خانه / امنیت در سفر به ترکیه / ورود به ترکیه – مرز کاپی کوی (رازی)

ورود به ترکیه – مرز کاپی کوی (رازی)

بمحض ورود به طرف ترکیه در مرز رازی ، پاسپورتها توسط اولین مامور چک شده و اجازه ی ورود خودرو به شما داده می شود . خودرو را در محل مناسب پارک نموده و جهت انجام کارهای اداری اقدام نمائید .

توضیح ضروری : ممکن است زمان عبور شما و همراهان از مرز با همدیگر متفاوت باشد . یعنی ممکن است رد شدن همراهان بیشتر از شما طول بکشد یا برعکس . که در اینحالت باید طرفی که زودتر رسیده است منتظر بماند.

اولین کار ….

اولین کار ، ثبت مهر ورود به ترکیه در پاسپورت (یا همان مهر معروف GiriS – گیریش) است. خود و همراهانتان به سالن خروجی مراجعه کرده و پاسپورت را به افسر مربوطه بدهید .

معمولا مشکلی پیش نمی آید . اما ممکن است در برخی موارد نادر (که برای یکی از همراهان من اتفاق افتاد) به شما بگویند که پاسپورت شما دارای سابقه ی (Tehdit) یا همان “تهدید” خودمان است. در بدو امر این موضوع بسیار نگران کننده است و ناخود آگاه ذهن ما را به سمت “تهدید برای امنیت بین الملل! یا تروریست! می برد .

در چنین مواقعی افسر مربوطه از شما می خواهد که همراه او به اتاق دیگری بروید و چنانچه این موضوع برای خانمی اتفاق بیفتد شوهرش میتواند همراه او باشد. مدارک گذرنامه شما مجددا بررسی می شود . معمولا چنین اتفاقی بخاطر تشابه اسمی فرد مورد نظر با یک نفر تحت تعقیب است که ظرف مدت چند دقیقه رفع شده و پس از اطمینان ، پاسپورت شخص ممهور شده و به وی عودت داده می شود . چنانچه به این مسئله برخوردید خونسردی خود را حفظ کرده و از جر و بحث با ماموران بپرهیزید و در نظر داشته باشید که در راه بازگشت نیز چنین مسئله ای خواهید داشت.

پس از ثبت مهر ورود به ترکیه ، اگر بدون وسیله مسافرت می کنید باید وسایلتان را روی دستگاه ایکس- ری گذشته و از گیت بازرسی عبور کنید و اگر با خودرو خودتان مسافرت می کنید نیازی به عبور از این گیت نیست. از همان دری که وارد شده اید خارج و به کنار اتومبیلتان برگردید.

مسئله ای که بطور جدی باید مد نظر داشته باشید حضور قاچاقچی ها و چتربازان دم مرزی است . بعضی از اجناس (مانند سیگار کنت و شکر) در سمت ترکیه قیمت بسیار بالایی دارند . از لحظه ی ورود به مرز رازی (بخصوص وقتی اتومبیل دارید) مدام افرادی پیش شما می آیند و از شما می خواهند که حالا که اتومبیلتان خالی است نفری را با خودتان ببرید یا بسته ای را در طول مرز جابجا کنید . این افراد بشما پیشنهاد پول داده و بر خواسته ی خود با کمال پررویی پافشاری میکنند . حتی لحظه ای که در سمت ترکیه در صف مهر ورود به ترکیه هستید نیز به اصرار از شما خواهند خواست تا یکی دو باکس سیگار برایشان رد کنید یا به مامور بازرسی بگوئید که همراه آنان هستید .

در مورد این افراد یک راهنمایی بسیار با ارزش میکنم. بدون استثنا و بدون رودربایستی و بدون هیچ ملاحظه ای به آنها”نه” بگوئید. خیلی خشک و رسمی . و بر این “نه” تا آخر پافشاری کنید . خیلی از آنها با پرسیدن اسم و شهر شما قصد ایجاد ارتباط دوستی با شما دارند . گول ظاهر این افراد را نخورید . در اکثر موارد ، کالایی که انتظار دارند برایشان جابجا کنید ، آن چیزی نیست که ادعا میکنند و چنانچه شما در حین این جابجایی دستگیر شوید بسادگی آب خوردن ارتباط و شناخت شما را انکار کرده و قسم خواهند خورد که حتی یکبار هم شما را ندیده و نمی شناسند !

باز هم تاکید میکنم فریب چرب زبانی و وعده های این افراد را نخورید و رد کردن هیچ جنسی را (حتی برای عبور از یک سالن ۵ متری) قبول نکنید . همچنین افرادی که به شما وعده ی خانه ارزان قیمت یا حتی …… در وان ترکیه را داده و یا دلالهایی که از سادگی مسافران سوء استفاده کرده و با ترسانیدن آنها از عواقب همراه نداشتن لیر ترکیه ، چند صد لیر را با قیمتی بسیار بالاتر از قیمت واقعی به آنها قالب می کنند. برخی وقتها افرادی از راه ایجاد دوستی با شما ، پیشنهاد میکنند که با اتومبیل شما تا یک مسیر مشخص شما را همراهی کنند و با پلیس آن منطقه دوست هستند . همه ی اینها دروغگو هستند و به احتمال زیاد برای شما دامی پهن کرده اند . درخواست همراهی کسی را قبول نکنید.

قانون طلایی عبور از مرز این است : تا زمانی که کسی چیزی نپرسیده حرفی نزنید و با کسی رفاقت نکنید و از کسی چیزی نخرید و به کسی چیزی نفروشید و درخواستی قبول نکنید .

پس از ثبت مهر ورود در پاسپورت ، کارت بین المللی خودرو و برگه ی بیمه ی ترک و برگه کاپوتاژ و پاسپورتتان را به باجه ی خروج اتومبیل بدهید و منتظر بمانید . متصدی مربوطه بعد از ثبت ، نام بازرس مستقر در محوطه را به شما خواهد گفت و بایستی او را پیدا کنید (که معمولا در همان محوطه پرسه می زند ) وی برای بازرسی ماشینتان خواهد آمد . روی بنزین بسیار حساس هستند . صندوق عقب و داخل ماشین را بازرسی مختصری میکند و برگه ی کاپوتاژ خودرو را مهر می زند .

تقریبا آماده خروج از مرز هستید. خودرو را به درب خروجی مرز هدایت کنید . در این مرحله نیازی به پیاده شدن نیست و افسر مربوطه ، شماره ی پلاک ترانزیت شما را در سیستم ثبت کرده و به شما اجازه ی ورود بخاک ترکیه را خواهد داد. (سعی کنید شماره ی پلاک ترانزیت را حفظ کنید یا در داخل خودرو در یادداشتی به همراه داشته باشید تا موقع پرسیدن پلاکتان ، نیاز به پیاده شدن نباشد )

به ترکیه خوش آمدید !

در قسمت اداری مرز طرف ترکیه ، قطع برق یک مسئله ی بسیار طبیعی و معمول است . ممکن است درست در لحظه ی ثبت پاسپورت یا مدارک اتومبیلتان برق قطع شود. در طول چندین باری که من از این گذرگاه مرزی عبور کرده ام ، اغراق نیست که اگر بگویم در طول یکساعت شاهد ده بار قطعی برق نیز بوده ام . صبور باشید و غر نزنید . معطلی چند ساعته در مرز (چه ایران و چه ترکیه) امری طبیعی است.

آیا این مطلب برای شما مفید بوده است ؟

درباره رضا ضربی

هر چهره ای با لبخند زیباست... خاموش بودن،نصف حکمت است... تعقیب نکردن دیگران، نصف آرامش و مداخله نکردن در کار دیگران، نصف ادب ..... همیشه آنکه قویتر بود ، کمتر زور میگفت...... و آنکه راحت تر می گفت اشتباه کردم، اعتماد به نفسش بالاتر بود...... آنکه "صدایش" آرامتر بود، حرف هایش بانفوذتر بود ...... آنکه خودش را واقعا " دوست داشت، دیگران را واقعی تر دوست داشت ..... آنکه به " تفاوت بین انسانها " واقف بود، بیشتر نقاط مشترک میان خود و دیگران را پیدا میکرد... پيروز و پاينده باشيد ??❤️ ............. کانال تلگرامی TrTravel (راهنمای آنلاین شما در سفر ترکیه)

۳۳ دیدگاه

 1. سلام
  خیلی جامع و کامل
  ممکنه در مورد خروج از ترکیه مخصوصا تو مرز ایران هم توضیح بدید؟
  وسایل رو چک میکنن؟ مقدار بار مجاز داره؟ مثلا نفری یکی دوتا چمدون لباس میشه اورد؟
  یا گیر میدن که تجاریه و …؟
  میخوام بدونم میتونم برای فروش لباس بیارم یا نه

  ارزش این مطلب
  • سلام
   در این مورد در کانال و سایت توضیح کافی هست – مقدار بار مجاز برای مسافر حداکثر سقف هشتاد دلار هست و کوچکترین ارتباطی به وزن بار یا تعداد چمدانها نداره

   ارزش این مطلب
 2. سلام داداش من میخوام زمینی با ماشین شخصی برم وان ترکیه میتونم ۲ تا دونه قرص b2 یا متادون که مخدر محسوب میشن رو یجوری تو ماشین یا تو جیب یا لای وسایل جاساز کنم؟ ۲ تا دونه فقط

  ارزش این مطلب
  • سلام با صفا

   در مرز سگ های مواد یاب هستن که نه تنها مواد مخدر، بلکه قرص های کدئینه رو هم از فاصله دور تشخیص میدن و هر جایی جا ساز شده باشه درش میارن

   ارزش این مطلب
 3. سلام چطوری میشه فهمید یک نفر از مرز رازی به طرف ترکیه رفته

  ارزش این مطلب
  • اگر بدون اطلاع و ضایت خود شخص باشد باید از طریق مراجه قضایی استعلام شود

   ارزش این مطلب
   • کیان طاهری

    سلام برادر
    من یک سگ دارم و میخوام با ماشین از مرز رد بشم برم وان
    سوال من اینه که اجازه میدن اونو به هتل ببریم

    ارزش این مطلب
 4. سلام میخواستم بدونم از مرز کاپی کوی اگه چندتا قرص همراهمون باشه کاری ندارن و اینکه بازرسی بدنی هم میشیم یا نه منظورم اینه که مثلا همه جیب یا قوطی قرص رو خالی میکنن و تو بازرسی بدنی تا کجاها رو بازرسی میکنن

  ارزش این مطلب
  • سلام – بازرسی بدنی به اون صورت نداره . قرص هم اگر قرصهای کدئین یا مخدر یا متادون و امثالهم نباشه مشکلی نیست ولی قرصهای مخدر در محوطه معمولا توسط سگهای مواد یاب گرفته میشن

   ارزش این مطلب
 5. سلام 

  من معافیت تحصیلی دارم  پارسال برای سفر زیارتی گذرنامه گرفتم

  اگه بخام یه سر برم ترکیه بازم باید اقدام خاصی برای گذرنامه بکنم??

   

   

  ارزش این مطلب
 6. با سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون

  اگه بخواهیم از تهران راه بیفتیم به سمت خوی با هواپیما و از اونجا با ون به وان رفته و از وان به انتالیا با احتساب معطلی های مرز و … بهتره چند ساعت قبل از پرواز وان از تهران راه بیفتیم؟

  ارزش این مطلب
 7. سلام,من ویزا برای تحصیل دارم میگیرم برای اسپانیا,پاسپورت دارم اعتبار هم داره,ولی بخاطر سربازی اجازه خروج ندارم,میتونم غیر قانونی بیام ترکیه و از اونجا برم اسپانیا؟

  ارزش این مطلب
 8. سلام

  آیا برای سفر به وان با تاکسی یا دولموش به بیمه سفر نیاز هست یا نه؟

  باتشکر

  ارزش این مطلب
 9. باسلام خدمت شم

  من ساكن تهران هستم مبلغ ٧٥٠٠٠تومان براي ١٥ روز بيمه خودرو به شهر وان درست مي باشد؟در مرز رازي نگن اين مبلغ درست نبوده بيشتر است؟؟؟؟

  ارزش این مطلب
 10. سلام خدمت آقاي رضا ضربي

  خسته نباشيد ممنون از سايت خوب شما من قبلا به وان رفتم با راهنمايي شما  در سايت خيلي خوش گذشت و خريد خوبي هم داشتيم مي خواستم راهنمايي كنيد تخفيف نزديگ  نوروز چا زماني خواهد بود لطفا با درج تاريخ باشه ممنون از زحمات شما

  ارزش این مطلب
 11. سلام

  تشکر از اطلاعات مفید تون

  یک سوالی که توی سایت تون جوابش را پیدا نکردم

  اینکه آیا میشه جهت تنوع از یک مرز رفت و از مرز دیگه برگشت؟

  متشکرم

  ارزش این مطلب
 12. آقا رضا بیمه خودرو را برای عبور از مرز رازی می خواستم

  ارزش این مطلب
  • سلام

   بیمه را میتوانید از نمایندگیهای بیمه تهیه کنید . من خودم معمولا از مرز بازرگان تهیه میکنم . اما اگر از مرز رازی می روید شماره تلفن نمایندگی بیمه در بازرگان را برایتان ایمیل میکنم . با ایشان صحبت کنید و اگر به توافق رسیدید بیمه شما را صادر کرده و با پست برایتان می فرستند
    

   ارزش این مطلب
 13. با سلام و تشکر امکان دارد فرد مطمئنی برای بیمه خودرو معرفی کنید

  ارزش این مطلب
  • چنانچه از مرز بازرگان قصد تردد دارید میتوانید در همان بدو ورود به ترکیه از باجه بیمه استفاده و خودرو خود را بیمه کنید که ارزانتر هم هست . در غیر اینصورت چنانچه از مرز دیگری قصد تردد دارید بیمه را میتوانید از طریق پست یا ایمیل دریافت نمائید
    

   ارزش این مطلب
 14. سلام مجدد اقا رضا عزیز

  بر اساس نظر حضر تعالی ایا خودم و یا همسرم میتونیم در مرز رازی بیمه ترک رو برای ماشین بگیریم که بی دردسر تر باشه و کم هزینه تر و وقت کمتری رو بگیره .البته بگم که  پاس ما جدا گانه است.؟اگر میشه با توضیح بیشتر اگر میشه به ایمیل  ارسال کنید

  جاده خوش اب و هوا برای وان به انتالیا  کدومشه  همون را مرسین است که قبلا فر مودید ؟

  ارزش این مطلب
  • بیمه در مرز رازی گرفتن بسیار سخت و زمان بر است . سعی کنید قبل از مرز رازی تهیه کنید. در این مورد توضیح کافی در سایت هست

   ارزش این مطلب
   • سلام اقا رضا 

    ما اگه ساعت ۵رسیدیم مرز و مرز بسته شد 

    آیا اقامت گاه داره قطور تا صبح چیکار کنیم دمه مرز ؟؟

    ارزش این مطلب
    • بهترین کار در این حالت اینه که کاری کنید که ساعت ۵ نرسید به مرز !
     یعنی وقتی دارین از خوی راه میفتین ساعت بعد از دو نباشه
     و اگر چنین شد بهترین کار اینه که برگردین خوی و شب رو در یکی از مراکز اقامتی خوی استراحت و صبح به مرز مراجعت کنید
      

     ارزش این مطلب
 15. چه قدر این توضیحات کامل وجالبه.دستشویی اینور اب!

  ارزش این مطلب

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

theme
رفتن به بالا
طراحی وراه اندازی: علی رسولی 09192221634