خانه / سفر زمینی ترکیه / سفر به شهر.... / آغری / راهنمای عبور از مرز بازرگان با خودرو شخصی(تصویری- بهمن ۹۳)

راهنمای عبور از مرز بازرگان با خودرو شخصی(تصویری- بهمن ۹۳)

معروف ترین مرز ترکیه مرز بازرگان است. اگر قصد سفر به شهرهای شمالی ترکیه و شهر های حاشیه دریای سیاه مانند ترابزون،ریزه، سامسون، اردو، اونیه (با قونیه متفاوت است)  شمال شرق مثل ایغدیر -دوبایزید و آغری ، مرکزی مانند آنکارا و ارزروم و غربی مانند استانبول و ازمیر داشته باشید مرز بازرگان مسیری ایده آل برای شما خواهد بود. ضمن اینکه بدلیل عدم عبور اتوبوس از مرز رازی ، اتوبوسهایی که از طریق مسیر تبریز قصد ورود به ترکیه و سوریه ( و وان) را دارند از مرز بازرگان (و گاها از مرز سرو)  تردد می کنند .همچنین مسافرینی که قصد سفر زمینی به گرجستان (باتومی و تفلیس) از طریق ترکیه دارند نیز از این مرز تردد میکنند.

و اما جزئیات …

مرز بازرگان از تبریز ۲۹۰ کیلومتر فاصله دارد و جاده آن نیز نسبتا مناسب است . در شهر بازرگان قبل از وارد شدن به گمرک میتوانید باک خودرو را پر کنید. ساختمان پایانه ی مرزی به دلیل اینکه در ارتفاع بالاتری از شهر بازرگان است بخوبی از دور مشخص است .

موقع ورود برگه کاپوتاژ را به متصدی مربوطه نشان دهید و وارد گمرک شوید. توصیه همیشگی ام به مسافرین این است که از قبول هر گونه بسته و محموله و باکس سیگار یا پیشنهاد بردن مسافر به آنطرف مرز جدا خودداری کنید.

پس از ورود به محوطه پایانه ی مرزی خودرو را پارک کنید و مراحل خروج خودرو و پرداخت عوارض و ثبت خروج را انجام دهید. بازرگان در کل مرز منظمی است و ناهماهنگی ها و معطلی های بی مورد در آن بسیار کمتر از مرز رازی است . در ضمن بدلیل ۲۴ ساعته بودن این مرز ، تجمع مسافرین در ساعتهای خاص به ندرت اتفاق می افتد . 

به محض توقف ، افرادی به سراغ شما می آیند و خیلی جدی از شما می خواهند که مدارک ماشینتان را بدهید تا کارهای خروج انجام شود. برخورد این افراد بقدری طبیعی است که ممکن است تصور کنید از کارمندان گمرک هستند. مطلقا به این افراد اعتماد نکنید . اینها برای کاری که بسادگی توسط خود شما قابل انجام است در نهایت رقم بالایی از شما خواهند گرفت . خیلی رک و راست به آنها “نه” بگویید. در طول انجام کارها افراد ممکن است به بهانه راهنمایی به شما بگویند که مثلا از این برگه باید فتوکپی بگیری ! مطمئن باشید نیازی به این کار نیست و تمام اینها نقشه ایست برای اینکه شما هزار تومان برای یکبرگ فتوکپی به فروشنده بوفه پرداخت کنید و در آخر هم متوجه می شوید که اصلا نیازی به این کار نبوده است .

در کل بهترین راه این است که به حرف اشخاصی که پشت میز نیستند (بغیر از ارزیاب البته!) به هیچ عنوان اعتماد نکنید . این مطلب پس از گذر از مرز و در طرف ترکیه هم صادق است. 

عوارض خروج از کشور را از طریق دستگاههای مجود در سالن مسافری و همچنین بانک ملی شعبه مرز بازرگان  پرداخت کنید . سپس به سالن ارزیابی مراجعه و با ارائه مدارک اتومبیلتان ، برگه اظهارنامه ی وسایل همراه و برگه خروج اتومبیل را دریافت کنید. درکل ، مرز بازرگان به لحاظ عبور ، منظم تر از مرز رازی و انجام مراحل خروج ، اندکی آسان تر است.

پلاکهای اتومبیل را با بست پلاستیکی نصب کنید (برای اطلاعات بیشتر در مورد پلاک ترانزیت این مطلب را مطالعه بفرمایید ) و در صف اتومبیلهای خروجی بایستید. معمولا هر بار ده اتومبیل از مرز عبورداده می شوند. در مواقع عادی بسیاری از اتومبیلها ، متعلق به افرادی هستند که تردد روزانه از مرز دارند. برای تسریع کار ، چنانچه خانواده همراهتان باشد ، با هماهنگی مرزبان ، بشما اجازه داده می شود که خارج از نوبت از مرز خارج شوید.

بازرسی در همین نقطه انجام می گیرد. باز هم توصیه میکنم فکر بردن بنزین و اجناس قاچاق را نکنید. در مورد بازرسی ، هرگز با ارزیاب بحث نکنید چون ممکن است نتیجه برعکس داشته باشد . صبور باشید.

پس از عبور از مرز ، خودرو را در محل مناسب پارک کنید . همراهان را به داخل سالن بفرستید تا مهر ورود به ترکیه را بزنند . برای راننده نیاز به این کار نیست . در همان محوطه دکه ای برای ثبت مهر ورود رانندگان تعبیه شده است .

مهر ورود را بزنید و اگر بیمه ندارید به شعبه بیمه مستقر در حیاط مراجعه کنید. هزینه بیمه در بهمن ماه سال ۹۷ مبلغ ۲۰۰ لیره برای سه ماه بوده که اگر قبلا بیمه ترکیه داشته باشید و فاصله ای بین آن نیفتد تا ده در صد تخفیف بشما خواهند داد. البته می توانید قبل از سفر از طریق بیمه ایران نیز بیمه سفر تهیه کنید که قیمت بیمه یکماهه در فروردین ۹۸ مبلغ سی یورو بوده است . برای اطلاعات بیشتر در مورد بیمه خدرو در سفر های خارجی ، مطالعه این مطلب برایتان بسیار کارگشا خواهد بود .

به کنار اتومبیل خود بازگردید و منتظر ارزیاب ترک بمانید. پس از بازرسی به شما اجازه ورود به ترکیه داده خواهد شد. توصیه میکنم شماره پلاک ترانزیت را حفظ کنید یا آن را یادداشت کنید چون هنگام خروج نگهبان درب خروجی مایل است شماره پلاک را بطور شفاهی از زبان شما بشنود.

آیا این مطلب برای شما مفید بوده است ؟

درباره رضا ضربی

تفاوت زیادی با بقیه آدمها ندارم . بغیر از اینکه دوست دارم تجربیات سفرم را دیگران نیز بدانند و راحت تر سفر کنند کانال تلگرامی TrTravel (راهنمای آنلاین شما در سفر ترکیه)

۹ دیدگاه

 1. سلام میخواستم بدونم برای ورود خودرو ون به ترکیه شرایط خاصی وجود دارد یا مثل خودروهای شخصی دیگرمیباشد

  ارزش این مطلب
 2. سلام خسته نباشید

  میخواستم بهترین مسیر از مرز بازرگان به آلانیا رو بدونم البته باماشین شخصی

  ممنونم

  ارزش این مطلب
 3. سلام برای رفتن به شهر وان از کدوم مرز بهتره کهبریم و ایا مرزها ۲۴  ساعته هستن?

   

  ارزش این مطلب
 4. با سلام خسته نباشید

  ارزش این مطلب
 5. بله ممکن هست

  ارزش این مطلب
 6. بله ممکن است

  ارزش این مطلب

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

theme
رفتن به بالا
طراحی وراه اندازی: علی رسولی 09192221634