خانه / اطلاعات عمومی ترکیه / مقایسه بین حداقل حقوق و دستمزد در ایران و ترکیه

مقایسه بین حداقل حقوق و دستمزد در ایران و ترکیه

وزارت کار ترکیه٬ کف یا حداقل حقوق و دستمزد ماهانه کارمندان و کارگران را ۲۰۲۰ لیره اعلام کرد. گفتنی است این مبلغ برای سال ۲۰۱۸ میلادی ۱۶۰۳ لیره تعیین شده بود و حالا با افزایش ۴۱۷ لیره‌ای مواجه شده است.

برخی از تحلیل‌گران سیاسی و اقتصادی ترکیه بر این باورند که رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و رهبر حزب عدالت و توسعه در افزایش حداقل حقوق و دستمزد کارمندان و کارگران در آستانه سال جدید٬ به شکلی عمل کرده که این اقدام در انتخابات مارس ۲۰۱۹به نفع حزب او تمام شود. اما احزاب مخالف بر این باورند که میزان افزایش حقوق٬ هنوز هم در سطحی نیست که کفاف تامین هزینه‌های اولیه زندگی شهروندان را بدهد.

کمال کلچدار اوغلو رهبر حزب جمهوری خلق اعلام کرده که حداقل دستمزد باید ۲۲۰۰لیره می‌بود و نه ۲۰۲۰لیره. وی همچنین اعلام کرده که در انتخابات پیش رو در کلیه شهرداری‌هایی که اداره آنها به دست حزب جمهوری خلق بیافتد٬ حداقل حقوق کارمندان و کارگران بر مبنای ۲۲۰۰لیره محاسبه خواهد شد.

 

مقایسه حداقل حقوق و دستمزد در ترکیه و ایران

حالا نگاهی بیندازیم به این موضوع که میزان حداقل حقوق و دستمزد در ترکیه در مقایسه با ایران در چه وضعیتی قرار دارد.این مقایسه از آنجا می‌تواند مهم باشد که هر دو کشور با وجود برخی تفاوت‌ها دارای ویژگی‌های مشابهی هستند. هر کدام از دو کشور ترکیه و ایران نزدیک به ۸۱ میلیون نفر جمعیت دارند و در منطقه از قدرت و نفوذ سیاسی فراوانی برخوردارند.

ترکیه در مقایسه با ایران از منابع زیر زمینی٬ حامل‌های انرژی٬ نفت و بسیاری از نعمت‌های دیگر برخوردار نیست، اما در مقابل٬ ایران هم در حوزه توریسم درآمد قابل توجهی ندارد و این در حالی است که ترکیه در این حوزه نزدیک به ۴۰میلیارد دلار در سال درامد دارد.

با این حال می‌توانیم با مقایسه وضعیت فرهنگی و اجتماعی مردم ترکیه و ایران به این نکته پی ببریم که در برخی از مسائل مشابهت‌های خاصی وجود دارد که بر سبک زندگی و نوع مصرف شهروندان ایرانی و ترکیه‌ای اثر مشابه می‌گذرد.حال ببینیم که حداقل حقوق دستمزد کارمندان و کارگران در ایران و ترکیه در چه وضعیتی است.

اگر بخواهیم هر لیره ترکیه را در بازار امروز تهران با قیمت ۲۴۰۰ تومان حساب کنیم (این رقم لحظه ای است و به زمان نگارش این مطلب اشاره دارد. قیمت لیره بر حسب دو پارامتر قیمت دلار و نرخ تبدیل دلار به لیره دائما در حال تغییر است)٬ با یک حساب سرانگشتی متوجه می‌شویم که یک کارمند یا کارگر دارای کف یا حداقل حقوق ماهانه در ترکیه هر ماه معادل چهار میلیون و ۸۴۸  هزار تومان یا ۴۸ میلیون و ۴۸۰ هزار ریال درآمد دارد.

این در حالی است که حقوق و دستمزد کارمندان و نیروهای حقوق ماهیانه بگیر وزارت کار در ایران خیلی کمتر است و معادل یک میلیون و ۲۴۲ هزار تومان یا ۱۲ میلیون و ۲۴۰ هزار ریال است. (البته این را هم در نظر بگیرید که رقم اعلام شده در ترکیه برای سال جدید میلادی است و رقم اعلام شده برای ایران برای سال شمسی در ایران که با توجه به اینکه در انتهای سال قرار داریم در سال جدید رقم حداقل حقوق در ایران نیز تغییر خواهد کرد)

در نگاه اول چنین می‌بینیم که هر فردی که در ترکیه دارای کف یا حداقل حقوق ماهانه است٬ تقریباً ۴ برابر یک شهروند ایرانی دارای دستمزد حداقل٬ درآمد دارد و باید زندگی بهتری داشته باشد، اما مسئله به این سادگی نیست و به قول قدیمی‌ها هزار نکته باریک‌تر از مو اینجاست.

چه نکاتی؟ بگذارید، بگوییم. مثلاً در ترکیه و به ویژه در کلان‌شهرهایی همچون استانبول٬ آنکارا و ازمیر٬ هزینه مسکن و حمل و نقل بسیار بالاست و علاوه بر این قیمت بسیاری از مواد غذایی٬ سوخت و حامل‌های انرژی نیز گران است، اما در ایران یارانه‌های قابل توجهی به اقلام مصرفی مهم همچون بنزین و حمل و نقل تعلق می‌گیرد.

برای روشن شدن این موضوع٬ ابتدا نگاهی بیاندازیم به نرخ مسکن٬ خدمات پزشکی و حمل ‌و نقل.

 

همچنان که می‌بینیم٬ نرخ مسکن در ترکیه و به ویژه در کلان‌شهر استانبول٬ بسیار بالاست. اما در استان‌های دیگر چنین نیست. به عنوان مثال اجاره ماهیانه برای یک آپارتمان مناسب در استان‌های کوچک‌تر (صد البته استان‌هایی که پذیرای ده‌ها هزار آواره سوری نیستند) در حد ۴۰۰ تا ۶۰۰ لیره هم قابل تامین است. از این لحاظ٬ شباهت مشهودی بین تهران و استانبول وجود دارد. در تهران نیز اجاره آپارتمان بالاست، اما در شهرستان‌های کوچک ایران٬ وضعیت بهتر است.

در بخش خدمات پزشکی٬ نرخ ویزیت پزشک در ترکیه٬ برای بسیاری از اقشار قابل تامین نیست و به همین خاطر درمانگاه‌ها و بیمارستان‌های دولتی٬ نخستین مقصد بیماران دارای درآمد پایین است.

حالا نوبت آن است که نگاهی بیاندازیم به وضعیت اقلام خوراکی در ترکیه.

 

آمار و ارقامی که در تصویر جدول شماره ۲ آمده٬ نشان می‌دهد که در بسیاری از موارد و به ویژه در بخش مواد پروتئینی و حبوبات٬ قیمت‌ها در ترکیه بالاتر از نرخ‌های ایران است اما در بخش میوه و سبزیجات٬ شکاف عمیقی وجود ندارد. در پایان باید گفت: در بخش حداقل حقوق و دستمزد ماهیانه٬ تفاوت‌هایی بین نظام پرداختی در ایران و ترکیه وجود دارد که تا حدودی به نفع کارمندان و کارگران ترکیه است.

اما در بخش حقوق و دستمزد عادی کارمندان رسمی و پیمانی٬ با توجه به این که در ایران٬ فاصله بین حداقل‌ها و حقوق عادی٬ فاصله معنی داری نیست٬ در ترکیه٬ کارمندان رسمی٬ حقوق و دستمزد بیشتر و بهتری دریافت می‌کنند. به عنوان مثال٬ به این چند نمونه می‌توان توجه کرد:

حقوق معلمین دارای ۵ سال سابقه کار از ۳۶۵۰ لیره به بالا.

نیروهای پلیس از درجات پایین و سوابق زیر ۳ سال خدمت٬ از ۴۰۰۰ لیره به بالا.

استاد تمام دانشگاه با سابقه ۲ سال در مقطع استاد تمام ۷۴۱۳ لیره.

رئیس دانشگاه ۹۴۰۰ لیره.

کارمندان اداری دانشگاه با ۳ سال سابقه از ۴ هزار لیره به بالا.

 

اگر شما نیز مطلب یا تصویری از تفاوت قیمت ها در ایران و ترکیه دارید برای کانال تلگرامی سایت ارسال کنید

آیا این مطلب برای شما مفید بوده است ؟

درباره رضا ضربی

هر چهره ای با لبخند زیباست... خاموش بودن،نصف حکمت است... تعقیب نکردن دیگران، نصف آرامش و مداخله نکردن در کار دیگران، نصف ادب ..... همیشه آنکه قویتر بود ، کمتر زور میگفت...... و آنکه راحت تر می گفت اشتباه کردم، اعتماد به نفسش بالاتر بود...... آنکه "صدایش" آرامتر بود، حرف هایش بانفوذتر بود ...... آنکه خودش را واقعا " دوست داشت، دیگران را واقعی تر دوست داشت ..... آنکه به " تفاوت بین انسانها " واقف بود، بیشتر نقاط مشترک میان خود و دیگران را پیدا میکرد... پيروز و پاينده باشيد 🌹🌹❤️ ............. کانال تلگرامی TrTravel (راهنمای آنلاین شما در سفر ترکیه)

۲ دیدگاه

  1. سلام و عرض ادب جناب ضربی،ممنون بابت زحماتتون،خواستم عرض کنم این که فرمودید حداقل حقوق یک کارگر ترک تقرببا ۴میلیون میشه به تومان،به نظرم این مقایسه درست نیست به این خاطر که باید حداقل دست مزد یه کارگر خارجی رو فقط با هزینه های زندگی در اون کشور مقایسه کرد

    ارزش این مطلب
    • سلام – خوب ما هم دقیقا همین کار رو کردیم و میزان دستمزد رو نسبت به هزینه های اون کشور سنجیده ایم دیگه . لطفا مطلب رو یکبار دیگه مطالعه بفرمایید

      ارزش این مطلب

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

theme
رفتن به بالا
طراحی وراه اندازی: علی رسولی 09192221634