خانه / سفر زمینی ترکیه / سفر با خودرو شخصی / مسئله بنزین در مسافرت ترکیه(شهریور ۱۳۹۸)

مسئله بنزین در مسافرت ترکیه(شهریور ۱۳۹۸)

طبق قانون، شما میتوانید فقط با بنزین موجود در باک خودرو از مرز خارج شوید و بردن حتی نیم لیتر بنزین در در ظرف جداگانه ممنوع است و در گمرک (بخصوص طرف ترکیه)  بشدت از اینکار جلوگیری می شود.

باز هم طبق قانون…….

تا اول مرداد ماه ۱۳۹۸ اگر از آخرین سفر شما بیشتر از سه ماه سپری شده بود می توانستید با باک پر بدون پرداخت هیچ مبلغی از مرز رد شوید. این مسئله برای مسافرین این امکان را فراهم می کرد که پس از دریافت کاپوتاژ خودرو، در سال ۴ بار بتوانند بدون پرداخت هزینه ی مابه التفاوت بنزین وارد ترکیه شوند .

از اول مرداد ماه ۹۸ ، این قانون عوض شده و مسافرینی که با خودرو شخصی قصد عبور از مرزهای سه گانه ترکیه (بازرگان – سرو و رازی) را دارند بایستی مبلغ مابه التفاوت سوخت را بدون استثنا بپردازند. یعنی اعم از اینکه شما در سال جاری (یا کل عمرتان!) سفری با خودرو شخصی به ترکیه داشته اید یا خیر، باید رقم مابه التفاوت سوخت را بپردازید. چه دیروز از مرز عبور کرده باشید چه یکسال قبل.

مبلغ مابه التفاوت بنزین نیز به ازای هر لیتر ظرفیت اسمی باک خودرویتان ، ۹۰۰۰ تومان است . مثلا اگر با خودرو سمند قصد عبور داشته باشید، ظرفیت باک خودرو ۷۰ لیتر در نظر گرفته می شود و مبلغ ۶۳۰ هزار تومان باید بپردازید . این مبلغ ربطی به اینکه چند لیتر بنزین در باک خودرو دارید پیدا نمی کند. در هر حال ، مبلغ مابه التفاوت بنزین بر اساس ظرفیت کامل باک مجاسبه خواهد شد.ظرفیت باک نیز بر اساس لیست موجود محاسبه می شود و از قبل مشخص است .

دوستانی که از آذربایجان ایران به وان مسافرت میکنند معمولا مشکل بنزین ندارند و یک باک پر ، از موقع راه افتادن از دم منزل +گشت و گذار در وان+ برگشت تا دم درب منزل کافی است و مازاد هم هست !

بنزین در ترکیه در زمان نگارش این مطلب که حدود ده روز پیش از وان برگشته ام حدود ۶٫۷ لیر ترک است که با احتساب ۲۱۰۰ تومان قیمت فعلی لیر میشود حدود لیتری ۱۴۰۰۰ تومان. ملاحظه می شود که برای همان ماشین یاد شده ! با باک هفتاد لیتری برای هر باک حدودا باید اندکی کمتر از ۱ میلیون تومان تومان هزینه شود که معمولا بصرفه نیست و بهمین خاطر ، شهرهایی مثل وان و ایغدیر و دوبایزید و ترابزون که شما را مجبور به سوختگیری در خاک ترکیه نکنند مناسب سفر زمینی هستند و من خودم برای مسافرت به استانبول و آنکارا و آنتالیا معمولا از هواپیما استفاده میکنم ( که این کار نیز از طریق وان و با استفاده از خطوط داخلی ترکیه بسیار ارزان است)

اگر از طریق مرز رازی از کشور خارج می شوید در شهر خوی یا پمپ بنزینی که در مسیر خوی به مرز رازی وجود دارد باک خودرو را پر کنید. پمپ اخیر زود تر از ساعت هفت و نیم صبح بسته هستند و کارشان شبانه روزی نیست. یک پمپ بنزین نقلی هم در دو سه کیلومتری مرز هست که من توصیه اش نمیکنم و هیچوقت سوختگیری را به این پمپ موکول نکنید.

در صورتیکه از مرز بازرگان استفاده میکنید میتوانید در ماکو یا بازرگان سوختگیری کنید . برای عبور از طریق مرز سرو توصیه ی من ، سوختگیری در شهر ارومیه و بردن یک ظرف ده لیتری بنزین تا دم مرز و تخلیه آن در باک ، قبل از خروج از مرز است .

این مسئله قطعی و در حال اجرا است و استثنایی هم ندارد . برخی از دوستان عادت دارند که با مراجعه به ادمینهای کانال تلگرام سایت، همین مطلب را فورواد کرده و سوال کنند : آیا این مورد واقعیت داره ؟؟؟ . به اطلاع این عزیزان دیر باور هم میرسانیم بله – این مطلب و تمامی مطالب دیگر سایت واقعیت دارند  ! :))

خواندن مطالب زیر نیز توصیه می شود

مدیریت هزینه ی سوخت در سفر با خودرو شخصی به ترکیه

مدیریت هزینه سوخت در سفر های خارجی

درباره رضا ضربی

هر چهره ای با لبخند زیباست... خاموش بودن،نصف حکمت است... تعقیب نکردن دیگران، نصف آرامش و مداخله نکردن در کار دیگران، نصف ادب ..... همیشه آنکه قویتر بود ، کمتر زور میگفت...... و آنکه راحت تر می گفت اشتباه کردم، اعتماد به نفسش بالاتر بود...... آنکه "صدایش" آرامتر بود، حرف هایش بانفوذتر بود ...... آنکه خودش را واقعا " دوست داشت، دیگران را واقعی تر دوست داشت ..... آنکه به " تفاوت بین انسانها " واقف بود، بیشتر نقاط مشترک میان خود و دیگران را پیدا میکرد... پيروز و پاينده باشيد ??❤️ ............. کانال تلگرامی TrTravel (راهنمای آنلاین شما در سفر ترکیه)

۱۰ دیدگاه

 1. با سلام و تشکر از جناب ضربی

  این مابه التفاوت بنزین رو چطوری میگیرن؟؟؟ مثلا از قبل باید خودمون بریزیم به حساب فیش ببریم ( مثل جریمه خروج)؟؟؟
  یا همونجا نقدی باید پرداخت کنیم ؟ یا باید تو صف بانک بریم؟؟
  لطفا بیشتر توضیح بدین
  با تشکر

 2. سلام ، شما اعلام کردین « مرزهای سه‌گانه ترکیه»
  اگه از آستارا به آذربایجان یا جلفا به ارمنستان بریم ، بازم این هزینه اخذ میشه با فقط برای ترکیه هستش ؟

  • سلام
   برای کشورهای همسایه به دلیل تفاوت قیمت بنزین در آن کشورها با ایران، هزینه ای بابت مابه التفاوت بنزین اخذ می شود اما مبلغ آن ممکن است یکسان نباشد و بر اساس تفاوت قیمت بنزین معین می شود . قیمتهای اعلام شده در این سایت صرفا برای سفر به کشور ترکیه معتبر است

 3. ناصرعرب

  سلام من امسال ماه فروردین ازمرز بزرگان خارج شدم خردادماه مجدد خارج شدم که ماوالتفاوت بنزین ازمن اخذ گردید اگرالان شهریورماه بخواهم مجدد برم چون سه ماه الخروج اولم گذشته ایابایدماوالتفاوت بنزین رامجددابپردازم ممنون

  • از مرداد به این طرف مبلغ مابه التفاوت بنزین بدون استثنا از تمام خودرو ها اخذ می شود و تاریخ سفر قبلی شما تاثیری در آن ندارد

 4. با سلام آیا خودروی گازسوز هم می تونیم ببریم ترکیه /؟؟

  به خاطر گازسوز بودن جریمه یا ممنوعیتی داره یا نه ؟

   

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

theme
رفتن به بالا
طراحی وراه اندازی: علی رسولی 09192221634