا چتر باز مرزی! به امید روزی که هزینه های سفر برای ایرانیان آنقدر معقول باشد که به سفر خانوادگی به عنوان یک فرصت تجاری نگاه نکنیم و سفر صرفا فرصتی باشد برای لذت بردن و زدودن روزمرگی زندگی. کانال تلگرام سفر زمینی ترکیه همواره آماده راهنمایی شما عزیزان برای سفری ارزان و ارزنده می باشد .

آیا این مطلب برای شما مفید بوده است ؟

درباره رضا ضربی

هر چهره ای با لبخند زیباست... خاموش بودن،نصف حکمت است... تعقیب نکردن دیگران، نصف آرامش و مداخله نکردن در کار دیگران، نصف ادب ..... همیشه آنکه قویتر بود ، کمتر زور میگفت...... و آنکه راحت تر می گفت اشتباه کردم، اعتماد به نفسش بالاتر بود...... آنکه "صدایش" آرامتر بود، حرف هایش بانفوذتر بود ...... آنکه خودش را واقعا " دوست داشت، دیگران را واقعی تر دوست داشت ..... آنکه به " تفاوت بین انسانها " واقف بود، بیشتر نقاط مشترک میان خود و دیگران را پیدا میکرد... پيروز و پاينده باشيد ??❤️ ............. کانال تلگرامی TrTravel (راهنمای آنلاین شما در سفر ترکیه)

۲۲ دیدگاه

 1. آقا رضا ما تو سفر شهریور به وان با وجود اصرار فروان راننده و کلی آدم توی راه این کارو نکردیم چون هدف مسافرت تفریح بود و این کار واقعا امسال دیدیم و چقدر زشت بود بخاطر یه مبلغ خیلی کم

  ارزش این مطلب
 2. سلام.سه باکس سیگارروباید توچمدون گذاشت یااینکه میشه توهواپیماهم بردشون

  ارزش این مطلب
 3. من تازه از وان برگشتم برای هر پاسپورت سه باکس مجازه و قیمت سیگار رو به لیر حدود ۳۸ لیر لب مرز خریدم و اونجا ۶۸ لیر فروختم خریدار خیلی هست عجله نکنید بین ۶۰ تا ۷۰ لیر قیمت میدن… فقط کنت ۸ رو راحت میخرن سیگار دیگه ای نبرید . تو گمرکی رو چای و قند و شکر حساسن نبرید

  ارزش این مطلب
 4. سلام دوستان
  من می خوام آخر شهریور و اوایل مهر برم وان می خواستم بدونم هر نفر چه مقدار میتونه یرای خودش جنس بیاره :
  اعم از لباس و پوشاک و کیف و کفش

  ارزش این مطلب
 5. برنج.قند.چای.زعفران هم میشه برد؟ مثل سیگار میخرن؟

  ارزش این مطلب
  • سلام – همین پست رو که کامنت گذاشتین لطفا یکبار دیگه با دقت مطالعه بفرمایید. بخصوص اون نوشته های قرمز رنگ

   ارزش این مطلب
 6. سلام، من سازنده زیورالات برنجی ونقره هستم از قبیل انگشتر،گلوبند،دستبندوگوشواره که کارهای معمولی نیست ولی قیمت انها در ایران هم بین هشتادتا دویست هزارتومان است . میخواستم بدانم اگرمقداری از این کارها را ببرم منع قانونی ندارد و ایا اطلاع دارید که انجا امکان فروش دارد؟

  ارزش این مطلب
  • در حد عرف و اگر جنبه تجاری پیدا کند مشکلی ندارد اما هدف را مشخص نکرده اید . اگر منظور وان باشد که خود وان معدن صنایع دستی و زیور آلات نقره هست اما در مورد قیمت و فروش احتمالی اجناس شما متاسفانه اطلاعی ندارم

   ارزش این مطلب
 7. سلام خسته نباشید
  اگر یک خانواده پنج نفره در کیف هرکدام سه باکس سیگار ببریم یعنی جمعا ۱۵ باکس موقع گذر از مرز مشکلی پیش نمیاد؟ و اینکه در ایست بازرسی های جاده سیگارها رو نمیگیرن؟ و اینکه قوانین مرز رازی و مرز سرو باهم یکسان هستن؟ چون شنیدم از مرز سرو فقط میتونی برای هرنفر دو باکس ببری.باتشکر

  ارزش این مطلب
 8. با تشکر از اطلاعات مفیدتان
  با تحقیقاتی که داشتم به این نتیجه رسیدم که سیگار بهمن خیلی بین افراد ترک رواج داره و هر پاکتی با قیمت شش لیره به فروش میرسه و هر باکس ۲۵ پاکت داره
  در ایران پاکتی یک لیره قیمت داره و این یعنی از هر پاکت ۵ لیره سود میکنیم
  خواستم بپرسم با این مشکلی ندارن که ۷۵ پاکت با خود ببریم؟ یعنی سه باکس
  خیلی ممنون

  ارزش این مطلب
  • مقدار مجاز برای هر نفر بالای هیجده سال ۶۰۰ نخ هست. این مقدار رو بر حسب تعدا بسته موجود در هر باکس از هر نوع محاسبه کنید

   ارزش این مطلب
  • سلام جناب ضربی شما که زحمت کشیدین راهنمایی کردین اگر امکانش هست و کسی رو می شناسید معرفی کنید برای فروش سیگار در ترکیه
   چون ظاهرا از ایرانی ها زیر قیمت واقعی می خرن ولی از ترک ها بهتر می خرن. کنت هشت رو حدود ۴۵ لیره قیمت میدن ولی از بقیه ۶۰ تا می‌خرن. و خودشون ۱۰۰ تا میفروشن ممنون که وقت میزارید و جواب همه رو میدین.

   ارزش این مطلب
   • نه متاسفانه من کسی سراغ ندارم

    ارزش این مطلب
   • سلام داداش این نرخا مال هر پاکت؟ یعنی باکسی ۴۵۰ لیر؟
    بعداینکه خریداراش کیان؟ به کی میشه فروخت؟
    چیز دیگه ای هم میشه برد ک راحت پول بشه یانه.دمت گرم

    ارزش این مطلب
 9. سلام خسته نباشین من میخواستم تاکسی بخرم چطوری میتونم از کجا جویا شم ممنون میشم راهنمائیم کنین

  ارزش این مطلب
  • تاکسی کجا رو میخواهید بخرید پلاک ع یا پلاک ت

   ارزش این مطلب
   • با سلام آقای ضربی خسته نباشید من میخواستم با خانواده در نیمه دوم مهرماه برای گردش به وان سفر کنم سوال اولم اسنه که ماشین رو توی تبریز بزارم پارکینگ یا باهاش تا مرز رازی بیام
    سوال دوم داخل وان بهتر توی هتل اسکان پیدا کنیم یا سوئیت بگیریم حدودا ۷نفر هستیم
    سوال سوم کدوم مرکز خرید اجناس آف خورده رو داره که بهتراز همه جا باشه ممنون میشم راهنمایی کنید

    ارزش این مطلب
    • سلام – بهتر اینه که با ماشین خودتون تا مرز برین – بعدش ماشین رو در پارکینگ مرز بزارین و با ون های ترک به وان برسین

     هتل و سوییت هم رده از لحاظ قیمتی فرق زیادی با هم ندارند – هر دو بر اساس تعداد نفرات محاسبه می شوند

     برای خرید معمولا اولین جایی که اکثر برند ها شعبه دارند مرکز خرید جدید وان AVM هست

     ارزش این مطلب
    • دوست عزیز، شما می تونید با خودروی خود تا مرز رازی بروید و دم مرز پارکینگ وجود دارد، فکر کنم روزی ۲۰ هزار تومن هست و با خیال راحت به سفر خود ادامه بدین، ودر خصوص رزرو هتل یا سئوییت تجربه من در شهریور ۹۸ اینه که هتل رزرو کنین بهتره اونم در نیمه دوم مهرماه که از ترافیک مسافرین کاسته میشه، یک دلیلش این که اکثر هتل های وان دارای صبحانه یاهمان قهوه آلتی است و شما با منوی باز از آن استفاده می کنین و هر زمان هم خواستین چای در آنجا هست، واگر بخواهید صبحانه مفصل بحساب خودتان در سئوییت بخورین همان اندک تفاوت قیمت هتل و سئوییت جبران خواهد شد، البته این نظر و تجربه بنده از سفر وان در شهریور بود.

     ارزش این مطلب

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

theme
رفتن به بالا
طراحی وراه اندازی: علی رسولی 09192221634