خانه / امنیت در سفر به ترکیه / آیا سفر به ترکیه امن است ؟

آیا سفر به ترکیه امن است ؟

در سفر های زمینی به ترکیه خطری مسافران را تهدید نمی کند؟

یکی از سوالاتی که ذهن مسافرین ترکیه ، بخصوص مسافرین زمینی را آشفته کرده و باعث نگرانی آنها می شود مسئله ی امنیت سفر به ترکیه (بخصوص در سفرهای زمینی) است . روزانه سوالات زیادی در این مورد از طرف خوانندگان سایت سفربه ترکیه (Turktravel.IR) و نیز کانال تلگرام سایت (https://telegram.me/trtravel) مطرح می شود ، هر چند با عباراتی متفاوت ، اما سرچشمه ی تمام آنها این مسئله است که با توجه به درگیریهای کردها و دولت ترکیه در جنوب شرق این کشور ، و همچنین فعالیت برخی گروههای تروریستی در همسایگان ترکیه مانند سوریه و عراق، سفر به ترکیه برای مسافرین امنیت کافی دارد؟ خطرات احتمالی چیست ؟

لازم است تا توجه دوستان را به چند مسئله اساسی جلب کنم :

این نوشته در همین لحظه ای که شما آن را مطالعه میکنید معتبر است . ما به دقت اوضاع مسیر های مسافرت را کنترل میکنیم و اگر خبر جدیدی به دست رسید حتما دوستان را در جریان قرار خواهیم داد . برای اطلاع از آخرین اخبار امنیت سفر ، ارتباط خود را با کانال تلگرام  سفر زمینی به ترکیه حفظ کنید. و چنانچه خبر جدیدی منتشر شود یا اوضاع تغییری کند در کانال مذکور و به روز رسانی های همین پست به اطلاع خواهد رسید .

پیرو پاراگراف بالا ، شرایط ذکر شده برای امروز است. پیشگویی شرایط فردا غیر ممکن و اگر هم مقدور باشد از حد اطلاعات ما خارج است . بنابراین در پاسخ سوال دوستانی که سوال میکنند ( اوضاع امنیتی ترکیه برای یکماه بعد – یا مثلا عید نوروز- چطور خواهد بود؟) هیچ جوابی نداریم. میدانیم که شما برای برنامه ریزی سفرتان نیاز به چنین اطلاعاتی دارید اما در حال حاضر اوضاع همین است.

چنانچه مسافرت شما از طریق هوایی انجام میگیرد و مسافر یکی از شهر های آنتالیا ، آنکارا، استانبول، ازمیر ، آلانیا، قونیه، ترابزون و شهر های مرکزی و شمالی یا غربی ترکیه هستید سفر شما کاملا امن است و مشکلی وجود ندارد . با خیال راحت سفر کنید.

داعش در ترکیه فعالیت ندارد. هر چند قبلا چندین فعالیت تروریستی و بمب گذاری به داعش نسبت داده شد اما تا این لحظه گزارشی از فعالیت نظامی داعش در خاک ترکیه منتشر نشده است . بنابراین نگران حضور داعش در مسافرتهای ترکیه نباشید . عمده فعالیتهای داعش در عراق و سوریه بوده و حتی در این مناطق نیز عملا فعالیتی از طرف این گروهک مشاهده نمی شود.

نا امنی هایی که در ترکیه (بخصوص جنوب شرق ترکیه) اتفاق افتاده بود (و می افتد) مربوط به درگیری های حزب کارگران کردستان (پ. ک . ک) و دولت ترکیه است . این درگیریها در مقاطعی تا شرق ترکیه و وان و ایغدیر هم کشیده شد اما در حال حاضر کانون این درگیری ها در جنوبشرق ترکیه است و شرق ترکیه ( وان – ایغدیر – آغری) و ارزروم و ترابزون کاملا امن هستند و خطری مسافران را تهدید نمیکند.

مرزهای زمینی رازی و بازرگان و سرو و تمامی مسیر های منتهی به آنها در حال حاضر کاملا امن هستند. شهر وان و مسیر رازی به وان نیز همینطور. مرزهای بازرگان و سرو  ۲۴ ساعته فعال هستند و مرز رازی از ۹ صبح تا ۵ بعد از ظهر فعالیت دارد ، تفاوتی بین مرزها و مسیرهای آنها در خصوص امنیت وجود ندارد و می توانید با توجه به شهر محل سکونت خود و مقصد سفرتان ، یکی از این مرزها را انتخاب کنید.

اگر با اتومبیل شخصی خود به ترکیه سفر میکنید نکات زیر را حتما بیاد داشته باشید و به آن عمل کنید (برخی از این توصیه ها برای کسانی که زمینی ، اما بدون خودرو شخصی سفر میکنند نیز مفید خواهد بود) :

 • همیشه در طول روز سفر کنید- با توجه به فاصله مقصدتان در ترکیه ، خروج از مرز را طوری تنظیم کنید که قبل از تاریک شدن هوا به شهر مورد نظر برسید . اگر مقصد دور است ، طوری بروید که قبل از تاریکی هوا به شهری در مسیر برسید و شب را در آنجا بمانید . هرگز در بین راه کمپ شبانه برپا نکنید .
 • از جاده های اصلی و مشخص سفر کنید. راه میان بر انتخاب نکنید و از اقامت در اقامتگاههای بین راهی بپرهیزید
 • در طول راه سعی کنید کمترین توقف را داشته باشید . اگر مجبور به توقف هستید ، پمپ بنزین ها مناسبترین مکان هستند
 • در میانه ی راه (یا حتی ابتدای آن) کسی را سوار نکنید . حتی اگر خانم یا خانواده باشند . پیشنهاد انتقال بسته  حاوی کالای نامشخص یا حتی کالای مشخص را حتی برای نیم متر قبول نکنید . قاچاقچیان از شگردهای خاص خود استفاده میکنند و ممکن است با برانگیختن حس نوعدوستی (یا حتی حس طمعکاری) شما ، مجابتان کنند که کالا یا شخصی را با خود ببرید . گول این افراد را نخورید تا امن و راحت سفر کنید
 • در شهر مقصد ، در مکانهای معتبر اقامت و از انتخاب اقامتگاههای خارج از شهر خودداری کنید.
 • با کسی درگیر نشوید . این موضوع ممکن است در برخی از موارد سخت باشد اما بیاد داشته باشید که بسیاری از درگیریها ساختگی است و هدف دیگری دارد. بطور مثال اگر راننده تاکسی از شما کرایه ای بالاتر میخواهد و با گفتگوی معمولی مجاب نشده و ممکن است کار به درگیری بکشد ، پول را بدهید و شماره ماشین وی را یادداشت و از پلیس کمک بگیرید. در گیری در کشور دیگر در اکثر موارد به ضررتان است  و در ثانی خاطره ی شیرین مسافرتتان را نیز تلخ خواهد کرد .
 • از سفر به استانهای جنوبشرق ترکیه که هم مرز با عراق یا سوریه هستند تا حد ممکن اجتناب کنید

در داخل شهرهایی مثل وان بدلیل اینکه بافت جمعیتی غالب ، کرد نشین است ، ممکن است تجمعات یا اعتراضاتی را مشاهده کنید. در مواجهه با چنین اجتماعات یا راهپیمایی هایی :

 • از شرکت در تجمع – همراهی آنها – ایستادن برای تماشا – عکس یا فیلم گرفتن – تایید یا تکذیب – بحث با حاضران – تقلید شعارهایی که سر داده می شود – مسخره کردن افراد حاضر یا حتی پوزخند زدن و سرتکان دادن به نشانه تاسف ! و …. بشدت احتراز کنید . بهترین کار این است که مسیر مخالف راهپیمایی را انتخاب کرده و به سرعت از محل دور شده یا اگر چنین تجمعاتی گسترده است در هتل بمانید .
 • از زل زدن به مامورین امنیتی  ، دست تکان دادن ، عکس یادگاری گرفتن و حتی المقدور از روبرو شدن با آنها بپرهیزید.
 • در زمان عکاسی و فیلمبرداری بسیار دقت کنید که نزدیک محل های ممنوع عکاسی نباشید
 • کلا سعی کنید از بحث سیاسی در طول مسافرتتان با افراد خارجی خودداری کنید . شما  فقط مسافر هستید و برای لذت بردن و آرامش روح و جسم به سفر رفته اید .
 • از بردن طلا و زینت آلات زیاد به سفر خودداری کنید و اشیاء زینتی و پول را در معرض دید قرار ندهید.
 • اگر در کشور دیگری بودیم توصیه میکردم پول نقد همراه نبرید ولی مسافرین ایرانی فعلا چاره ی دیگری ندارند – پولها را بین جیبهای مختلف تقسیم کنید . هرگز همه پولها همراه یک نفر نباشد.
 • از تمام مدارک سفر کپی داشته باشید و آنها را در محلی جداگانه نگهدارید . گرفتن عکس با موبایل از مدارک در این مورد توصیه می شود .
 • گروه خونی خود و افراد همراهتان را بخاطر داشته باشید
 • شماره های ضروری مانند پلیس را در مقصد بیابید و بخاطر بسپرید . در مورد هر مشکلی که پیش آمد از پلیس کمک بخواهید و در نهایت به کنسولگری های کشورمان در خارج از کشور اعتماد داشته باشید.
 • در دعواهای بین دو یا چند نفر به هیچ عنوان وارد نشوید . حتی به قصد جدا کردن و آشتی دادن . بسیاری از این دعوا ها ساختگی است
 • و آخرین توصیه ام اینست که همگی ما نماینده فرهنگی کشورمان باشیم. تا جائیکه برایتان مقدور است از حضور در اماکنی که مخالف قوانین کشورمان است دوری کنید. درست است که در کشور دیگری هستید و قوانین ایران در آنجا دخالت ندارد . اما بیاد داشته باشید که بسیاری از مسافران ، بدلیل مستی بیش از حد ، شرکت در کلوپ ها و کاباره ها و اماکنی از این دست یا دچار حادثه شده یا مورد سوء استفاده دزدان و افراد شرور قرار گرفته اند.

سفری خوب و خوش و امن برای همه شما آرزو میکنم  – دوستان دست به کپی هم لا اقل  منبع را ذکر کنند!

کانال تلگرام سایت ، پل ارتباطی رایگان و بی چشمداشت بین ما و شماست . برای سفری امن و راحت و کم هزینه و بی درد سر ، ارتباط خود را با ما حفظ کنید

آیا این مطلب برای شما مفید بوده است ؟

درباره رضا ضربی

هر چهره ای با لبخند زیباست... خاموش بودن،نصف حکمت است... تعقیب نکردن دیگران، نصف آرامش و مداخله نکردن در کار دیگران، نصف ادب ..... همیشه آنکه قویتر بود ، کمتر زور میگفت...... و آنکه راحت تر می گفت اشتباه کردم، اعتماد به نفسش بالاتر بود...... آنکه "صدایش" آرامتر بود، حرف هایش بانفوذتر بود ...... آنکه خودش را واقعا " دوست داشت، دیگران را واقعی تر دوست داشت ..... آنکه به " تفاوت بین انسانها " واقف بود، بیشتر نقاط مشترک میان خود و دیگران را پیدا میکرد... پيروز و پاينده باشيد ??❤️ ............. کانال تلگرامی TrTravel (راهنمای آنلاین شما در سفر ترکیه)

۶۶ دیدگاه

 1. سلام برای مسافرت با قطار به مقصد انتالیا چه راهی را پیشنهاد میکنید

  ارزش این مطلب
 2. سلام،برای رزرو بلیط برگشت اتوبوس از استانبول چگونه اقدام کنم؟تعاونی های داخل ایران فروش ندارند یا من اطلاعاتم کامل نیست،از ترکیه به خاطر تفاوت لیر با ریال گران تر می شود.ممنون میشوم راهنمایی فرمایید.

  ارزش این مطلب
  • بخاطر تفاوت بالای لیر با ریال در حال حاضر بلیط برگشت به ایران از داخل ایران رزرو نمی شود . بهترین راه اینه که با اتوبوسهای داخلی ترکیه خودتان را به یکی از شهر های مرزی برسانید و از آنجا به کشور بازگردید

   ارزش این مطلب
 3. مرسی برای راهنمائیهای مفید شما، لطفاً میشه بگید که مرز رازی هفت روز هقته باز است؟

   

  ارزش این مطلب
 4. مرسی از سایتتون

  ارزش این مطلب
 5. سلام .خسته نباشین.من برای خرید عمده لباس زنانه و کیف و کفش میخوام برم ترکیه به نظرتون کدوم شهرش برای خرید به صرفه تر هست؟

  ارزش این مطلب
 6. باسلام.منو همسرم قصد داشتیم تو دو سه روز آینده به وان سفر کنیم البته صرفا واسه خرید نه تفریح ولی شنیدیم اوضاع وان بهم ریخته و خطرناک هستش.چنین موضوعی درسته؟ ی سوال دیگه هم دارم اینکه تو سایت هزینه هتل های وان از پنجاه لیر به بالا گفته شده ولی تو کانال سی لیر.میخاستم در مورد حداقل قیمت هتل یا سوئیت مطمئن شم.ممنون

  ارزش این مطلب
  • در حال حاضر وان امن و امان است – در مورد هتل معدل این دو قیمت یعنی ۴۰ لیر را به عنوان حداقل هزینه هتل برای هر نفر در نظر بگیرید – با ۸۰ الی ۹۰ لیر میتوانید یک اتاق دو نفره در هتل سه ستاره معمولی بگیرید

   ارزش این مطلب
  • اصلا اونطوری نیست از ایران امنتره

    

   ارزش این مطلب
 7. با عرض سلام و خسته نباشید

  من هفته دیگه برای تفریح و استراحت به همراه خانواده میخواهم به آنتالیا بروم میخواستم ببینم امنیت داره یا نه!؟ مرسی از شما

  ارزش این مطلب
  • سلام

   در حال حاضر امن است ولی قابل پیش بینی نیست برای هفته آینده

   برای اطلاع از وضعیت لحظه ای با کانال تلگرام سفر زمینی همراه باشید

   ارزش این مطلب
 8. با سلام و عرض خسته نباشید.

  بنده برای اولین بار و به قصد خرید عمده ی پوشاک قصد سفر به ترکیه دارم.چندتا سوال دارم که ممنون میشم جواب بدید

  ۱)ارزانترین راه برای اقامت ۱ هفته ای در استامبول چیست؟ هتل یا پانسیون یا اجاره ی سوییت آپارتمان؟

  ۲)با توجه به سوال اولم چه اقامتگاهی رو معرفی میکنید که نزدیک به بازار های عمده فروشی هم باشه؟

  ۳)کدامیک از این زمان ها برای خرید در ترکیه مناسب تره؟ اواخر آذر یا اواخر بهمن؟

  ۴)اگه بخوام کالایی برای فروش به ترکیه ببرم شما چه چیزی پیشنهاد میکنید که سود خوبی داشته باشد؟ زعفران مناسبه؟

  ۵)به صورت تقریبی هزینه ی یه هفته اقامت در استامبول( فقط به قصد خرید نه تفریح) با احتساب غذا و جا و حمل و نقل برای هر نفر چقدر درمیاد؟

  با سپاس فراوان از صبر و پاسخ گویی شما

  ارزش این مطلب
  • سلام

   ۱ – پانسیون ها و هاستل های ارزان قیمت در استانبول زیاد است

   ۲ – در منطقه آکسارای و لالعلی و نیز مرتر میتوانید بسادگی چنین مکانهایی را بیابید. از آنجائیکه تا بحال در چنین مکانی اقامت نکرده ام جای خاصی مد نظرم نیست

   ۳ – اواخر آذر بدلیل نزدیکی به کریسمس زمان بسیار مناسبی برای خرید هست

   ۴ – در این مورد اطلاعات زیادی ندارم

   ۵ – حدودا روزی صد هزار تومان برای هر نفر بنظرم کافی باشه

   ارزش این مطلب
 9. سیما اقدام نیا

  سلام ما میخواییم هفته بعد یعنی ۱ مهر سفر کنیم به وان ایا صلاح هست.لطفا زود جواب بدین.

  ارزش این مطلب
 10. سلام ما میخواهیم ۶ شهریور به وان بریم ایا اونجا در ان موقه امن هست ؟؟

  ارزش این مطلب
  • سلام

   احتمال منظورتان از عبارت (ان موقه) همان (آن موقع) هست

   واقعا قابل پیش بینی نیست . برای اطلاع از شرایط روز سفر به ترکیه با کانال تلگرام همراه باشید

   ارزش این مطلب
 11. محمد فتاحی

  سلام به اقای ضربی عزیز، مرسی که وقت میزارید من هفته دیگه میخوام برم وان  هنوز هم صلاح نمیدونید؟

  ارزش این مطلب
  • سلام

   تا زمانی که از طرف مقامات مسئول ، بی خطر بودن سفر به ترکیه تایید نشود شرایط برای سفر به ترکیه تغییری نکرده و توصیه نمی شود

   بدیهی است به محض اعلام کوچکترین تغییر در وضعیت از طریق کانال اطلاع رسانی خواهد شد

   @TRTravel

   ارزش این مطلب
 12. سلام آقای ضربی

  وقت شما بخیر

  بنده به اتفاق خانواده قصد رفتن به شهر وان از طریق مرز زمینی رازی در ۲۰ مرداد دارم آیا با توجه به شرایط کنونی از نظر امنیتی به صلاح هست؟

  ارزش این مطلب
 13. سلام خسته نباشین

  من ۲۹ تیر به مقصد انتالیا پرواز دارم الان اونجا امنه!؟

  لطفا زود بهم جواب بدییین لطفاااااا

  ارزش این مطلب
 14. سلام  و خسته نباشید. ما قصد داشتیم که ۶ مرداد ۹۵ بریم استانبول، تمام برنامه ریزی ها هم انجام شده به نظرتون به صلاح هست؟ اوضاع آروم شده ؟

  ارزش این مطلب
 15. ایا بانک گمرگ رازی برای عوارض ۲۴ ساعته باز است

  ارزش این مطلب
 16. با عرض سلام و خسته نباشید من با خانواده قصد سفر به وان با اتوبوس رو در ۱۵تیر  داریم میخاستم وضعیت مرز رازی رو از لحاظ امنیت بدونم با توجه به بمب گذاری فرودگاه آتاتورک. مرسی

   

   

  ارزش این مطلب
 17. با عرض سلام و خسته نباشید من با خانواده قصد سفر به وان با اتوبوس رو در ۱۵تیر  داریم میخاستم وضعیت مرز رازی رو از لحاظ امنیت بدونم با توجه به بمب گذاری فرودگاه آتاتورک. مرسی

   

   

  ارزش این مطلب
 18. سلام آقای ضربی ،ممنونم از. سایت خوبتون.
  با دیدن سایت و خوندن مطالب تصمیم گرفتم قبل از عید قربان به وان برم.فقط چندتا سوال داشتم که لطف میکنید اگه جواب بدید
  ۱٫عید قربان شهریور هست،هوا اونجا گرمه یا باید کاپشن و لباس گرم ببرم?
  ۲٫اگه بیشتر از سیصد دلار یا وزن سی کیلو جنس بخریم باید چیکار کنیم??
  ۳٫اگه پاسپورت مهر معافیت سال ۹۵رو خورد یعنی تا آخر این سال نمیتونم از اونجا خرید کنم???

  ارزش این مطلب
  • سلام

   ۱ – نیازی به کاپشن نیست – هوا خنک هست اما نه سرد

   ۲ – باید از خیرش بگذرید

   ۲ – بله – دقیقا به همین معناست – مگر به مقدار خیلی جزئی

   ارزش این مطلب
 19. Salam khaste nabashid man ba hamsarm 24 bilit baraye estanbul darim va emroz  dar estanbul bomb gozashtan ma kheili negarnim age turo cancell konim asan polo behemon bar nemigardonan lotfan rahnamaii konid

  ارزش این مطلب
 20. Salam man va hamsaram mikhahim 24 khordad berim estanbul taksim va az lahaz amniyati kheili negaranim

  ارزش این مطلب
 21. عرض سلام و عرض ادب! عرض بنده این هستش که دوستم و من در تیرماه 95 قصد مسافرت به ترکیه از راه زمینی و بااتوبوس رو داریم!  اما من خیلی نگرانم که خدایی ناکرده بین مرزهای ترکیه به دست داعشی ها اسیر نشیم و یا بمب گذاری نباشه ازشانش بد ما!  لطلفا اگه راه ها امنه به بنده دلگرمی بدین!  سپاس فراوان

  ارزش این مطلب
  • داعش در عراق و سوریه است و در ترکیه داعشی حضور ندارد

   در حال حاضر و همین لحظه امن است اما برای اطلاع از آخرین وضعیت چند روز قبل از سفرتان از طریق کانال تلگرام در جریان آخرین وضعیت قرار بگیرید

   ارزش این مطلب
 22. با سلام

  آیا اوایل خرداد میتونیم از مرز رازی به وان سفر کنیم ؟اوضاع امنیتیش چطوره؟

  ارزش این مطلب
  • بله – می توانید  – در حال حاضر امن است اما برای اطلاع از وضعیت روز ، با کانال تلگرام سایت در ارتباط باشید

   ارزش این مطلب
 23. با سلام خدمت آقای ضربی 

  سایت خیلی خوبی دارین. ممنون از اطلاعاتی که در اختیار ما قرار میدین.

  جناب ضربی ما برای 30 اردیبهشت عازم شهر وان هستیم ولی شنیدم که در آونجا بمب گذاری شده. به نظر شما به صلاح است که ما به این سفر بریم؟؟؟

  منتظر پاسخ شما هستم

  با تشکر

  ارزش این مطلب
  • سلام

   در حال حاضر اوضاع آرامتر شده و مشکل خاصی نیست

   به دقت اوضاع را رصد میکنیم . کوچکترین مسئله ی امنیتی اگر بوجود بیاید از طریق کانال تلگرام باطلاع دوستان خواهیم رساند

   ارزش این مطلب
 24. با سلام خدمت آقای ضربی دیروز در شهر وان بمب گذاری شده ما قصد داشتیم اول خرداد به وان سفر کنیم .چون اولین باره که می خوایم به این شهر بریم الان داریم منصرف میشیم به نظر شما امنیت داره؟

  ارزش این مطلب
 25. با سلام وعرض ادب

  بنده در تاریخ 1 فروردین 1395 با تور از طریق هوایی قصد مسافرت با آنتالیا را دارم آیا بزرگوار مشکل امنیتی وجود ندارد ما میتوانیم با خیال آسوده سفر کنیم یا مسافرت رو کنسل کنیم 

  با تشکر

   

  ارزش این مطلب
 26. ايا مرز بازرگان شبانه روزي هست

  ارزش این مطلب
 27. سلام و خسته نباشيد ما نوروز قصد داريم به ترابزون سفر كنيم از كدوم مرز بريم بهتره و از مرز تا ترابزون چند ساعت راه

  ارزش این مطلب
 28. سلام ببخشید کدام مرکز خرید در شهر وان نسبتا ارزانتر وبا صرفه تر است والان دم عیدی فصل خوبی هست برای خرید ؟؟؟

  ارزش این مطلب
 29. سلام ببخشید میخواستم درمورد هتل هالدی وان یکم اطلاعات بهم بدید واینکه قیمت پوشاک تو استانبول ووان چقدر فرق داره چقدر گرون تره از استانبول ممنون 

  ارزش این مطلب
  • سلام

   سوال شما رو با کمال میل پاسخ خواهم داد

   اما شما هم به این سوال من پاسخ بدین: چرا تصور کردین پوشاک در وان از استانبول گرونتره؟

   ارزش این مطلب
 30. سلام خسته نباشید.به نظرتون خرید از وان خوبه یا استانبول.اگه استانبول خوبه قیمت هاش چند درصد با وان فرق میکنه.اگه الان سفر کنیم بهتره یا عید نوروز از لحاظ خرید وگردش.باخانواده میخوام برم تور خوبه  یا شخصی.خسته نباشد

  ارزش این مطلب
  • سلام

   قطعا استانبول بهتره – خرید با قیمت ثابتی انجام میشه اما هزینه های رفت و برگشت استانبول بیشتره

   در ایام عید وان به لطف هموطنان بسیار شلوغ است

   ارزش این مطلب
 31. الهه طهماسبی

  سلام

  با تشکر از اطلاعات مفید و به روز شما

  آیا سفر هوایی به استانبول تا یک هفته آینده امن است؟ و اینکه الان فصل خوبی برای خرید هست یا نه؟ هوا چطور است؟

  ارزش این مطلب
  • سلام

   در مورد جواب سوال دوم پاسخ مثبته – سوال اولتون پاسخش همین پستی است که برای آن کامنت نوشته اید و در مورد سوال سوم هم لینک هواشناسی در سایت موجود است

   ارزش این مطلب
 32. ممنون از اطلاع رسانی های خوبتون

  ارزش این مطلب
 33. با سلام و درود 

  از توجه و اطلاع رسانی های بی چشمداشت شما واقعا ممنون. واقعا ممنون از وقتی که برای اطلاع رسانی و آگاهی هموطنان هزینه میکنید. 

  ارزش این مطلب
 34. سلام جناب ضربی واقعا عالی بود این مطلب 

  خدا اجرتون بده 

  ارزش این مطلب

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

theme
رفتن به بالا
طراحی وراه اندازی: علی رسولی 09192221634